Dolomity od 2 277 Kč
Zobrazit zájezdy

Zima versus léto: Kdy navštívit Dolomity?

Zima versus léto: Kdy navštívit Dolomity?

Ať je léto nebo zima, v Dolomitech je vždy prima. Horský masiv italských Alp, který se rozkládá na severu Itálie, je ideálním místem pro letní i zimní dovolenou. V zimě se tu „vyřádí“ milovníci bílé stopy a v létě pro změnu horolezci. Ale nemusíte se bát navštívit Dolomity ani s dětmi, najdou se tu totiž poklidné túry s výhledem na zasněžené vrcholky horských masivů.

Proč navštívit Dolomity?

 • Dojedete sem vlastním autem. Z Prahy přes Německo (Mnichov) a Rakousko (Innsbruck) vám cesta zabere přibližně 7 hodin (necelých 700 km jízdy po kvalitních dálnicích).
 • Domluvíte se tady německy, italsky a anglicky.
 • Najdete tu celou škálu ubytovacích zařízení – od apartmánů přes AirBnB až po wellness hotely se spa resorty.
 • Veškeré vybavení (na ferraty) si půjčíte až na místě.
 • Vyžití tu najdete v kterémkoliv ročním období.

Zimní dovolená na Sella Rondě

Ať už jste začátečníci, anebo velmi zdatní lyžaři, na Sella Rondě se nudit nebudete. Dvěma slovy lze toto zimní středisko v Dolomitech popsat jako „světová extratřída“. Kde jinde v blízkosti České republiky najdete propojenou síť sjezdovek tak, že cca 4 hodiny projíždíte nové a nové sjezdovky, než se vrátíte na samý začátek? Navíc si můžete vybírat z několika okruhů podle obtížnosti. Obtížnější (oranžový) okruh po červených sjezdovkách měří 36,6 km a jednodušší (zelený) po modrých pak 38,7 km.

Středisko Sella Ronda vzniklo propojením hned 4 známých lyžařských středisek – Alta Badie, Val Gardeny, Arabby a Val di Fassa E Carezza. Patří vůbec k nejstarším střediskům v Itálii. K propojení 4 středisek ve 4 údolích kolem masivu Gruppo del Sella došlo v 70. letech minulého století. Dodnes patří k těm nejoblíbenějším v Alpách, ale rovněž také k těm nejdražším. Za celodenní dospělý skipass zaplatíte 62 EUR (ceny platné k roku 2019). O ubytování ani nemluvě – pokoje v apartmánech v hlavních střediscích (např. Cortina d’Ampezzo, Canazei a další) začínají od 2 000 Kč/noc/osoba.

Středisko v bodech:

 • cca 688 km vzdálené od Prahy,
 • vhodné pro začátečníky (mezi údolími jsou delší pozvolné přejezdy) i pokročilé (nachází se tady černé sjezdovky),
 • rozdělení sjezdovek: 36 % modrých, 53 % červených, 11 % černých,
 • přepravní kapacita až 285 tisíc lidí na různých typech lanovek,
 • bezmála 250 sjezdovek,
 • 400 km délka všech sjezdovek,
 • k dispozici: snowparky, bazény, kryté haly, restaurace, bary, obchody a wellness.

Cestolino tip:

Nejklidněji bývá na Sella Rondě o víkendu, kdy se mění týdenní turnusy. Zácpy se přesunují na příjezdové silnice do jednotlivých údolí.

A pozor, hlavní okruh Sella Ronda není lyžařsky až tak náročný díky delším přejezdům. Zato nabízí nádherné výhledy na rozeklané masivy Dolomit. Tak nezapomeňte občas zvednout hlavu nahoru.

Letní dovolená v sedáku a pohorkách

I v létě můžete vyrazit do již zmiňovaného střediska Cortina d’Ampezzo. Půjčit si tady sedák, lana, přilby a vyrazit na nějakou ferratu dle vaší zdatnosti. Chcete pokořit třítisícovku? Vrchol Marmolady čeká jen na vás. Máte s sebou naopak malé děti a ferraty vás vůbec nelákají? Zamiřte do údolí Val di Fiemme, k jezeru Molveno nebo jezeru Braies. Mimochodem, Italové mají rádi malé děti, takže v každém větším středisku najdete lanové parky a zábavní centra pro děti.

Kam tedy v létě do Dolomit podle toho, jaký typ dovolené hledáte?

1) Máte rádi adrenalin
Doporučujeme vyzkoušet pobyt na Passo Tonale. Nachází se zde na 500 km cyklistických tras pod názvem Adamello Bike Arena. Rovněž tudy protéká říčka Noce, která je oblíbená mezi nadšenci raftingu.

2) Chcete dovolenou v sedle kola
Jako základnu si zvolte jakékoliv středisko v údolí Val di Fiemme. Kromě turistických tras vhodných i pro děti, je tu řada cyklostezek. Doporučit můžeme výlet z Canazei do Moliny, anebo naopak. V údolí se rozkládá malebné město Cavalesa, odkud se dá přiblížit lanovkou na začátky náročnějších hřebenových tras.

3) Vybíráte rodinnou dovolenou
Vyberte si pěkné ubytování v oblasti Tre Cime Dolomity. Kromě nádherných výhledů se tady nachází hustá síť nenáročných výšlapů. Zkuste například tu po Sextenských salaších. Jde sice o delší túru, ale máte možnost trasu pozměnit podle sil nejmenších turistů. A navíc máte neustále před očima impozantní vrchol sextenských slunečních hodin.

Čemu dáváte přednost – zimě, nebo létu?

Komentáře

Marioneta
čerstvý příchozí
Marioneta
před 4 lety
Marioneta
před 4 lety

Před dvěma lety jsme bydleli cca 15 km od Cortiny. Vyzkoušeli jsme Ferratu Delghi Alpini, Ferratu di Valdaora (od Lago di Braies), Ferratu Toblinger Knoten u Tre Cime. Je tam neskutečný výběr túr a ferrat. Super!!

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

pro mě je nejlepší jaro

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
  Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů