Lago di Garda od 1 280 Kč
Zobrazit zájezdy

4 tipy na dovolenou v severní Itálii. Která je podle vašeho gusta?

4 tipy na dovolenou v severní Itálii. Která je podle vašeho gusta?

Máte rádi klidnou dovolenou u moře se sklenkou vína v ruce, nebo raději slézáte hory, anebo dáte přednost kultuře s architekturou? V Itálii najdete všechno. Připravili jsme pro vás 4 tipy na dovolenou v severní až střední části Itálie. Snadno se tam dostane letecky i vlastním autem.

Italský film La Dolce Vita asi není třeba dlouze představovat. Co si dopřát sladký život v Itálii na vlastní kůži?! Čas dovolených ještě zdaleka nekončí, Itálie není z České republiky nikterak daleko a co především, v této zemi na Apeninském poloostrově si přijde každý na to své.

Akční dovolená v Dolomitech

Vysoce položená pastviska, řada smaragdových jezer a nad nimi tyčící se velikány, to je obrázek z Dolomit, jednoho z nejnavštěvovanějších pohoří v Evropě. Toto alpské pohoří je proslavené svými horskými túrami, které se nazývají via ferrata. Jednou z těch nejoblíbenější, ale rovněž vysoce náročnou, je ferrata na nejvyšší vrchol Dolomit - na Marmoladu (3 343 m. n. m.).

Hora má dvě tváře. Jih opanují příkré, mnoho set metrů vysoké srázy a skalní stěny. Pro běžné turisty jsou přístupnější severní svahy, ačkoliv i tady budete potřebovat lezecké vybavení včetně úvazku, lana a přileb. Nicméně k vrcholkům Marmolady vede i řada lanovek pro ty z vás, co necítí náklonnost k ferratám.

Dolomity ale nejsou pouze o vysokohorské turistice. V horách se nachází řada důkazů pozičních bojů z 1. světové války. Tunely, zásobovacími stezkami a dalšími památkami se to tady jen hemží. Například při výstupu na horu Lagazuoi (2 756 m. n. m.) narazíte i na zbytky opevnění a drátů z války.

Při cestě do horských středisek v Dolomitech doporučujeme včasnou rezervaci ubytování. V zimě i přes léto bývá plno. Nejpohodlněji se sem dostane vlastním autem. Nezapomeňte, že v Itálii nemají dálniční známky, ale platíte na mýtných branách. Ceny jsou sice vyšší, ale zato očekávejte kvalitní dálnice.

dolomity

Cyklisticko-surfovací dovolená u jezera Lago di Garda

V severní části Itálie ještě chvíli zůstaneme. Z bolzanské kotliny se přesuneme jižněji na břehy největšího italského jezera Lago di Garda. Díky poloze mezi Pádskou nížinou a Alpami tady zaplesá srdce milovníka hor, ale i nadšence koupání a vodních sportů, především windsurfingu. Jezero sice není moře, ale užít si tu můžete jak odpočinkovou, tak vysoce aktivní dovolenou.

Pokud hledáte dovolenou na kolech, pak zamiřte právě sem. Zdaleka tu nejsou pouze silniční cyklostezky. Na trekkingovém kole vyrazte na pohodu z Torbole směrem k historickému městečku Arco nebo kolem jezera Lago di Ledro. Pro profíky na horském kole tu máme trasu od Rivy až nahoru k Ledru. Čekejte prudké stoupání, ale i nádherné výhledy okolo scénického útesu nad Gardou.

lago di garda

Jestliže si chcete spíše odpočinout, zamiřte na výběžek Sirmione, který se nachází na samém jižním cípu jezera. Jde o pohádkové město s omezeným provozem aut v jeho centru. Naleznete tady řadu restaurací s pravou italskou pizzou a chutnými víny. Po cestě na Sirmione se zastavte na Monte Baldo, kam vás pohodlně vyveze lanovka a vy tak budete mít rozhled po téměř celém jezeře.


Na závěr pro vás máme jeden paleontologický tip, kam případně vyrazit i s dětmi. Co byste řekli parku Lavini di Marco, kde půjdete doslova dinosauřími stopami? Jedná se o jedno z nejvýznamnějších evropských paleontologických nalezišť na úpatí hory Monte Zugna.


Dovolená zasvěcená módě a nákupům v Miláně

Tento tip je převážně pro dámy, třeba partu kamarádek. Do průmyslového města Milán létají pravidelné linky z České republiky. Často seženete zpáteční letenky od 1000 Kč. V tu chvíli bude ten správný čas vyrazit na nákupy. Vždyť Italové jsou pověstní svým vkusem a Itálie je kolébkou řady předních značek, jakými jsou například Giorgio Armani, Gucci, Gianni Versace, a Dolce&Gabbana.

Jedním z nejvíce módních míst v Miláně je Brera. Atmosféra tohoto místa vás přenese až do Paříže. Představte si pouliční umělce, kavárničky a bohémské obchůdky, které nabízejí designové vychytávky pro každou domácnost i oblečení. Po chvilce asi zjistíte, že tamní šaty jsou spíše dílem umělců než obyčejných krejčí. Ale za návštěvu Brero určitě stojí.

Kam ale vyrazit na nákupy? Pokud si chcete svůj šatník doplnit o značkové kousky, vydejte se do butiku Banner. Tady najdete oblečení od takových tvůrců, jako jsou John Galliano, Ralph Lauren nebo Yohji Yamamoto. Za levnějšími kousky musíte jet do velkých nákupních center za Milánem.

Až budete mít dost prolézání krámků, nenechte si ujít historické centrum Milána. Gotický dóm (v ČR známý jako Katedrála Narození Panny Marie, na obrázku) na hlavním náměstí je dalším z důvodů, proč do Milána míří řada turistů. Kolem náměstí se opět nachází řada obchodů a slavná galerie Vittoria Emanuela II.

Milano

Romantická dovolená ve Florencii

Toužíte se svou drahou polovičkou spíše po odpočinku? Pak jeďte do kolébky renesance Florencie, metropole nádherného Toskánska, kterým protéká řeka Arno. Město má vlastní letiště, ale levné lety bývají spíše do Říma (od 1000 Kč) a z hlavního města můžete pokračovat pohodlnými rychlovlaky (od 25 euro).

Vlaky společnosti Trenitalia jsou pohodlné, rychlé a spolehlivé. Kvalitou je srovnáváme s našim Regiojetem. Do Florencie taky jezdí autobusy společností StudentAgency a Flixbus, ale počítejte s noční jízdou okolo 16 hodin.

Díky vlády rodu Medicejských ve Florencii naleznete řadu památek, že vám prodloužený víkend k jejich prozkoumání nebude stačit. Za nás k top místům patří dóm Santa Maria del Fiore, odkud zamiřte k nábřeží Arno. Přejděte řeku po mostě Ponte Vecchio plném zlatých krámků a vystoupejte nahoru na Piazalla Michelangelo. Doporučujeme ještě před soumrakem. Čeká vás úchvatný západ sluníčka s výhledem na celou Florencii. To vše za zvuků tamních pouličních umělců.

Zpátky se vraťte přes most Ponte Santa Trinita a nafoťte si Ponte Vecchio z druhé strany. Na jednom z konců mostu se nachází údajně nejlepší florentská zmrzlina. Ochutnali jsme a můžeme potvrdit.

Florencie

Kam vyrazíte vy? Pochlubit se a zjistit užitečné informace od ostatních cestovatelů můžete v diskuzi o Itálii.Autorka: Hanča Šormová


Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů