Egypt od 6 690 Kč
Zobrazit zájezdy

S Češkou o životě v Egyptě a její rady pro turisty. Kam jet, co vidět a jak se chovat?

S Češkou o životě v Egyptě a její rady pro turisty. Kam jet, co vidět a jak se chovat?

Překladatelka a koučka Alena El Bakr projela řadu států v Karibiku, až nakonec zakotvila v Egyptě. Našla tady manžela a pořádá zájezdy šité na míru. Jaký je život bílé ženy v Egyptě a kam se tady vydat, nám Alenka ochotně prozradila v dalším z rozhovorů.

Ahoj Alenko. Hned zkraje na tebe prozradíme, že jsi procestovala řadu zemí, kde jsi třeba i krátce žila. Například Tobago, Trinidad, Venezuelu, Ekvádor. Pro mnohé turisty se jedná o velmi exotické země. Proč zrovna sem?

Asi právě proto, že jsou tolik exotické :) Před svou první cestou jsem samozřejmě vybírala místo, kam se vydat. Neměla jsem žádné cestovatelské zkušenosti, naopak jsem měla malé dítě a moje jazyková vybavenost byla mizerná. Šla jsem na to eliminační metodou.

Navíc jsem přihlížela k tomu, co mě vede k vycestování a co vlastně v životě aktuálně hledám. Měla jsem náročnou práci, kde jsem si připouštěla životní trable svých klientů, a komplikovaný vztah. Hledala jsem vnitřní klid, novou cestu a asi i sebe samu. Věděla jsem, že pokud se nevydám novým směrem, nebudu schopná nic zásadně změnit.

Na všech cestách s tebou byl i tvůj malý syn. Jaký to mělo vliv na tvé cestování? Více jsi plánovala? Co bezpečnost ženy s dítětem?

Naučila jsem se díky tomu nic neplánovat, opustil mě strach – ten šílený mateřský pocit, že se o své dítě nebudu schopna dostatečně postarat a že nepřežijeme bez řádně povlečené postele.

Musím podotknout, že syn mě naopak dostal na místa, kam bych asi byla líná sama vyrazit. Jen díky němu jsme například došli až na vrcholek hory v Ekvádoru. Děti jsou až nebezpečně adaptabilní a potřebují především naši péči, pozornost a lásku. Co se týká bezpečnosti, neměla jsem v žádné z těchto zemí problém. Lidé jsou zde k dětem tolerantní a děti jsou součástí života.

Nakonec jsi doputovala do Egypta. Tady ses vdala a usadila. Čím ti Egypt tak učaroval, že jsi tady zůstala?

Lákala mě možnost zase opustit Českou republiku na delší dobu a samozřejmě mi učaroval můj manžel :) V prvopočátku, kdy jsem do Egypta přišla, jsem ani netušila, jaké krásy tahle země nabízí. Že má famózní historii, všichni víme, ale že oplývá také úžasnou přírodou, to už tuší málokdo.

Velkou roli v rozhodování, zda zůstat tady, sehrála manželova rodina, se kterou mám výborné vztahy a také sám manžel a jeho odpovědnost právě k rodině.

Řada lidí má předsudky proti životě v muslimské zemi. Obzvlášť, že ty jako žena to musíš mít těžké – zahalovat se a tak... Je to pravda?

Tady bych předně ráda zmínila, že odpovídám jen na základě své zkušenosti, která je bezpochyby nepřenositelná.  Muslimské země chápu jako země, ve kterých žijí lidé vyznávající islám. Má to jedno velké ALE. Nikdy nelze srovnávat např. Irák a Írán s Egyptem.

Nutno si uvědomit, že Egypt je země, do které proudí celoročně tisíce turistů. Aktuálně je to již země poměrně otevřená, i přes své tradice a zvyky. Z mého pohledu si dnes egyptská dívka či žena volí naprosto sama, jestli se bude zahalovat, nebo ne. Z našeho pohledu ženy šátky nosí kvůli manželovi a ten je k tomu nesmírně nutí. Můj manžel se tomuhle tvrzení spíš usmál a řekl mi: „My už taky žijeme v 21. století.”

Z mého pohledu si dnes egyptská dívka či žena volí naprosto sama, jestli se bude zahalovat, nebo ne.

Pokud přicházíme do jiné země, měli bychom se snažit pochopit mentalitu lidí, tradice a svoje chování přizpůsobit tak, aby bylo společensky přijatelné. Vůbec neříkám, že musíme změnit svůj život a přijmout všechno cizí. Najít takovou cestu, která bude vyhovovat nám a nebude pohoršovat naše okolí.

V začátku jsem byla velice nervózní, jak na mě rodina a manželovo okolí bude reagovat, a potom jsem zjistila, že oni jsou stejně nervózní z toho, co na ně řeknu já.

Tvůj muž je Egypťan. I tady kolují různé domněnky o soužití s muslimským mužem. Samozřejmě nelze zevšeobecňovat, dokážeš i přesto říci, zda existují rozdíly mezi Egypťany a Čechy?

Rozdíly určitě existují. Co je pro ženy asi velkým překvapením, je schopnost lichotit a dělat radost drobnými pozornostmi a laskavými slovy. Evropský muž je zvyklý na ženu, která pracuje. Stírá se tu rozdíl mezi ženou a mužem, aniž by si ženy uvědomovaly, že tím přichází o svoje kouzlo.

Já jsem měla z počátku problém přijmout, že můj manžel je ochoten a schopen se starat o rodinu. Takže mě zaskočilo to, že si můžu dovolit být žena, že si můžu dovolit být slabá, že sama rozhodnu, jestli pracovat chci nebo ne.

Dále mě překvapilo, že pokud si postesknu, většinou je moje přání v kratším či delším čase splněno. Na balkoně se najednou objeví květiny, v kuchyni se vyskytne něco, co se vzdáleně podobá polohrubé mouce. Nemůžu tvrdit, že to tak funguje ve všech rodinách, protože v nich nežiji. Jen trochu otvírám dveře k nahlédnutí do našeho manželství.

Tvůj syn je v předškolním věku. Jak budeš řešit jeho další vzdělávání? Slyšela jsem, že státní sektor školství a zdravotnictví není v Egyptě zrovna na nejlepší úrovni.

Ve státním sektoru řešení určitě nevidím. Zajímám se o alternativní způsoby vzdělávání. Ze své vlastní zkušenosti vím, že někteří jedinci v klasických školách spíš trpí. Takže zatím nejsme rozhodnuti přesně, ale syn se bude buď učit doma, nebo vybereme vhodnou soukromou školu zaměřenou na seberozvoj.

Je pravdou, že státní sektor školství i zdravotnictví v některých oblastech spíš pokulhává. Když si představíte, že učitel na základní škole má mzdu okolo 1 500 egyptských liber (1 750 Kč), nemůžeme čekat zázraky. Ale vše je o lidech. Někteří učitelé se opravdu snaží udělat pro děti to nejlepší. Proto jsme začali vypomáhat ve dvou školách a jedné školce.

Zdravotnictví je zde kapitolou velikou. Osobně využíváme zdravotnictví soukromé. Pokud navštívíte státní lékaře, často se dostanete zpátky do minulosti.

Egypt je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Většina z nich ale jezdí s cestovními kancelářemi. Doporučila bys sem jet i bez cestovky?

Egypt není nebezpečnou destinací a nevidím důvod, proč se sem samostatně nevydat. Problém může být jazyková bariéra, protože mimo resorty a v menších městech se anglicky často moc nedomluvíte. Pokud jedete do Egypta poprvé a nemáte zkušenost s mimoevropskými zeměmi, doporučuji kontaktovat někoho, kdo tu žije.

Jaká část této země je pro vás vhodná, záleží především na oblastech vašeho zájmu. Pokud míříte za potápěním a šnorchlováním, doporučuji Marsa Alam nebo Sharm El Sheikh. Za rušným životem a zábavou zase vyjeďte do Hurghady. V Káhiře najdete velký kus pravého egyptského života.

Pokud míříte za potápěním a šnorchlováním, doporučuji Marsa Alam nebo Sharm El Sheikh. Za rušným životem a zábavou zase vyjeďte do Hurghady.

Co Egypt a bezpečnost?

Nebezpečí mimo resorty není nijak veliké. Já se tu taky často pohybuji sama a nemám pocit, že by mi něco hrozilo. Dokonce jsem nedávno četla, že Egypt je 16. nejbezpečnější zemí světa.

Je tady vůbec nějaká dopravní infrastruktura mimo resorty, například autobusová doprava?

Doprava tady funguje. Jestli tomu můžeme říkat infrastruktura, to si nejsem jistá. Pravidelně tu jezdí vlak. Ten začíná v Káhiře a končí na jihu Asuánské oblasti. Potom potkáte velké klimatizované autobusy, jejichž jízdní řád lze zjistit přes internet, ale těmi se nedostanete všude. Klasikou jsou místní autobusy. Nemají jízdní řád, lze je chytit i u cesty a záleží na vašem štěstí za jak dlouhou dobu se do nich dostane a na vaší znalosti jazyka, kolik vás tahle doprava bude stát.

Půjčit si auto můžete většinou i bez depozitu a není to nijak extra drahé, takže jestli se chcete někam vydat na vlastní pěst, je to podle mě ideálním řešením.

Kromě překladatelství a výuky jazyků rovněž připravuješ výlety po Egyptě. Jaká místa v Egyptě doporučuješ určitě nevynechat?

Doporučuji přihlédnout k sezoně a počasí. V létě bych volila spíš aktivity na moři, výlety lodí, pěkné šnorchlování a potápění nebo vodní sporty. Mezi nejoblíbenější v Marsa Alam patří Staya – kde se nachází delfíni, Marsa Mubarak – výlet za Karetami, pláž u zátoky Abu Dabbab, nádherná pláž Sharm El Luli a mangrovový ostrov El Qulaan.

Nebo zvolte výlety za historií, opravdu ušité na míru s přítomností průvodce. Můžete si vybrat chrámy, které jsou zastřešené, jako například Edfu nebo Dendera, nebo výlet za historií, který obohatíte o koupání v Nilu.

Zimní období je ideální pro návštěvu Káhiry nebo Luxoru. Dalšími zajímavými místy pro mě jsou určitě chrám Philae v kombinaci s návštěvou města Asuán. Kdo hledá zajímavosti a méně turisticky navštěvovaná místa, neměl by vynechat Esnu. Zážitkem jsou taky pyramidy v Sakaře a výlety do Bílé a Černé pouště.

Určitě je škoda proležet celou dovolenou v Egyptě na pláži. Ať už se vydáte kamkoliv, nebudete litovat.

Chcete vědět víc? Navštivte Alenky webové stránky openroad.earth, facebookové stránky El Aswany – výlety v Egyptě, nebo její osobní facebookový profil Alena El Bakr.

Velbloudi u Nilu

Fotka Alenky z plavby po Nilu

Autorka: Hanča Šormová

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů