Marsa Alam od 9 590 Kč
Zobrazit zájezdy

Egypt – podmořský ráj potápěčů a šnorchlistů. Kam se vydat?

Egypt – podmořský ráj potápěčů a šnorchlistů. Kam se vydat?

Není žádným tajemstvím, že do Egypta cestujeme nejen za poznáváním historie, ale také za krásami Rudého moře. Na své si zde přijdou jak začínající, tak i zkušení příznivci šnorchlování a potápění. Pokud se chystáte na svůj první ponor, je Egypt jistě vhodnou destinací. Najdete tu totiž nespočet diving center, ve kterých se vás rádi ujmou a řádně vás proškolí. Pokud svou potápěčskou licenci už vlastníte, o parťáky nebo průvodce pod hladinou tu nebude nouze.

Vrhnout se pod hladinu jen s brýlemi nebo maskou je více než snadné, přesto bychom měli některým věcem věnovat péči. Například výběr vybavení a jeho příprava může znatelně ovlivnit náš zážitek a údržba zase ušetřit kapsu. Při koupi výbavy je nutné se nejprve rozhodnout, jestli zvolíte celoobličejovou masku nebo klasické brýle a šnorchl.

Bezpečnost celoobličejové masky při potopení je velice diskutovaná a při delším svižném plavání se můžete rovněž potýkat s obtížemi. Vybrat správné brýle a šnorchl by mohla být větší věda, než se zdá. Určitě je vhodné nechat si poradit od odborníka a výbavu v obchodě vyzkoušet. U brýlí dávejte pozor především na tvar a velikost, šnorchl je lepší volit s klapkou proti vniknutí vody.

Další součástí výbavy jsou dozajista ploutve. Zde se odpíchněte od velikosti a pokud se chystáte plavat delší dobu, prodloužené ploutve vám dobře poslouží. Každý centimetr bude znát. Chystáte-li se šnorchlovat samostatně nebo nejste-li dobrý plavec, zvažte pořízení vhodného plováku, vesty či obdobné pomůcky. V neposlední řadě je vhodné se zamyslet nad pořízením neoprenu, zvláště šnorchlujete-li v zimním období.

Tak a je to, jste vybaveni a nemůžete se dočkat, až spatříte krásy podmořského světa. Při jeho pozorování ale nezapomínejte být obezřetní. V Rudém moři můžete spatřit hejna neškodných přátelských rybiček stejně často jako perutýny, murény, ropušnice, ryby kamenné a další. Ani často vyskytující se bodlok nebo rybka přezdívaná ,,Nemo" vás nebude šetřit, pokud narušíte její teritorium nevhodným způsobem.

Pod vodou se pohybujte v minimální vzdálenosti jednoho metru od korálu, a i když je to lákavé, korálů ani rybek se nedotýkejte. Vystavujete se tak nebezpečí ohrožení vašeho zdraví a uložení tučné pokuty. Stačí, aby vás při této činnosti zachytil opodál šnorchlující kolega s kamerou.

Po uvedení základních rad se konečně dostáváme k tipům na vhodné lokality. Pokud se budete pohybovat v Hurghadě, na šnorchling doporučujeme navštívit oblast Makadi Bay a výlet lodí například na Brothers Island – pro potápeče. V okolí Safagy vás uchvátí tři korálové stěny na Soma Bay nebo potopený vrak lodi. Hurghada i Safaga nabízí pěknou podívanou, ale mnohem vyhledávanějším místem pro šnorchling a diving je oblast Marsa Alam. Při výběru hotelu v Marse berte v potaz možnosti vstupu do moře.

V některých resortech je možnost vstupu pouze z mola a pokud fouká vítr, může se vám stát, že se často do moře nedostanete. Ideální tedy je, vybírat hotel se zátokou. Jednou z nejkrásnějších je zátoka u hotelu Utopia, kde se můžete skamarádit i s místními želvami a často i dugongem. Další šnorchl na výbornou najdete u hotelů Coraya, Solaya a Lamaya. Nedaleko od nich se nachází přístavní městečko Port Ghalib, odkud se vyplouvá do želví zátoky Marsa Mubarak. I tady je možné potkat dugonga. Výlet lodí vám umožní seznámit se i s krásou korálových stěn na Marsa Shuma.

Nádhernou podívanou a překrásnou pláž s písčitým vstupem do moře nabízí Abu Dabbab (jemný písek jistě potěší i dovádějící ratolesti a výborné zázemí – sprchy, toalety, restaurace, obchůdky a kavárny – potěší zase rodiče). Potkat zde můžete želvy na straně jedné a korálový útes na straně druhé. Hejna rybiček můžete pozorovat i blízko u břehu, což opět potěší malé děti. U zátoky lze často spatřit dugonga.

V místním diving centru se domluvíte svou mateřštinou a profesionální personál vás rád vezme za zmíněným dugongem nebo zařídí denní i noční ponor podle vašich představ . Rušno pod vodou je i v zátoce u resortu Aurora Oriental. Velice klidné a úchvatné místo pro šnorchling a diving je u hotelu Shams Alam. Pláž je zde dlouhá, vstup písčitý, želvy se pohybují i blízko u břehu, i ostatní krásy k vidění jsou prostě dechberoucí. Navazuje oblast u Gorgonia Beach Resort.

Za 13. nejkrásnější pláž je označována pláž Sharm El Luli, kde se pohybuje kytarovec jemenský a prohání obrovská hejna maličkých rybiček. U začátku korálového útesu tu na vás v sasance čeká „Nemo“. Toho můžete spatřit i na Hamata Island – krásný výlet lodí. Pro fanoušky delfínů je tu Sataya Reef poskytující nezapomenutelný zážitek.

Pokud vás nezaujme žádná z výše uvedených možností, pořád ještě můžete vyrazit do Sharm El Sheiku a probádat místa jako Hadaba, Sharks Bay, Happy Life Dahab, Sultan Garden, El Faraana Reef.

Ať už se vydáte kamkoliv, nezapomínejte na to, že v Rudém moři nikdy nejste sami. Při šnorchlování se vyhýbejte tmavým vodám a místům vyhrazeným pro potápění. Mohli byste tam překvapit některého z místních žraloků. A pokud tyto mazlíčky naopak vyhledáváte, rádi byste se s nimi potkali tváří v tvář a vlastníte licenci AOWD, vydejte se za nimi třeba na Elphistone Reef.

Až vás voda unaví a vy se znovu objevíte na pevnině, obejme vás náruč egyptského slunce. Užijte si jej ale sami a své vybavení jeho působení nevystavujte. Nezapomeňte jej vždy pečlivě omýt sladkou vodou, abyste si společně užili i další a další podívanou.

Komentáře

Tenka
čerstvý příchozí
Tenka
před 3 lety
Tenka
před 3 lety

Děkuji mooooc

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů