Cestovní kanceláře budou moci místo vrácení peněz za zrušené zájezdy vydávat poukázky

Cestovní kanceláře budou moci místo vrácení peněz za zrušené zájezdy vydávat poukázky

Podle informací ČTK budou moci cestovní kanceláře u zrušených zájezdů kvůli koronaviru odložit vrácení peněz klientům. Do 31. 8. 2021 bude platit takzvaná ochranná doba, kdy klienti obdrží místo hotovosti poukaz využitelný na ekvivalentní zájezd. Má se to týkat zájezdů v termínech od 20. 2. do 31. 8. Na poukazy se vztahuje pojištění proti úpadku tak, jako tomu je u zájezdů. Informace vyplývají z materiálů, které má ČTK k dispozici a na návrh ministerstva pro místní rozvoj by je měla projednat vláda (aktualizace: vláda návrh schválila).

Výjimka by měla platit pro určitou skupinu klientů (lidé nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat), ti by měli obdržet místo poukazu hotovost.

Před časem MMR doporučilo, aby klienti CK místo hotovosti využili poukazy jako jednu z alternativ pro řešení nastalé situace v souvislosti s koronavirem. Cestovky ale požadovaly, aby byla tato možnost legislativně ukotvena.

Poukaz místo hotovosti musí být nabídnut bez poplatku na rovnocenný zájezd. Pokud to nebude možné a ochranná doba skončí, CK bude muset klientovi uhradit veškeré zaplacené zálohy. Hotovost CK bude muset lidem vrátit i v případě, že náhradní zájezd v ochranné době nevyčerpají, a to nejpozději do 14 dnů od skončení ochranné doby.

Lidé, kteří si koupili zájezd s odjezdem do 31. srpna, ale nebudou ho chtít absolvovat kvůli obavám o své zdraví nebo ztrátě zaměstnání, mohou rovněž CK požádat o vydání poukazu. Za běžných podmínek by museli při jeho zrušení uhradit storno poplatky.

Zavřené hranice kvůli zamezení šíření nového typu koronaviru znemožnily cestovním kancelářím uskutečňovat zájezdy. Za zálohy na zahraniční zájezdy zaplatily na letošní sezonu do začátku krize téměř tři miliardy korun.

Asociace hotelů a restaurací a Svaz léčebných lázní ČR připravily záchranný plán cestovního ruchu v ČR. Kromě legislativní podpory vydávání poukazů nejen CK, ale i hotely a dalšími poskytovateli služeb, by vláda podle plánu v době do dvou měsíců po konci nouzového stavu měla sjednotit sazby DPH u služeb v cestovním ruchu na deset procent. Odpuštěna by měla být platba daně z příjmu právnických osob za celý letošní rok všem podnikatelům v cestovním ruchu.

Přečtěte si více informací v článku o zákonu Lex voucher.

Komentáře

PavelH
nový člen
PavelH
před 2 lety
PavelH
před 2 lety

A jak to bude s těmi kdo mají dovolenou v září?

Mirka24
stálá členka
Mirka24
před 2 lety
Mirka24
před 2 lety

To by mě taky zajímalo. Mám už zaplacenou zálohu na zájezd v polovině září. Asi počítají s tím, že v té době už budou hranice otevřené a některé zájezdy se budou moci uskutečnit. Mám ale obavu, že návrat ze zahraničí bude podmíněný povinnou 14 denní karanténou a to bych si bohužel nemohla dovolit. Uvidíme, jak se situace vyvine, přece jen je to ještě skoro za pět měsíců.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů