Kefalonie od 8 190 Kč
Zobrazit zájezdy

Zelená perla uprostřed Jónského moře, to je řecký ostrov Kefalonie

Zelená perla uprostřed Jónského moře, to je řecký ostrov Kefalonie

Největším ostrovem v rámci Jónského souostroví, kam mimo jiné náleží i ostrovy Lefkada, Ithaka, či Korfu, je Kefalonie. Pokud jde o celkové pořadí řeckých ostrovů, je zde šestým největším. Pochlubit se může především překrásnou krajinou, kterou obdivoval už anglický romantický básník George Gordon Byron a samozřejmě i nádhernými plážemi.

Odkud vlastně vzal ostrov Kefalonie svůj zajímavý název? Inspirací se stala mytologie, konkrétně vojevůdce Kefalos. Někdy se ale původ odvozuje i od řeckého slova kefali, které v překladu znamenalo hlavu. A skutečně, ostrov býval centrem oblasti, tedy i jakousi hlavou, takže tohle určitě nepostrádá logiku. Určitě vás nadchne pestrost krajiny tohoto nádherného ostrova. Najdete tu totiž úplně všechno. Kefalonia, to jsou vysoká pohoří, ale také příjemné mořské zátoky, pláže, tyrkysově modré moře a svahy s keři vinné révy i údolí plná květin. Bujná zeleň zde má skvělé podmínky pro svůj růst.

Kontrasty i romantická zákoutí

Velkou výhodou je, že zdejší pláže většinou ještě nejsou tak přecpané turisty jako jiné řecké ostrovy. Stále tu ještě najdete klidná, až opuštěná zákoutí. Voda kolem pobřeží hraje různými odstíny modré barvy. Narazíte zde na řadu pláží. Tou zřejmě nejfotogeničtější je Myrtos. Nádherná scenérie je kontrastem sněhobílých skal a mořské modři. Doslova katalogový výjev, který je ovšem realitou.

Proslulá je rovněž pláž Skala, která má ocenění v podobě modré vlajky za kvalitu a čistotu vody i celé pláže. Tím ale náš výčet ani zdaleka nekončí. Pláž Assos nabízí členité pobřeží se spoustou plážiček a zátok s jeskyněmi. Tam se můžete uchýlit třeba tehdy, když vyrážíte na zájezdy v páru a toužíte po troše romantického soukromí. Klidně si můžete půjčit loďku.

Kipourion nabízí oblázkovou pláž lemovanou křišťálově čistou, blankytně modrou vodou. Nedaleko jsou olivové háje a borovicové lesy. U Lassi najdete hned dvě pláže typické nádherným zlatavým pískem, výhodou je velmi pozvolný vstup do moře hodící se i pro malé děti a seniory a dokonalý servis. Široká je i nabídka vodních sportů. Červený písek nabízí pláž Lepeda a také vstup do vody je mírný. Poros nabízí velkou pláž plnou písku a oblázků. Antisamos je rovněž rájem plným oblázků.

Písčitá pláž Avithos nabízí narůžovělý a načervenalý písek, ostatně červeným pískem se vyznačuje i pláž Xi na poloostrově Paliki. Nikomu mimochodem není jasné, proč je tento písek červený, jak se tam takto červený písek dostal. Kolem je i hodně romantických zátok mezi vápencovými skalisky. Oblíbená je rovněž pláž Petani, ze které se krásně pozoruje západ slunce. Na pláž Amos se zase dostanete jedině po schodech, kterých je více než stovka.

Vydejte se na průzkum ostrova

Pro koho ale není dovolená v Řecku jenom synonymem povalování se na pláži, může se vydat objevovat ostrov. Nadchne například přístav Argostoli, hlavní město ostrova. Zdejší náměstí Plateia Valinaou stojí za procházku. Narazíte například na kostel svatého Spyridona, oblíbeného světce. Dále je atraktivním lákadlem most Drapano z roku 1813 spojující dvě městské části. Bohužel hodně památek zaniklo během zemětřesení v roce 1953. Od té doby zde vyrostla spousta budov, jež má záchvěvům země odolat. Vášeň pro památky můžete ale uspokojit třeba lodním výletem na ostrov Ithaka, do Odysseova rodiště. Můžete se zde podívat i do některých přístupných klášterů. V Argostoli můžete pozorovat prodej čerstvě nalovených ryb, připlouvají sem také želvy.

Tajemství mizící vody

Navštivte určitě jeskyní Drogarati – Dračí jeskyni se spoustou krásně zbarvených krápníků. Doporučujeme sem zajít na některý z koncertů, které se zde pořádají. Akustika je zde totiž výborná. Krásným přírodním úkazem je také jeskyně Melissani a stejnojmenné jezero. Nevšedním zážitkem je hlavně plavba na loďce skalní lagunou. Raritou je Katavothres, silné proudy vody, které se proháněly skalami a pak kamsi mizely. Teprve v roce 1963 se podařilo zjistit, kam. Badatelé vodu obarvili a díky tomu přišli na to, že se po 17 km dlouhé cestě pod zemí vlévá do už zmiňovaného jezera Melissani a jezera Karavomilos. Jedná se o nevysvětlitelný úkaz.

Pohybující se kameny

Na ostrově se tyčí do výše přes 1 600 metrů hora Mega Soros ve skalách pohoří Aenos. Jedná se o nejvyšší horu ostrova. Na vrcholu stával svatostánek zasvěcený bohu Diovi, ale zničilo ho zemětřesení. Z vrcholku je nádherný výhled. Ve skalách se setkáte také s kefalonskou jedlí, stromem, který nikde jinde neroste. Raritou je skála Kounopetra, čili pohybující se kámen. V moři se kdysi hýbala podle vln od východu k západu, ovšem po zemětřesení v 50. letech 20. století pohyb ustal. I zde jde o úkaz, který moderní věda neumí vysvětlit.

Navštívili jste Kefalonii? Podělte se o zkušenosti

Přidat recenzi

Ochutnejte keftedes

Když už na Kefalonii budete, ochutnejte i nějaké místní potraviny a speciality. Kefalonia je ostrovem vinné révy, oliv a fíků. Skvělým místním jídlem jsou masové kuličky keftedes. Výborně tu umí připravovat jehněčí kotlety. Dobré jsou pečené sardinky i masové koláče. Zapijte vše retsinou, vínem, které má neobvyklou chuť, protože se do něj přidává pryskyřice.

Chcete-li klidnou dovolenou na plážích, které nebudou přeplněné lidmi, pak zvolte Kefalonii. I když zde kvůli zemětřesení nezbylo mnoho historických památek, bohatě vám to vynahradí zdejší přírodní rarity. Dostanete se sem letecky za přibližně tři hodiny. Dobrým tipem je půjčení auta, s jehož pomocí můžete ostrov projet. Řecko tedy není jenom pevnina, ale i tento krásný ostrov.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů