Egypt od 7 403 Kč
Zobrazit zájezdy

Kam v zimě za teplem k moři? Egypt vás příjemně překvapí

Kam v zimě za teplem k moři? Egypt vás příjemně překvapí

Egypt je velice oblíbenou destinací a většina z nás si dovede představit, co si tam počít v létě. Nejen vysoké teploty na souši, ale i příjemně vyhřáté moře lákají každoročně tisíce turistů. Jaký je ale Egypt v zimě? Na co se připravit a co podniknout? Je tato doba vhodná pro každého nebo vás může potkat zklamání?

Egypt a dovolená v zimě. Proč ano?

  • Ideální doba pro poznávání památek a historie.
  • Příjemné denní teploty, díky kterým si můžete zpříjemnit chladnou zimu.
  • Zájezdy do Egypta za přijatelné ceny.
  • Nízká obsazenost hotelů.
  • Prázdné pláže vám zajistí větší soukromí a klidnou dovolenou.

Počasí v Egyptě v zimě

Egypt má pouze dvě sezóny (mírnou zimu – od listopadu do dubna a horké léto – od května do října) a podmínky přes zimu a léto se opravdu poměrně výrazně liší. Milovníci horka si v zimě na své určitě nepřijdou. Existuje ale mnoho turistů, kteří dávají tomuto období přednost.

Pokud se zaměříme na nejnavštěvovanější letoviska, kterými jsou Hurghada a Marsa Alam, a porovnáme obě sezóny, v zimě je potřeba počítat s ochlazením a větrným počasím.

Teploty během dne se nejčastěji pohybují mezi 22 a 28 °C, v noci pak mezi 10 a 18 °C. Vzhledem k tomu, že Marsa Alam se nachází jižněji, je zde počasí malinko příznivější a nedochází k velkým výkyvům teplot. Oproti Hurghadě je v Marsa Alam také méně větrno. Teplota moře dosahuje v průměru příjemných 20 °C. K postupnému ochlazování dochází zhruba od druhé poloviny listopadu a nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor. V prosinci a lednu nás zase čeká jen 9 slunečných hodin, což je nejnižší počet slunečných hodin během dne v průběhu roku.

Během celé zimy je třeba počítat s chladným větrem, který může výrazně ovlivnit pocitovou teplotu. Fenoménem egyptského klimatu je teplý „jarní vítr“, se kterým se potkáte po celé zemi a obvykle dorazí v dubnu. Jeho rychlost může dosahovat až 140 km/h, přináší s sebou vysoké teploty, prašné počasí a často také písečné bouře.

Východ slunce v zimním období lze pozorovat po šesté hodině ranní a západ přibližně okolo páté hodiny odpolední. Přesné časy i statistiku teplot naleznete na zahraničních serverech o počasí.

Velkých dešťových přívalů se obávat nemusíte. Nejvíce srážek spadne v Alexandrii a v pobřežních oblastech spočítáte deštivé dny na prstech jedné ruky.

Z uvedených teplot je už patrné, že i přes ochlazení oproti létu se dá zimní dovolená v Egyptě výborně užít a lze ji brát jako únik z mrazivých dnů v naší domovině. Třeba takové Vánoce v Egyptě mohou být vskutku příjemnou změnou. Abyste však byli výborně připraveni na rozdíl mezi teplotami ve dne a v noci a na případný chladný vítr, doporučujeme přibalit si s sebou svetr, popřípadě bundu a na delší koupání nebo šnorchlování neopren.

Průčelí Velkého chrámu v Abú Simbel
Průčelí Velkého chrámu v Abú Simbel

Jaký hotel zvolit?

Při výběru hotelu je dobré se zaměřit na několik maličkostí, jako je třeba vyhřívaný bazén. Při každodenním čištění se voda neprohřeje dostatečně a vyhřívání není všude standardem. Nezapomeňte se informovat, ve kterých měsících vyhřívání opravdu funguje. Dále je vhodné vybírat resort s pozvolným vstupem do moře. Je-li vstup možný pouze z mola, může se stát, že se díky větru po celou dobu pobytu do vody nedostanete.

Dovolenou vám může zpříjemnit také zajištění pokoje orientovaného na jižní stranu, který bude dozajista teplejší než pokoj v severní části. Výborným pomocníkem může být klimatizace s možností vytápění. Spoléháte-li na animační programy a jiné doplňkové služby, zeptejte se předem, jestli jsou v zimních měsících dostupné.

Nejste-li příznivci mořských radovánek a opalování, bude vás zajímat, že v severních oblastech Egypta, v Káhiře a Alexandrii, se denní teploty od října do dubna pohybují okolo 24 °C a obě místa mají své neopakovatelné kouzlo.

Ani přes zimu Egypt neztrácí na atraktivitě. Přívaly turistů neustávají. Mnoho návštěvníků využívá tento čas k objevování památek a historie.

Nenapadá vás, kam se vydat na výlet?

Zvolíte-li pro pobyt Hurghadu, nabízí se tradiční výlet do Luxoru, Káhiry nebo třeba Dendera a Abydos. Z Marsa Alam bude vhodnější Asuán, Edfu nebo méně obvyklý výlet na Shalateen. Z obou letovisek lze samozřejmě navštívit všechna výše vyjmenovaná místa. Je jen na vás, kolik času chcete obětovat cestování za kulturou. Velice oblíbenou zimní záležitostí je plavba po Nilu. Pokud vás historie neláká a rádi byste vyrazili na moře, nepodceňujte plánování a zvolte datum podle předpovědi větru. Během plavby tento krok dozajista oceníte, především nemáte-li vy a váš žaludek velké zkušenosti s pobytem na lodi.

Sečteno a podtrženo, pokud stále váháte, kam v zimě za teplem, určitě vás počasí v Egyptě v prosinci a ostatních zimních měsících mile překvapí, jelikož je tu spousta možností aktivní nebo odpočinkové dovolené. Záleží tedy jen na vás, čemu dáte přednost.

Porovnejte zájezdy do Egypta přímo od CK:

Na Cestolinu naleznete nabídku zájezdů do Egypta přímo od cestovních kanceláří. Prohlédněte si zájezdy do Hurghady, Marsa Alam, Sharm el Sheikh nebo Taby.

Komentáře

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 5 lety
Gustawka
před 5 lety

velká inspirace

Cestovatel_Traveler
stálý člen
Cestovatel_Traveler
před 5 lety
Cestovatel_Traveler
před 5 lety

Egypt je super v létě i v zimě. Rád se tam vracím za potápěním.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů