Omán od 26 560 Kč
Zobrazit zájezdy

Omán: Poznejte zemi, kde noc vrhá stíny a den překvapuje

Omán: Poznejte zemi, kde noc vrhá stíny a den překvapuje

Omán je zemí, kam stále mnoho turistů nejezdí, přitom je snadno dostupný i z České republiky. V případě, že vás lákají nepřeplněné pláže, potápění, pouštní krajina a pohádkový orientální styl, vydejte se právě tam. Více v rozhovoru s cestovatelkou Monikou Řeháčkovou.

Moniko, proč právě Omán?
Omán jsem znala jen ze školních lavic. Ne z výuky, ale ze hry Země, město. Znáte snad jinou zemi na O? Podruhé se připomněl až levnými letenkami. (Poznámka redakce: Běžná cena letenek je 11 000 Kč. Akční se objeví přibližně 3x do roka a ušetřit můžete až 37%.) Zkoukli jsme fotky, pročetli cestovatelské diskuze. Zjistili jsme, že Omán není jen písek a ropa.

Naopak – láká třítisícovými horami i podmořským životem. Bylo jasno a ještě týž den jsme zaplatili letenky. Jsem za to spontánní rozhodnutí ráda, po celou dobu dovolené nás Omán nepřestal překvapovat.

Řekneš nám něco více o Ománu?
Omán je sultanát na Arabském poloostrově. Rozlohou odpovídá Německu (zhruba), lidí tam však žije o polovinu méně než v České Republice. Ještě před 50 lety vojáci uzavírali na noc celé hlavní město Maskat a zemí vedla pouze jedna silnice. Dnes je stát otevřený světu a má vyšší HDP na osobu než my.

Za neuvěřitelný pokrok vděčí vládě sultána Kábuse. Místní na něj nedají dopustit. Za jeho vlády vzniklo v Ománu mnoho nemocnic, univerzita, plná elektrifikace, vynikající infrastruktura silnic a dálnic. Tato země se může pyšnit také téměř nulovou kriminalitou a vysokou mírou vzdělanosti lokálních obyvatel. Je to velice otevřená islámská země, která vítá turisty a ničemu se nediví.

Narozdíl od Dubaje si Omán ponechal svou autenticitu, a tak zde můžete poznat tu pravou Arábii jako za starých časů. Žádné mrakodrapy ani masová turistika na vás zde nečekají.

Která místa hodnotíš jako ta nejlepší?
Příliš si nepotrpíme na městskou turistiku, zato mezi přírodními krásami jsme jako doma.

 • Wadi Ash Shab
  Prostě si tak jdete majestátným skalnatým kaňonem, připadáte si místy jako na Divokém západě a chvílemi jako v pouštní oáze. Po 2 km odhazujete šaty a… Cože? Trek pokračuje vodou. Chvílemi plavete, většinou jdete, až se dostanete k jeskyni. Prosmýknete se dovnitř (nic pro klaustrofobiky a neplavce) a už se jen kocháte vodopádem.
 • Al Hadžar
  Napadlo by vás, že druhý nejhlubší kaňon na světě naleznete právě v Ománu? Stačí vyšplhat, vykroutit se, vytlačit auto do pohoří Al Hadžar. Volte raději čtyřkolku, milovníci adrenalinu s nízkým pudem sebezáchovy to zvládnou i dvojkolkou. Pak zamiřte k Wadi An Nakhr a vydejte se do stěn kaňonu. Cesta je bezpečná, a byť je kaňon až 1 km hluboký, budete stát nohama pevně na zemi.
 • Nizwa Souk
  Co by to bylo za návštěvu Arabského poloostrova bez alespoň jedné zastávky na tržišti. Užívejte si, korzujte, zkoušejte a ochutnávejte. My jsme si odvezli pár kilo datlí, tahini pastu, kávu s kardamomem, několikero koření a málem i šperk. Tržiští jsme prochodili více, to v Nizwě je však nejautentičtější a lidé nejmilejší.

Na co se v Ománu těšit dále?
Určitě na moře (šnorchlování, pozorování želv nebo prostě relax), poušť (přespání mezi beduíny, jízda autem v dunách, velbloudi), jídlo (především indická kuchyně, dýchánky s kávou a datlemi), památky (Al Hamra, Bahla, Al Rustaque) a mešitu v Maskatu.

Jací jsou vlastně obyvatelé Ománu?
Musím říct, že velmi milí a pohostinní. Jednou jsme například poptávali místního průvodce na noční pozorování želv. Spřátelili jsme se a skončili u něj doma, s domácí večeří i snídaní. Takoví Ománci zkrátka jsou. Když se zeptáte, kde je restaurace, Ománec vybalí vlastní oběd a dá vám ho.

Zároveň jsem ocenila, že se na mě jako na turistku a ženu nedívali skrz prsty. Naopak, byli zvědaví a sami se dávali do řeči. A ten přehled! Kluk, co nám v přepočtu za 60 korun umyl auto, z fleku vyjmenoval, se kterými zeměmi Česká Republika sousedí.

Ománci vidí turismus jako svoji budoucnost, proto se k vám na většině míst budou chovat slušně, mile a s respektem.

Jak je to se zahalováním? Platí pro Omán stejná pravidla jako v jiných islámských zemích?
Zcela zahalovat se nemusíte. Slušné je zakrýt si ramena a kolena. Místní to ocení a budou k vám vstřícnější. Byla místa, kde bych se v kraťasech necítila dobře. Jinde jsem měla spodek od plavek a tričko. Platí příměr: čím více turistů, tím více bikin.

Na kolik vás vyšla dovolená celkově?
Vešli jsme se do 22 tisíc korun na osobu za 16 dní. S letenkami, autem, jídlem. Ano, spali jsme pod stanem. Pokud si chcete vyhodit z kopýtka, ubytujte se v hotelech – je to sice nákladnější, za to vyvážené velmi kvalitními službami. Zkrátka, ať už chcete low-cost nebo luxus, v Ománu si to své najdete.

Poslední otázka. Jak je to s tou zemí, kde noc vrhá stíny?
Ano, to se může zdát trochu jako záhada. Stačí říct, že čelovky jsme ani nevytáhli. Měsíc zářil tak jasně, že jsme skutečně vrhali stín i uprostřed noci.

Děkujeme Monice za milý rozhovor.

Už víte kam příště vyrazíte? Bude to právě Omán? Pokud ano, načerpejte potřebné informace před cestou v našem průvodci.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
  Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů