Marsa Alam od 8 217 Kč
Zobrazit zájezdy

Egypt – podmořský ráj potápěčů a šnorchlistů. Kam se vydat?

Egypt – podmořský ráj potápěčů a šnorchlistů. Kam se vydat?

Není žádným tajemstvím, že do Egypta cestujeme nejen za poznáváním historie, ale také za krásami Rudého moře. Na své si zde přijdou jak začínající, tak i zkušení příznivci šnorchlování a potápění. Pokud se chystáte na svůj první ponor, je Egypt jistě vhodnou destinací. Najdete tu totiž nespočet diving center, ve kterých se vás rádi ujmou a řádně vás proškolí. Pokud svou potápěčskou licenci už vlastníte, o parťáky nebo průvodce pod hladinou tu nebude nouze.

Vrhnout se pod hladinu jen s brýlemi nebo maskou je více než snadné, přesto bychom měli některým věcem věnovat péči. Například výběr vybavení a jeho příprava může znatelně ovlivnit náš zážitek a údržba zase ušetřit kapsu. Při koupi výbavy je nutné se nejprve rozhodnout, jestli zvolíte celoobličejovou masku nebo klasické brýle a šnorchl.

Bezpečnost celoobličejové masky při potopení je velice diskutovaná a při delším svižném plavání se můžete rovněž potýkat s obtížemi. Vybrat správné brýle a šnorchl by mohla být větší věda, než se zdá. Určitě je vhodné nechat si poradit od odborníka a výbavu v obchodě vyzkoušet. U brýlí dávejte pozor především na tvar a velikost, šnorchl je lepší volit s klapkou proti vniknutí vody.

Další součástí výbavy jsou dozajista ploutve. Zde se odpíchněte od velikosti a pokud se chystáte plavat delší dobu, prodloužené ploutve vám dobře poslouží. Každý centimetr bude znát. Chystáte-li se šnorchlovat samostatně nebo nejste-li dobrý plavec, zvažte pořízení vhodného plováku, vesty či obdobné pomůcky. V neposlední řadě je vhodné se zamyslet nad pořízením neoprenu, zvláště šnorchlujete-li v zimním období.

Tak a je to, jste vybaveni a nemůžete se dočkat, až spatříte krásy podmořského světa. Při jeho pozorování ale nezapomínejte být obezřetní. V Rudém moři můžete spatřit hejna neškodných přátelských rybiček stejně často jako perutýny, murény, ropušnice, ryby kamenné a další. Ani často vyskytující se bodlok nebo rybka přezdívaná ,,Nemo" vás nebude šetřit, pokud narušíte její teritorium nevhodným způsobem.

Pod vodou se pohybujte v minimální vzdálenosti jednoho metru od korálu, a i když je to lákavé, korálů ani rybek se nedotýkejte. Vystavujete se tak nebezpečí ohrožení vašeho zdraví a uložení tučné pokuty. Stačí, aby vás při této činnosti zachytil opodál šnorchlující kolega s kamerou.

Po uvedení základních rad se konečně dostáváme k tipům na vhodné lokality. Pokud se budete pohybovat v Hurghadě, na šnorchling doporučujeme navštívit oblast Makadi Bay a výlet lodí například na Brothers Island – pro potápeče. V okolí Safagy vás uchvátí tři korálové stěny na Soma Bay nebo potopený vrak lodi. Hurghada i Safaga nabízí pěknou podívanou, ale mnohem vyhledávanějším místem pro šnorchling a diving je oblast Marsa Alam. Při výběru hotelu v Marse berte v potaz možnosti vstupu do moře.

V některých resortech je možnost vstupu pouze z mola a pokud fouká vítr, může se vám stát, že se často do moře nedostanete. Ideální tedy je, vybírat hotel se zátokou. Jednou z nejkrásnějších je zátoka u hotelu Utopia, kde se můžete skamarádit i s místními želvami a často i dugongem. Další šnorchl na výbornou najdete u hotelů Coraya, Solaya a Lamaya. Nedaleko od nich se nachází přístavní městečko Port Ghalib, odkud se vyplouvá do želví zátoky Marsa Mubarak. I tady je možné potkat dugonga. Výlet lodí vám umožní seznámit se i s krásou korálových stěn na Marsa Shuma.

Nádhernou podívanou a překrásnou pláž s písčitým vstupem do moře nabízí Abu Dabbab (jemný písek jistě potěší i dovádějící ratolesti a výborné zázemí – sprchy, toalety, restaurace, obchůdky a kavárny – potěší zase rodiče). Potkat zde můžete želvy na straně jedné a korálový útes na straně druhé. Hejna rybiček můžete pozorovat i blízko u břehu, což opět potěší malé děti. U zátoky lze často spatřit dugonga.

V místním diving centru se domluvíte svou mateřštinou a profesionální personál vás rád vezme za zmíněným dugongem nebo zařídí denní i noční ponor podle vašich představ . Rušno pod vodou je i v zátoce u resortu Aurora Oriental. Velice klidné a úchvatné místo pro šnorchling a diving je u hotelu Shams Alam. Pláž je zde dlouhá, vstup písčitý, želvy se pohybují i blízko u břehu, i ostatní krásy k vidění jsou prostě dechberoucí. Navazuje oblast u Gorgonia Beach Resort.

Za 13. nejkrásnější pláž je označována pláž Sharm El Luli, kde se pohybuje kytarovec jemenský a prohání obrovská hejna maličkých rybiček. U začátku korálového útesu tu na vás v sasance čeká „Nemo“. Toho můžete spatřit i na Hamata Island – krásný výlet lodí. Pro fanoušky delfínů je tu Sataya Reef poskytující nezapomenutelný zážitek.

Pokud vás nezaujme žádná z výše uvedených možností, pořád ještě můžete vyrazit do Sharm El Sheiku a probádat místa jako Hadaba, Sharks Bay, Happy Life Dahab, Sultan Garden, El Faraana Reef.

Ať už se vydáte kamkoliv, nezapomínejte na to, že v Rudém moři nikdy nejste sami. Při šnorchlování se vyhýbejte tmavým vodám a místům vyhrazeným pro potápění. Mohli byste tam překvapit některého z místních žraloků. A pokud tyto mazlíčky naopak vyhledáváte, rádi byste se s nimi potkali tváří v tvář a vlastníte licenci AOWD, vydejte se za nimi třeba na Elphistone Reef.

Až vás voda unaví a vy se znovu objevíte na pevnině, obejme vás náruč egyptského slunce. Užijte si jej ale sami a své vybavení jeho působení nevystavujte. Nezapomeňte jej vždy pečlivě omýt sladkou vodou, abyste si společně užili i další a další podívanou.

Komentáře

Tenka
čerstvý příchozí
Tenka
před rokem
Tenka
před rokem

Děkuji mooooc

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů