Egypt od 6 351 Kč
Zobrazit zájezdy

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Aktuální turistické informace z Egypta

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Aktuální turistické informace z Egypta

Za několik dní to budou přesně 4 měsíce od doby, kdy vláda České republiky vydala úplný zákaz vycestování občanů ČR. Od té doby se mnohé změnilo a cestování se téměř vrátilo zpět do starých kolejí. Zjišťovali jsme, jak to v současné době vypadá v oblíbených dovolenkových destinacích i na co všechno by si turisté měli dát po příjezdu pozor. V dnešním rozhovoru se podíváme do Egypta za Alenou El Bakr.

Alena El Bakr je překladatelka a koučka, která projela řadu států v Karibiku. Nakonec jí učaroval Egypt. Našla zde manžela a zůstala natrvalo. Nyní pořádá pro své klienty privátní výlety. Sledovat ji můžete na jejím blogu www.openroad.earth, kde mimo jiné píše o projektu na pomoc některým Egypťanům a Čechům pracujícím v Egyptě.

Jak to v současné době vypadá v Egyptě? Podle dostupných informací by se první lety do Egypta měly uskutečnit začátkem srpna. Otevřeny by již měly být nejméně zasažené oblasti, jako například Šarm aš-Šajch a Dahab na Sinajském poloostrově, letoviska Hurghada a Marsa Alam u Rudého moře a Marsa Matruh na pobřeží Středozemního moře. Je to pravda?
Ne tak docela, do Egypta, právě do zmíněných oblastí, se létá už od prvního července, kdy Egypt otevřel své hranice turistům z jiných zemí. Do Egypta tedy z ČR nelze létat z rozhodnutí české strany. Po uplynutí více než prvního týdne vyšlo v místním tisku několik článků o tom, že vše probíhá bez problémů a bez nákazy. Egypt byl prohlášen za bezpečnou zemi organizací WHO. Oficiálně sdělované počty nakažených covid-19 v posledních dnech klesají.

V posledních dnech také v Egyptě proběhlo několik delegací představitelů různých zemí, kteří se přiletěli přesvědčit, zda je v Egyptě bezpečno a jak vlastně aktuálně turismus probíhá, aby stanovili pravidla pro své země. Přítomnost zástupce České republiky jsem ale nezaznamenala. Letenky a uskutečnění již nakoupených zájezdů je prozatím záhadou, i když by se dalo očekávat, že se situace brzy změní a cestování do Egypta bude povoleno, cestovní kanceláře dovolené nadále přesouvají (a to i ty srpnové). Některé letenky není už aktuálně ani možné přebookovat. Je nutné sledovat vývoj situace na české straně a doporučení MZV.

Co by vás mohlo zajímat – ohnisko nákazy se nachází v Káhiře a jejím okolí. Jako první byl v zemi ale obnoven provoz hotelů pro místní obyvatele, kteří často zavítají k Rudému moři právě ze severu země.

Otázka, jak to v Egyptě aktuálně vypadá, je poměrně ošemetná a opravdu obtížně se na ni odpovídá. Podle mého názoru, je vzhledem ke koronaviru, v oblastech, které se turismu otevírají, bezpečno. V mém okolí (aktuálně se pohybuji především v Hurghadě) neznám žádné nemocné. Vím o lidech nakažených v Alexandrii a právě na severu země, kteří prošli domácí karanténou.

Nicméně podle vyjádření konzulátu v Káhiře, který je aktuálně mimo provoz a funguje jen pro nezbytně nutné případy, je na uvážení každého občana, jestli do Egypta cestovat bude nebo ne a v případě, že se nakazí virem covid-19, nemá očekávat spolupráci, neboť veškeré kompetence pro tyto případy, má na starost egyptská strana. Informace oficiální a neoficiální se velice různí. Někde si vyslechnete zlehčování situace a jinde zase katastrofické scénáře. Obávám se, že jednotnou verzi opravdu není možné sdělit. Určitě je nutné sledovat doporučení MZV a informace cestovních kanceláří.

Čekají na turisty nějaké změny, například co se týká příletu na letiště? Je v plánu testování turistů?
Ano, změny vás samozřejmě čekají. Vše začíná už přípravou na dovolenou samotnou – každý je povinen mít sjednané cestovní pojištění. Informace neuvádí přesně, nebo alespoň o tom já nevím, jestli je nutné mít výslovně pojištěné onemocnění covid-19 a výlohy s jeho léčbou související. Nicméně české pojišťovny tuto možnost již nabízejí a za stávající situace to lze jen doporučit.

Pokračujeme povinnými rouškami na palubě letadla. Během letu se nesmí podávat rozlévané nápoje, pokrmy pouze originálně balené – např. sušenky. Pro pasažéry, kteří nemohou roušku použít ze zdravotních důvodů, jsou vyhrazena speciální místa, stejně tak pro cestující s příznaky covid-19. V letadle se nesmí roznášet tiskoviny, dezinfekce a gumové rukavice by měly být běžně dostupné.

Při příletu do země se vyplňuje formulář, kde je nutné uvést, zda jste v posledních 14 dnech byli v kontaktu s lidmi nakaženými koronavirem nebo sami vykazujete symptomy atd. Tento dokument je na internetu volně ke stažení, můžete tak být předem připraveni na všechny otázky.

Na letišti se dezinfikují zavazadla a je nutné dodržovat bezpečné rozestupy, které jsou vyznačeny samolepkami na zemi. Měření teploty probíhá u všech, při každém příletu.

Pokud během letu vykazujete některý ze symptomů covid-19, personál hotelu, kam směřujete, bude okamžitě informován. Personál hotelů je vyškolen pro situace, kdy se mezi hosty vyskytne někdo, koho je nutné umístit do karantény.

Testování turistů při příletu do země v plánu není. Z nařízení vlády ČR je turista přilétající z Egypta povinen hlásit se krajské hygienické stanici a řídit se jejími pokyny. Absolvovat test nebo domácí karanténu.

Jsou již otevřené všechny obchody, restaurace a památky? Je i tady nutné počítat s nějakými speciálními opatřeními?
Všechny obchody zdaleka otevřeny nejsou, záleží především na oblasti. Klasické bazary se suvenýry zůstávají prozatím většinou uzavřeny a např. v Port Ghalib, což je turisty velice oblíbené městečko v oblasti Marsa Alam, teď opravdu vyžití nenajdete. Téměř vše je zavřeno, a to včetně restaurací. Zatím se nikomu nevyplatí otevírat.

Obchody s běžnými denními potřebami jsou v normálním provozu přes den, večer musí být zavřeno ve 22 hodin. Pokud chcete jít nakoupit, musíte mít roušku. Restaurace a kavárny mohou být otevřené, ale fungují s omezeními a to nejen kapacitními.

Např. nesmí se kouřit tolik oblíbená šíša, personál musí nosit roušky atd. Omezením podléhají i návštěvy památek, většina jich ale už funguje (roušky a sociální distanc, vše je dezinfikováno každý den, měření teploty u vstupu...).

Máš informace, jak to vypadá v hotelích a na plážích? Na co se máme připravit?
Hotely mají poměrně přísná pravidla provozu a jejich dodržování je často kontrolováno. Při příjezdu jsou dezinfikována zavazadla a při každém vstupu do hotelu se měří teplota. Na podlaze opět najdete samolepky určující nezbytné rozestupy. Veškerý personál nosí roušky, preferována je elektronická platba. Počet osob na pokoji je omezen a pokoje se dezinfikují každý den, ručníky a lůžkoviny se perou ve vysokých teplotách.

Ve fitness centrech ani jiných podobných zařízeních není povoleno sprchovat se, veškeré nářadí a prostory jsou pravidelně dezinfikovány. Masáže, sauny a jiné doplňkové služby jsou uzavřeny do odvolání.

Aktivity na plážích a u bazénů jsou regulovány, lehátka jsou 2 metry od sebe. Stoly, židle, lehátka... jsou dezinfikovány po každém použití, okolí bazénů se taktéž pravidelně dezinfikuje.

Hotelová casina mohou fungovat na 50 % kapacity a veškeré plochy a běžná místa doteku jsou dezinfikována. Párty a podobné akce nejsou povoleny. V každém hotelu je přítomen lékař, nebo drží pohotovost na telefonu.

Před vstupem do jídelny se vždy hostům měří teplota a poskytuje dezinfekce na ruce, klasický oblíbený bufet je zakázán, jídlo je servírováno personálem. Stoly musí být dva metry od sebe a počet osob u stolu je omezen na 6. Veškeré herny a dětské kluby jsou uzavřeny.

Speciální nařízení fungují i pro potápěčská centra, taxi, safari lodě, výlety a ostatní sportovní aktivity. Během jakékoli přepravy osob platí povinnost nosit roušku, a to po celou dobu přepravy! Dále jsou stanovena pravidla počtu osob v automobilech a autobusech a jejich nutné rozestupy.

Za sebe doporučuji roušku bavlněnou. Jednorázové roušky jsou při aktuálních teplotách mnohem hůř snesitelné. Pokud ji zapomenete doma, není problém ji v Egyptě pořídit (jak bavlněnou, tak jednorázovou). Jsou běžně dostupné v obchodech i lékárnách.

Měla pandemie koronaviru vliv i na místní ceny? Jak hluboko do kapsy budou muset letos Češi v Egyptě sáhnout?
Pandemie samozřejmě vliv měla. Co se týká ceny zájezdů, je nutné sledovat náladu cestovních kanceláří. Dovolenou koupíte velice draze, ale i za hubičku. Pro sólo cestovatele: ceny letenek vzrostly, využití hotelové pláže se taky poměrně prodraží. Ale k výraznému zdražení v této oblasti nedošlo.

Pokud vás zajímají ceny apartmánů a výletů, musíte hledat. Jak víte, v Egyptě těžko očekávat pevnou cenu na cokoliv. Určitě najdete obchodníky, kteří se budou snažit zdražit, vyzkoušet vaši informovanost a dohnat ušlý zisk, na druhou stranu jsou tu i lidé, kteří na to jdou obráceně, a to prostřednictvím slev. Běžné zboží zůstává v podobné cenové hladině jako před pandemií. Doporučení? Kdo se nebojí smlouvat, nakoupí lépe.

Děkujeme Alence za rozhovor. Zajímají vás i další země? Napište nám do komentářů.

Komentáře

Wincenzzo
stálý člen
Wincenzzo
před 4 lety
Wincenzzo
před 4 lety

,, klasicky oblibeny bufet je zakaz an, jidlo je servirovano personalem''-to je moc spatna zprava, veril jsem, ze bufet tam porad Bude, na to jsem se tedy moc tesil...., to je velke znehodnoceni dovolene, uz se tam tolik ne tesim... vlastne uz ani Nevim, jestli tam chci vubec letet

AlenaElBakr
čerstvá příchozí
AlenaElBakr
před 4 lety
AlenaElBakr
před 4 lety

Mnoho hotelů volí variantu pultů, kdy si ukážete, na co máte chuť a personál vám nabere vámi požadované množství. Vzhledem k tomu, že jsou hotely zaplněny pouze do 50 procent, velké fronty se netvoří.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů