Řím od 6 290 Kč
Zobrazit zájezdy

Za památkami do Itálie: Navštivte romantické Benátky, věčné město Řím i prosluněnou Florencii

Za památkami do Itálie: Navštivte romantické Benátky, věčné město Řím i prosluněnou Florencii

Málokterá země nabídne tolik krásy jako Itálie. Místa, kde se tvořila historie, překrásná umělecká díla. Je zkrátka z čeho vybírat. Krátce vám představíme tři města, která byste při svojí cestě Itálií rozhodně neměli minout.

Benátky: Vězení, odkud utekl Casanova

Dovolená v Itálii je zážitkem. Jedním z nejkrásnějších měst světa jsou bezesporu Benátky. Dopřejte si romantiku připlutí loďka z přístavu Punta Sabbioni a přistání jenom kousíček od Piazza San Marco. Procházka po Náměstí Svatého Marka, návštěva Dožecího paláce spojená s procházkou po Ponte dei sospiri (Most vzdechů) spojujícím Dóžecí palác a sousední Nové vězení a výstup na Campanilu – pokud tohle neabsolvujete, jakobyste zde ani nebyli. Mimochodem v proslulém zdejším vězení si pobyl i proslulý milovník Giacomo Casanova a podařilo se mu odsud utéct. Za výlet stojí také ostrovy Murano a Burano, protože právě odsud pochází proslulé benátské sklo. Víte, že v Benátkách vzniklo vůbec nejstarší židovské ghetto na světě? Založeno bylo už roku 1516.

Řím: Koloseum mělo stahovací střechu

Hlavní město Řím je muzeem samo o sobě. Stačí vydat se do jeho ulic. Chcete-li mu věnovat opravdu pozornost, vyhraďte si na něj pár dní, ostatně zájezdy do Itálie specializované na tuto metropoli bývají delší. Jeden den se ponořte do antického Říma, druhý věnujte baroku, další Vatikánu… Forum Romanum pamatuje časy císařského Říma. Sloužilo jako tržnice, soudní dvůr, prostě srdce města.

Tradičním symbolem města je Koloseum. Stojí tu už 2000 let (vybudována v letech 72-80 n. l.). Do hlediště elipsy o rozměrech 188 x 166 metrů se vešlo 50 tisíc diváků. A mimochodem víte, že už po svém dostavění mělo Koloseum střechu v podobě stahovacího plátna, která diváky chránila před sluncem nebo deštěm?

Dva barokní rivalové – sochař Gian Lorenzo Bernini a architekt Francesco Boromini spolu celý život nemilosrdně soupeřili. Vedle toho stihli ale Řím vyzdobit architektonickými a sochařskými skvosty jako Berniniho Fontána čtyř řek na piazza Navona, nebo Borominiho kostel San Carlo aller Quattro Fonatane. I ti nejzavilejší odpůrci katolické církve by si neměli nechat ujít návštěvu baziliky svatého Petra a vystát frontu do vatikánských muzeí. Když nic jiného, tak vybraný vkus se papežům přiznat musí.

Florencie: Kupole, která se obešla bez lešení

Které další město ze slunné Itálie vybrat? Volba je to těžká, protože tu potkáváte nádheru na každém kroku. Ovšem Itálie je často považována doslova za synonymum slova renesance. Tenhle krásný styl vznikl právě tady a jeho kolébkou je Florencie. Proto mnohé poznávací zájezdy míří právě sem. Vydejte se do florentských uliček a přeneste se do doby, kdy městu po mnoho generací vládla mocná rodina Medicejů. Mimochodem víte, že právě tento rod založil moderní bankovnictví? Giovanni di Bicci de Medici si svoji banku otevřel už roku 1397. Právě rodina Medicejů je do značné míry podepsána pod tváří Florencie – ze svých tučných bankovních zisků financovala spoustu umělců.

Perlou města je katedrála Santa Maria dei Fiore dokončená roku 1367. Nejspíš netušíte, že stavba mohutné dvouplášťové kupole se obešla bez lešení. Ano je to tak a jde o třetí největší kupoli na světě. Projděte se i po Ponte Vecchio (Starý most). Minout nesmíte proslulou Michelangelovu sochu Davida. Před Palazzo Vecchio je ale už jenom replika, originál najdete v muzeu Akademie di Belle Arti.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů