Dubaj od 10 479 Kč
Zobrazit zájezdy

5 nejvyšších budov světa: Navštivte nejvýše položenou mešitu a největší hodiny

5 nejvyšších budov světa: Navštivte nejvýše položenou mešitu a největší hodiny

Vysoké budovy lákají turisty doslova jako magnet. Kam se vydat, abyste mohli okolí pozorovat z ptačí výšky? Netrpíte-li závratěmi, nenechte si ujít vyhlídkové plošiny na pěti stavbách, které sahají až do nebes.

1. Budrž Chalífa v Dubaji (Spojené arabské emiráty)

Mrakodrapem o výšce 828 metrů stavitelé překonali hned 15 rekordů (například nejvyšší mrakodrap, nejvyšší obytná stavba). Armani hotel zde zabírá 37 z celkem 163 podlaží budovy, v 63 patrech se nachází 700 luxusních bytů. Najdete zde i nejvýše položenou mešitu ve 158. patře nebo nejvýše položený bazén v 76. patře.

2. Shanghai Tower v čínské Šanghaji

Jako nejekologičtější mrakodrap odborníci označují dům vysoký 632 metrů se 128 patry. Dvouvrstvá izolační fasáda mu zajišťuje, že v budově není v létě teplo a v zimě se naopak interiér zahřívá. Dešťová voda stéká do podzemních nádrží a využívá se pro chod budovy. Fasáda u vrcholu budovy skrývá větrné turbíny, jež vyrobí asi 350 000 kWh za rok a tvoří doplňkový energetický zdroj.

3. Abrádž Al-Bajt v saúdskoarabské Mekkce

Hodinová věž vysoká 601 metrů hodně připomíná londýnský Big Ben a pyšní se největším ciferníkem na světě, který má v průměru 43 metrů. Uvnitř najdete opravdu luxusní pětihvězdičkový hotel, muzeum islámu a dokonce i měsíční observatoř. V části ze 120 pater narazíte i na obří nákupní centrum.

4. Ping An International Finance Centre v čínském Šen-čenu v Číně

Celkem 598,9 metru výšky katapultuje tuto stavbu k titulu nejvyšší administrativní budovy na světě. V jejích útrobách se nachází celkem 115 pater. Nechybí zde 80 výtahů, z toho 33 je dvoupatrových, takže jde bez nadsázky o výtahovou velmoc.

5. Lotte World v jihokorejském Soulu

Multifunkční mrakodrap se svými 555,7 metry a 123 patry je inspirovaný korejskou keramikou – alespoň exteriér barevných oken tomu napovídá. Tvoří zároveň společenské centrum, protože si tu každý přijde na své: najdete zde obchody, kanceláře, byty, luxusní hotel i vyhlídkové plošiny.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů