Egypt od 9 452 Kč
Zobrazit zájezdy

Nechte se na vlnách času přenést do egyptského Údolí králů

Nechte se na vlnách času přenést do egyptského Údolí králů

Chcete se přenést několik tisíc let do minulosti? Vydejte se do Egypta, kde můžete proniknout za tajemstvím faraonů. Milovníky historie taková dovolená jistě nadchne. Budete se moci unášet na vlnách fantazie. Zkuste se přenést do doby, kdy faraon Cheops nechal stavět svoji slavnou pyramidu, nebo kdy královna Kleopatra holdovala kosmetickým přípravkům – mimochodem možná ani netušíte, že recept na její voňavku si nezadá s těmi současnými vůněmi.

Vydejte se poznat starověký život

Poznávací zájezdy do této krásné severoafrické země, která patří mezi jednu z kolébek civilizace, vás jistě nadchnou. Určitě vás láká poznat život doby faraonů. Můžete obdivovat jejich nádherné hrobky, které vás na vlnách času přenesou o několik tisíc let zpátky. Ano, řeč je o pohřebišti Údolí králů. Návštěva této lokality může být například součástí plavby po Nilu. Vaše dovolená v Egyptě tak nepochybně bude cestou za poznáním.

Do Egypta se dopravíte letecky. Počítejte s průměrnou dobou letu asi 4 hodiny, samozřejmě vše závisí na cílové destinaci a povětrnostních podmínkách.

Ke vstupu vás dopraví vláček

Údolí králů se tyčí na západním břehu Nilu v Luxoru (starověké Théby), severním úpatí hory Kurn a je součástí thébského pohoří. Vstupenky můžete získat v centrální pokladně pro západní Théby nebo u parkoviště před před údolím. Na jednu vstupenku můžete navštívit celkem tři hrobky. Dlužno dodat, že do největší atrakce - Tutanchamonovy hrobky - si musíte koupit zvláštní vstup.

Z parkoviště přímo do Údolí králů vás dopraví malý vláček. Otevírací doba je denně 06:00-17:00 hodin v letní sezóně a 06:00-16:00 v zimní sezóně. Přístupných je asi osmnáct hrobek, ale většinou nejsou otevřeny všechny najednou.

Pozor na vlhký a teplý vzduch

Počítejte ale s obrovskými davy turistů – samozřejmě nejste jediní, koho starověké skvosty zajímají. Průměrná denní návštěvnost je tu 4-5 tisíc lidí. Uvědomte si i to, že hlavně v létě venkovní teplota může dosáhnout i 45-50 °C. Platí také, že čím hlouběji ve skále je hrobka vytesána, tím vlhčí a teplejší vzduch v jejím nitru je. To by měli zvážit lidé trpící zdravotními problémy. Ačkoli se to na první pohled nezdá, jde o docela náročnou výpravu, kterou každý nemusí zvládnout bez potíží. Třeba pro alergiky může být vzduch v hrobce problémem, stejně tak vysoké teploty pro kardiaky.

Průvodci výklad v hrobkách neprovádějí, prohlížíte si je sami. Z toho vyplývá, že je dobré si předem o hrobkách něco přečíst, abyste vůbec tušili, o co jde. Také je uvnitř zákaz fotografování. Nezkoušejte to ani tajně – je velmi pravděpodobné, že by vás rychle vyvedli ven.

Nejskvostnější místo posledního odpočinku

Pokusíme se vám ve stručnosti tuto památku spadající pod ochranná křídla UNESCO představit. Po velmi dlouhou dobu, v podstatě pět století (cca 1550-1077 př. n. l.), byly do Údolí králů ukládány ostatky egyptských panovníků. Přesto vás asi překvapí, že z celkem 65 objevených hrobek jich hlavám státu patří jenom 20.

Určitě jste se už někde setkali s označováním hrobek, které tvoří písmena KV a čísla, podle pořadí, jak byly objeveny. Ta s označením KV 38 patří faraonu Thutmosovi I., který vládl asi v letech 1506-1493 př. n. l. Vynechat byste určitě neměli KV 17, kde leží faraon Sethi I. (vláda asi 1290–1279 př. n. l.), je totiž velmi často označována za nejkrásnější, protože její zdi jsou opravdu skvostně ozdobeny. Nenechte si ji ujít.

Navštivte nejbohatší i největší hrobku

Největší bohatství se ale dozajista skrývá v KV 62, kde odpočívá slavný Tutanchamon (vládaasi 1332-1323 př. n. l.). Ačkoli hrobku v minulosti navštívili zloději, i tak zde její objevitel Howard Carter našel opravdu úchvatné bohatství. Jako svědectví stačí třeba to, že faraonova třetí rakev je celá vyrobena ze zlata.

Velká tlačenice pak bývá v hrobce KV 35, kde je kromě Amenhotepa II. (asi 1427-1401 př. n. l.) uloženo ještě dalších 13 mumií. Nejprostornější je KV 5, místo posledního odpočinku Ramesse II. (vláda asi 1279-1213 př. n. l.). Rozkládá se totiž na ploše okolo 2500 m2. Další hrobky, které můžete navštívit, jsou například KV 55, kde je uložen Achnaton, nebo KV 35 (zde leží Amenhotep II.) či KV 11 pro Ramesse III. Ten si vlastně nechal dostavět hrobku, kterou původně začal pro sebe budovat jeho otec.

Stavbu provázely rituály

Tolik alespoň k několika nej hrobkám, které určitě stojí za vaši pozornost. Zbývá ještě dodat, že samotné výstavby byly provázeny různými rituály, kdy se do jam blízko budoucích hrobek ukládály miniatury pracovního nářadí z důvodů zajištění hladkého průběhu stavebních prací.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů