Vydejte se na oslavy Nového roku do Číny

Vydejte se na oslavy Nového roku do Číny

Napadlo vás někdy vyrazit na Nový rok do Číny? Že ne? Pak věřte, že to stojí za to. Pokud tento trip letos nestihnete, máte tak dobrý tip pro příští rok, jak spojit návštěvu exotiky s oslavami konce roku. Číňané se v tuto dobu veselí a slaví dlouho. A překvapivě mezi našimi a jejich zvyky najdete určité paralely a společné rysy…

Tradiční zvyky při vítání dalšího roku

Pro zajímavost v Číně se slaví celé tři týdny – jedná se o období od 23. prosince do 15. ledna. Jde o tzv. Jarní svátky. Co ale vlastně Číňané pro příchod nového lunárního roku dělají? Především už v prosinci dokonale uklidí svůj dům, neboť věří, že tímto způsobem dokážou zamést pryč smůlu, kterou jim přinesl dosud probíhající lunární rok. Prostě veškeré problémy a nepříjemnosti smetete na jednu hromadu a uděláte si tak místo pro nová očekávání a štěstí. Ostatně nepřipomíná vám to náš vánoční úklid? Podobnost není čistě náhodná – i my se snažíme, jak se říká, nechat starému roku co jeho jest – tedy i jeho nepořádek a starou špínu.

Dalším pravidlem je neuklízet během prvních dnů roku – protáhne se to na prvních cca 15 dnů. Prostě vzít do ruky lopatku, smeták, nebo dokonce hadr na podlahu je v tuto chvíli nepřípustné. Klidně žijte pár dní ve špíně – ono se to nezblázní a tentokrát jde o důležitou součást tradic. Máte přece pořádně vygruntováno. U nás se o zapovězení úklidu v prvních dnech Nového roku sice nic nehovoří, ale můžete se tím řídit. Nehrotit chvíli úklid a být v pohodě vám určitě prospěje.

Zdobte domy červenou

Naproti tomu byste ale měli věnovat pozornost výzdobě domu. Na dveřní i okenní rámy patří červená. Pokud to jde, můžete je tak vymalovat, nebo alespoň okrášlit třeba červenými stuhami. Červená je totiž šťastná barva. Také se na dveře dávají vystřihovánky vyrobené z papíru. Jsou symbolem štěstí a dlouhověkosti, rovněž číslo 8 a sudá čísla vůbec. Pro výzdobu domu platí ještě jedno pravidlo: nezapomeňte na obrázek zvířete, jemuž je daný Nový rok zasvěcen.

Zajistěte si na stole hojnost a štěstí

Dál se musí naplnit osmiúhelníkový zásobník, a to symbolickými potravinami, a to třeba arašídami, kokosem, semínky lotosu a podobně. Dává se oběť bohu kuchyně, a to ve formě slavnostního oběda. Rodiny také připravují tradiční knedlíčky Jiaozi, které se vaří ve vodě a následně jí. Doporučujeme rozhodně ochutnat, jde o velmi dobré jídlo. Jinak na Silvestra by měla slavnostní tabule obsahovat více než deset chodů jídla. Chybět nesmí sojový tvaroh a ryba – jejich výslovnost je totiž podobná jako výrazům znamenajícím štěstí a hojnost.

Dávají se také mandarinky a pomeranče, které tvoří symbol štěstí a bohatství. Přednovoroční večeři tvoří bohatá tabule plná jídla – kachna, prase, kuřata, dort lin guo připravovaný z lepkavé rýže. Také skvělý tip co ochutnat. Spousta restaurací nabízí novoroční menu, které rozhodně stojí za to okusit a zmiňovaný dort byste neměli vynechat. Důležité je ale u tabule konzumovat určité potraviny považované za symboly štěstí atd. Například rýže značí harmonii, chilli symbolizuje štěstí, čínská ředkev dlouhověkost.

Oblečte se do červené

Po silvestrovské večeři následuje ponocování a loučení se starým rokem. Spojeno je s bohatým kulturním programem – ostatně i zde najdeme paralely s našimi oslavami. Děti dostávají dárky a na Nový rok jsou dalším nepsaným pravidlem návštěvy příbuzných a přátel. Měli byste být v pohodě, nehádat se, vyhýbat se konfliktům, prokázat dobrou vůli, nebýt negativní. Zkrátka jak na Nový rok, tak po celý rok – znáte to od nás… Nastává také ideální příležitost k tomu, obléci si tradiční čínské oblečení, ideálně červené, protože jak už jsme se zmínili, červená je šťastnou barvou. Naopak se nesmí nosit černá – symbolizuje totiž smrt. Na novoroční den se darují červené zlatem zdobené obálky s penězi štěstí.

Vyražte na ohňostroje, do průvodů, na festival

Můžete se samozřejmě zúčastnit ohňostrojů, kterých bývá požehnaně, protože právě střílení petard má podle čínských tradic zahnat zlé duchy. Ostatně právě Číňané vynalezli střelný prach… Bezpečnostní opatření ale mluví o tom, že v centru měst – třeba v Pekingu je odpalování dělbuchů zakázáno. Vydat se někam pozorovat veřejný ohňostroj se na Nový rok rozhodně vyplatí. Číňané jsou v tomto odvětví opravdu mistry a umí připravit nádhernou show.

Určitě jste už někde slyšeli o čínském uctívání draka. Průvody plné dračích a lvích tanečníků jsou velmi oblíbené. Drak je symbolem Číny, lev zahání zlé duchy. Chodí se na chůdách, probíhají poutě, jarmarky. Zkrátka všude je veselo. Samozřejmostí jsou rovněž návštěvy chrámů, kde se lidé modlí za dobrou budoucnost a štěstí, přičemž nechybí pálení vonných tyčinek. 

Závěrečnou tečku oslav potom tvoří Festival luceren konaný 15. ledna. Tehdy si lidé berou do rukou krásné lucerny, jež mají podobu různých zvířat a hmyzu. Po večeři vyjdou s lucernami a lampióny do tmy a vypadá to opravdu krásně. Skutečně efektní podívaná. Všude je obrovská spousta lampionů a luceren. Světlo je všude. Jako pamlsek se jedí sladkosti, sladké rýžové koláčky – další tip, co určitě ochutnat. Kolem domů se také objevují spousty hořících svíček, které vytvářejí atmosféru.

Napište poselství pro celý nový rok

Faktem je, že spousta Číňanů dnes dává přednost trávení Silvestra doma u spousty jídla a televize – ostatně nepřipomíná vám to náhodou naše zvyky? Televizní program bývá v tu dobu velice bohatý. A ještě připomeneme jeden detail. Novoroční oslavy v Číně jsou spojeny rovněž s lepením dvojverší na dveře domácnosti. Píší se na červený papír a obsahují poselství pro Nový rok.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů