Benátky od 1 499 Kč
Zobrazit zájezdy

Karneval v Benátkách: Prožijte bujaré veselí na vlastní kůži

Karneval v Benátkách: Prožijte bujaré veselí na vlastní kůži

Každý únor se v Benátkách koná slavný Benátský karneval. Jedná se o jednu z nejslavnějších a nejpestrobarevnějších událostí ve světě, která je skvělou příležitostí, jak vidět toto město ze zcela jiného úhlu. My jsme pro vás připravili vše, co potřebujete vědět, než se tam vydáte.

Historie karnevalu

Historie karnevalu sahá až do 11. století. V té době si lidé užívali poslední dny před postní dobou tím, že se bavili na maximum. Pili, hýřili, smáli se, a to všechno v maskách. Ty umožňovaly šlechticům, aby se vmísili mezi lidi z nižší třídy a samozřejmě naopak.

Dnes karneval přitahuje návštěvníky z celého světa. Úzké uličky města jsou plné lidí, mosty jsou často přeplněné a připravte se i na to, že je tu poměrně draho. Na druhou stranu, samotný Benátský karneval je událostí, která je k nezaplacení.

Nejvýraznějším prvkem jsou masky

Jak už jsme zmínili, masky jsou neodmyslitelnou součástí Benátského karnevalu a sloužily především k tomu, aby se mohli lidé všech sociálních tříd navzájem mísit. V dřívějších dobách byl tento karneval sám o sobě životním stylem. Od roku 1979 probíhá v takové formě, v jaké ho známe dnes. Podle tradice se mohou masky nosit už od 26. prosince až do konce karnevalu. 

K výrobě masek se nejčastěji používala kůže, porcelán nebo papír. Ty původní měly spíše jednoduchý design. Pokud byly zdobené, tak pouze ze symbolických a praktických důvodů. Ve středověku měli výrobci masek dokonce svůj vlastní cech. V současné době se často k jejich výrobě používá převážně sádra. Ručně se malují a zdobí se přírodním peřím, drahokamy, korálky, flitry atd.

Nejoblíbenější karnevalové masky, které se vyskytují téměř od počátků, ztvárňují především postavy z italského populárního divadla Commedia dell'arte: Harlequin, Pantalone, Pulcinella, Brighella, Colombina nebo Scaramuccia a Pierrot.

I na kostýmu záleží

Dalším důležitým bodem je samozřejmě kostým. Pokud jste talentovaní a kreativní, můžete si vytvořit svůj vlastní model inspirovaný již zmiňovanými divadelními postavami. Kostýmy a masky lze také objednat online, nebo si je koupit přímo na místě několik dní předem ve známých prodejnách poblíž náměstí Sv. Marka.

Většina turistů se však bohužel na Benátský karneval nijak neobléká a místo toho raději obdivuje nádherné kostýmy z 18. století a neuvěřitelné masky. Pokud ani vy netoužíte mít na sobě převlek, můžete si nechat udělat alespoň malbu na tvář, která je nabízena na mnoha zdejších ulicích, nebo si zakoupit nějaký legrační klobouk.

Co podniknout během karnevalu?

Jestliže máte to štěstí a můžete se karnevalu účastnit, určitě si nenechte ujít důležité události, které ho po celou dobu provází. Jako předzahájení se koná tradiční vodní průvod La Festa Veneziana sull'Acqua, jenž má každoročně dvě části. Jde o úchvatnou show plnou světel a rozhodně patří mezi nejhezčí části celého karnevalu. Vždy se koná týden před oficiálním datem karnevalu (pro rok 2020 tedy například 8. února).

Oficiálním zahájením je Festa delle Marie – z ostrova San Pietro di Castello prochází průvod dvanácti Marií, ten putuje až na náměstí Sv. Marka. Smyslem je vybrat jednu dívku jako symbol celého karnevalu.

Další z hlavních událostí karnevalu je den, který nese název Il Volo dell´Angelo – let anděla. Ze zvonice Svatého Marka se k muzeu Correr spustí na laně Marie. Představitelkou je obvykle nejhezčí dívka předcházejícího karnevalu. Tradice má kořeny již v 16. století, kdy mladý akrobat vyšplhal po laně na zvonici Sv. Marka, po jiném laně pak přešel na galerii Dóžecího paláce, kde předal dar dóžeti. Kvůli tragické nehodě v roce 1750 byl člověk na dlouhou dobu nahrazen dřevěnou holubicí.

Týden po letu anděla se zde koná tzv. Il volo dell´Aquila – let orla. Probíhá ve své podstatě stejně, pouze je místo nejkrásnější dívky na laně uvázána některá z hvězd italského showbyznysu.

Poslední akcí celého karnevalu je Svolo del Leon – vzlet lva. Z rukou 12 Marií, nejkrásnějších dívek karnevalu, se vznese obrovská benátská vlajka, se lvem ve znaku. V okamžiku, kdy se dotkne ochozu zvonice Svatého Marka, Benátský karneval oficiálně končí.

Na přípravě veselí se podílejí nejen představitelé města, ale také soukromí podnikatelé, majitelé krámků a samozřejmě i různé skupinky ochotníků. Program každého karnevalu je proto totiž vždy trochu jiný a originální.

Jak se zúčastnit?

Vzhledem k tomu, že karneval je známý opravdu po celém světě, není divu, že přitahuje velké davy návštěvníků. Pokud se zde plánujete zdržet několik dní, je dobré shánět ubytování s dostatečným předstihem. Případně využít služeb cestovní kanceláře, která vše zařídí za vás. Výhodou cestovních kanceláří je, že obvykle nabízí prohlídku města i účast na karnevalu s průvodcem. 

Kdy se koná karneval v Benátkách v nadcházejících letech:

 • karneval v Benátkách 2020: od soboty 15. února do úterý 25. února
 • karneval v Benátkách 2021: od soboty 6. února do úterý 16. února
 • karneval v Benátkách 2022: od soboty 19. února do úterý 1. března
 • karneval v Benátkách 2023: od soboty 11. února do úterý 21. února

Jak se dostat do Benátek?

Chcete-li se účastnit Benátského karnevalu, měli byste vzít v potaz také otázku dopravy. K dispozici je několik možností:

Letadlem: Mezinárodní letiště v Benátkách se nachází u vesnice Tessera, asi 7,5 kilometrů vzdušnou čarou přes vodu do centra Benátek. Z Prahy do Benátek létají společnosti Volotea a easyJet. Běžná cena letenek se pohybuje od 1 000 do 2 000 Kč. Společnost Volotea je však známá svými častými akčními nabídkami, ve kterých lze sehnat letenky již od 270 Kč.

Do Benátek se pak z letiště dostanete autobusem přibližně za 30–40 minut, případně můžete využít loď. Více informací se dozvíte v průvodci pro letiště Marco Polo.

Autem: Cesta autem do Benátek je poměrně snadná. Z Prahy je nejkratší trasa přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach, Udine až do Benátek. Druhou možností je vzít to po D1 přes Vídeň, Klagenfurt a Udine. Třetí variantou je vydat se na Mnichov, Innsbruck, Veronu až do Benátek. Cesta vám zabere přibližně 10 hodin.

Vlakem: Z ČR se do Benátek vlakem dostanete spojem, který jede z Prahy přes Pardubice, Českou Třebovou, Brno a Břeclav. Vystoupíte ve Vídní, konkrétně ve stanici Wien HBF, odkud vyjíždí noční spoj přímo do Benátek.

Autobusem: Přímo do Benátek se můžete dostat také autobusem například se společností FlixBus nebo také RegioJet. Ceny se obvykle pohybují kolem 1 500 Kč za zpáteční jízdenku u obou společností.

Tipy na závěr

 • Vše rezervujte včas! To se týká ubytování, letenek, karnevalových akcí a dokonce i restaurací.
 • Najít veřejné toalety je obtížné. Použijte proto toalety kdekoliv v restauracích a kavárnách.
 • Benátský karneval je zimní událost. Denní teploty se pohybují maximálně do 10 °C a může být i deštivo. Teplé oblečení je tedy nezbytné.
 • Pokud máte na sobě kostým, připravte se na to, že se s vámi spoustu lidí bude chtít vyfotit, zvláště pokud je váš kostým hezky propracovaný.
 • Připravte se na opravdu velké davy. Karneval v posledních letech navštívily až 3 miliony lidí. Velké množství lidí ale přispívá k úchvatné atmosféře.
 • Ačkoliv se většina akcí koná kolem náměstí Sv. Marka, doporučujeme se od davů odpojit a projít si i odlehlé části. Téměř ve všech čtvrtích se totiž konají různé menší karnevalové akce.

Komentáře

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

je to můj velký sen

Romana
věrná členka
Romana
před 4 lety
Romana
před 4 lety

Byla jsem a byl to neskutečný zážitek. Vřele doporučuji

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
  Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů