Česká republika od 490 Kč
Zobrazit zájezdy

Nejhezčí železniční tratě v ČR: Zažijte romantickou projížďku na vlastní kůži

Nejhezčí železniční tratě v ČR: Zažijte romantickou projížďku na vlastní kůži

Přemýšlíte kam vyrazit vlakem na výlet a chcete zažít trochu té romantiky? Chcete vědět jaké trasy patří mezi ty nejkrásnější u nás? Toužíte se vrátit zpět do dětských let a znovu vidět parní lokomotivu? Pokud ano, pak se s námi podívejte na nejhezčí železniční tratě v České republice a udělejte si výlet ještě dnes.

Zubačka Kořenov

Jedná se o jedinou ozubnicovou železnici České republiky. Vlaky v těchto místech překonávají převýšení několik set metrů, nejstrmější úsek je mezi Tanvaldem a Kořenovem, kde si lokomotivy v minulosti musely pomáhat pomocí ozubnice. V roce 1992 byl dokonce úsek TanvaldKořenov prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku. Železniční trať prochází mimo jiné Jizerským viaduktem nebo Novosvětským průsmykem a nabízí mnoho krásných výhledů, včetně výhledu na Sněžku. V létě se zde můžete svézt historickými vlaky v rámci víkendových akcí. Milovníci historie mohou v Kořenově navštívit také Muzeum ozubnicové dráhy a Výtopnu.

Posázavský pacifik

Více jak sto let starou železnici měli v oblibě čeští trampové. Vlak projíždí posázavským kaňonem, kde se vám naskytne pohled na úchvatnou divokou přírodu a řeku Sázavu, kde se v minulosti rýžovalo dokonce i zlato. Podél tratě naleznete stále pozůstatky trampských osad, zámek Vysoká Lhota nebo také viadukt Žampach v Jílovém u Prahy – nejvyšší kamenný Viadukt v České republice. Trasa vede z pražských Vršovic až do Světlé nad Sázavou. Zdolat jejích 157 km vám zabere přes 5 hodin. Vlak nejezdí celoročně, pouze od března do října vždy v sobotu a v neděli.

Švestková dráha

Švestková dráha se vine malebnou krajinou mezi vyhaslými sopkami Českého středohoří. Název pochází z předválečných dob podle tehdy zde rostoucích švestkových sadů a alejí. Trať je dlouhá 38,4 km a navštívit při vašich cestách můžete například hrad Hazmburk, hrad Hněvín, zámek Korozluky nebo si můžete udělat cyklovýlet do rodiště J. E. Purkyně. Rozhodně nesmíte vynechat ani návštěvu vrchu Boreč, který je zejména v mrazivém počasí velmi atraktivní díky vycházejícímu kouři. Na konci roku 2019 Švestková dráha po 12 letech zahájila pravidelný denní provoz.

Jindřichohradecká úzkokolejka

Projeďte se po poslední úzkorozchodné železnici v Čechách, která vede v půvabném kraji lesů, kopců a rybníků. Jedná se o dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm. Severní část vede z Jindřichova Hradce do Obrataně, jižní pak z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Nezapomeňte vystoupit na zastávce Kaproun a zajít si zde do lesa na houby. Roste jich tu opravdu hodně. V nádražních objektech je rovněž možné se ubytovat. Během léta se zde můžete setkat s pravidelnými jízdami parních vlaků, motoráčky jsou v provozu po celý rok. 

Moldavská horská dráha

Moldavská horská dráha, někdy nazývaná též Krušnohorská železnice či Teplický Semmering je železniční trať spojující Most s Moldavou v Krušných horách. Kdysi vedla dokonce až do saského Freibergu. Přestože již ztratila mezinárodní význam, stále patří mezi nejkrásnější lokálky u nás. Vlaky zde překonávají náročný horský terén pomocí tří viaduktů a dvou tunelů. Na trase, která měří více než 40 km, najdete řadu zajímavých míst, mezi něž patří například Osecký klášter, osadu Domaslavice, kde se ve strážním domku narodila manželka prezidenta E. Beneše nebo kostel Panny Marie v Dubí.

Přes Ramzovské sedlo

Trať, jež můžete znát také pod názvem Slezský Semmering, vede zalesněnými lesy z Hanušovic přes Ramzovské sedlo do Jeseníku. Železnice se táhne údolím řeky Branná a několika dalšími údolími, nad nimiž tvoří překrásné zákruty a která vlak překonává díky obloukům a viaduktům. Naskytne se vám také úchvatný výhled na vrcholky Rychlebských hor a Jeseníků. Přímo v Ramzovském sedle si můžete udělat výlet na horu Šerák buď pěšky, nebo se můžete nechat vyvézt lanovkou. Ve stanici Horní Lipová si nenechte ujít návštěvu muzea Slezského Semmeringu, s expozicí, popisující historii této trati. Konečně pak v lázeňském městě Jeseník, s údajně nejzdravějším ovzduším v republice, si můžete například v místním balneoparku vyzkoušet známé Priessnitzovy procedury.

Přes Kryštofovo Údolí

Máte rádi vysoké výhledy z viaduktů do zařízlých údolí a temné tunely? Pak určitě nevynechejte romantickou trať vedoucí z Liberce přes Jablonné v Podještědí, Mimoň a Zákupy do České Lípy. Jde o jednokolejnou celostátní dráhu, která v okolí Kryštofova Údolí prochází pěti tunely a přes dva viadukty (oba byly zprovozněny v již v roce 1900). Velký viadukt je dlouhý 202 m a stal se významnou kulturní památkou, která nijak nenarušuje okolní krajinu. Kryštofovo údolí je spolu s Ještědem jistě nejznámějším turistickým cílem celé oblasti. V obci najdete jeden z nejhezčích souborů lidové architektury. Na malém kopci uprostřed obce stojí roubený kostel sv. Kryštofa, vedle je dřevěná zvonice ze 17. století. Dále zde najdete první český vesnický orloj, muzeum lidových betlémů nebo kuriózní kašnu Čůrajícího voříška.

Je vám naše krásná republika už malá? Zjistěte, kam vyrazit na dovolenou vlakem z České republiky. I po Evropě to lze totiž levně.

Komentáře

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

jindřichův hradec miluji, ráda se tam opakovaně vracím

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů