Zaleťte si do Sydney, velkoměsta s přírodou na dosah

Zaleťte si do Sydney, velkoměsta s přírodou na dosah

Co takhle si vyjet k protinožcům? Zdá se vám to moc daleko, připadá vám to přitažené za vlasy? Když ale o tom přemýšlíte trochu více, řeknete si: Vlastně proč ne, že? A máte naprostou pravdu. Dneska máte možnost zaletět si kamkoli chcete, tak proč ne právě do Austrálie? Znamená to ale počítat přece jenom s trochu delší dovolenkou, aby to stálo za to. Tak si ji naplánujte.

Možná jste se doslechli o tom, že Austrálie má pověst kontinentu, na který Britové vyváželi do vyhnanství zločince. Ano, kdysi tam opravdu přistávaly lodě s drobnými zlodějíčky a prostitutkami. Dělo se tak v 18. století. To je ale pochopitelně dávná minulost. Dnes už je všechno jinak.

Nejlidnatějším a také zároveň největším australským městem je Sydney. Spojuje dva extrémy: životem kypící velkoměsto a přírodu na dosah. Je to tak. Ve městě je neuvěřitelné množství parků a také nádherné pláže, z nichž můžete dokonce i pozorovat delfíny. Ruku na srdce: ve kterém městě můžete vyrazit na pláž přímo ve městě? Kde na vás čeká podobný zážitek s nádhernými rybami? Moc takových míst určitě nenajdete. 

Atrakce pro surfaře

Sydney leží na východním pobřeží kontinentu ve státě Nový Jižní Wales. Není sice hlavním městem kontinentu, ale to nic nemění na tom, že ty nejvýznamnější akce se konají právě tady. Žije zde totiž pět milionů obyvatel. Jedna z nejvyhlášenějších pláží se nazývá Bondi Beach. Ironií osudu jenom kousek za ní se tyčí do výšky první mrakodrapy. Zkrátka a dobře, když se ubytujete ve městě, na pláž to budete mít coby kamenem dohodil.

Měli byste se sem vydat zejména pokud milujete windsurfing. Tasmanovo moře, které se nalézá kolem Sydney, je totiž k projížďkám na prkně opravdu ideální. Na Bondi Beach narazíte také na zajímavou atrakci. Je zde bazén Icebergs, kam se z mořských vln přelévá voda.

Obdivujte delfíny a žraloky

Moře u městských pláží vám skutečně nabízí nevšední podívanou. Kromě zmiňovaných delfínů tu narazíte i na rejnoky, velryby a také žraloky. Na ně velký pozor – ostatně upozornění zde najdete všude.

Kolem pláží je spousta barů, kde můžete ochutnat různé mořské speciality a burgery. Kromě Bondi Beach jsou známé a vyhledávané také pláže Palm Beach, Dee Why, Cronula, Bandina, Gerri Beach, Stenwall Park a Kiama.

Rozhodně si také dopřejte cestu lodí podél pobřeží, jde o fantastickou podívanou. Oblíbená je hlavně plavba na Manly Beach, nejkrásnější australskou pláž. Přivítá vás průzračně modrá voda.

Vydejte se na most i na nákupy

Na mrakodrapy tu narazíte na každém kroku. Rozhodně se vydejte do přístavu Port Jackson a navštivte zdejší Operu, co vypadá jako loupající se pomeranč. Dokončena byla v roce 1973 a dnes patří mezi památky chráněné UNESCO. Z Opery máte také krásný výhled na Harbour Bridge, most přes přístav Port Jackson. Efektní je hlavně večer. Měří 502 metrů, vysoký je 134 metrů a můžete se dostat až nahoru. Zbudován byl v letech 1923-1932.

Dovolená ale znamená samozřejmě také nákupy. Vyplatí se hlavně návštěva obchodního domu Westfield. Z něj se tyčí věž s rozhlednou, odkud je nádherný výhled na celé město. V centru města pak slouží k odpočinku Hyde Park.

Milovníci přírody jásají

Jaké je počasí v Sydney? Zatímco severní pobřeží Austrálie je typické tropickými vedry, jih je o trochu, ale jenom o malinko chladnější. V zásadě se dá říci, že do Sydney můžete cestovat kdykoli po celý rok a bude tam příjemné teplo, snad s výjimkou zimy, která je zde od června do srpna. Průměrná teplota je v Sydney kolem 30 °, v zimě ale kolem 13 °.

Za návštěvu stojí určitě i Royal Botanic Garden, což je zahrada vedle opery, kde se na 30 hektarech nachází na 7500 stromů. V Maritime museu si můžete prohlédnout bitevní lodě a ponorky. Kdo miluje faunu, určitě ho potěší Sydney Aquarium, kde se na vlastní oči můžete přesvědčit o tom, jak bohatý je zde podmořský život- uvidíte zde i žraloky. Proslulá je v metropoli také Chinatown, tedy čínská komunita, čínská čtvrť, která vás nadchne zahradou přímo mezi mrakodrapy. Protilehlý svah od centra města rovněž okouzlí milovníky zvířat a přírody, protože zde narazíte na Taronga ZOO, kde volně běhají klokani a medvídci koalové.

Spousty obchůdků a město jako na dlani

Když neustále popisujeme moderní budovy a nádhernou přírodu, které je doslova plné město a také živočichy od suchozemských až po vodní, nejspíš vám také vrtá hlavou, jak je to s historií tohoto místa. Ukojíme vaši zvědavost. Samozřejmě i Sydney má svoji historickou část, která se nazývá Rocks. Tady uvidíte původní kamenné budovy, muzea, obchody, nachází se zde i pěší zóna.

Jestli budete chtít z téhle cesty nějaký hezký suvenýr, navštivte Queen Victoria Building, budovu, jež kdysi byla tržištěm. Přízemí zahrnuje více než 200 obchůdků doslova přetékajících suvenýry. V patře potom najdete výstavu korunovačních klenotů.

A teď zase jeden velký skok z historie zpátky k moderně. Nejvyšším výškovým bodem města je AMP city tower, budova vysoká 305 metrů, ukotvená 56 ocelovými lany. Ve výšce 250 metrů najdete fantastickou vyhlídku na město, těsně pod ní je restaurace, jež se otáčí – zatímco se dobře napapáte, uvidíte město kolem dokola jako na dlani.

Nejdražší je bydlení

Na závěr praktické informace. Cesta do Austrálie trvá asi 30 hodin, což je míněn let i s mezipřistáním, které bývá v Dubaji nebo v Asii. Jaké jsou v Sydney ceny? Toustový chleba stojí 1,8 dolaru, klasický chleba asi 3 dolary. Kilo rýže 2,5 dolaru, 10 dkg šunky 1,40 dolaru, litr mléka 1 dolar, plechovka fazolí 50 centů. Litr benzínu 1,5 dolaru, nafta je o něco levnější. Metro do centra Sydney vyjde na 14 dolarů, taxi na 50 dolarů, autobus 5 dolarů.

Drahé je zde hlavně bydlení, pronájem dvoupokojového bytu na měsíc vyjde v přepočtu na 35 000 Kč bez energie, přičemž si tu člověk vydělá průměrně asi 60 000 Kč. Hostely dále od centra jsou levnější, nejdražší ubytování je v centru a kolem známých pláží.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů