8 paláců a zámků v Rusku, které musíte navštívit

8 paláců a zámků v Rusku, které musíte navštívit

Rusko je dodnes bezpochyby zemí, která stále budí mnoho emocí. Ať už se jedná o vzpomínky na sovětskou okupaci nebo dnešní kontroverzní politickou situaci, která ovlivňuje celý svět. Avšak ve vzdálenější minulosti bylo Rusko zemí plnou paláců a zámků, z nichž mnohé stojí dodnes. Pojďme se na tyto impozantní stavby podívat.

Od populárních turistických měst, jako je Moskva a Petrohrad, až po výrazně temnější destinace, se jedná o nejúžasnější paláce, které můžete za život navštívit.

Petrodvorec alias Peterhof

Petrodvorec je asi jeden z nejznámějších paláců, kam míří většina turistů, kteří jedou za památkami do Ruska. Postaven byl v době vlády Petra Velikého. V celém komplexu nenajdeme pouze obrovský palác, ale také vodní kaskádu, okrasnou zahradu s rozsáhlým parkem a kolonádu. Dnes toto okázalé sídlo ruských carů slouží jako muzeum.

Ideálním obdobím pro návštěvu je léto, ne že by to tu v zimě nemělo své kouzlo, ale mnoho fontán, které se zde nachází, bude pravděpodobně vypnuto a byla by velká škoda, se o tuto krásu ochudit. Návštěva paláce je pěkný jednodenní výlet z města lodí, která vyjíždí z petrohradského přístavu od 10 do 18 hodin každých 30 minut. Zpět jezdí také každých 30 minut od 11 do 19 hodin.

Kateřinský palác neboli Jekatěrinský palác

Dalším místem, kde můžete vidět jeden z nejlepších paláců v Rusku, je město Puškin, asi 30 km jižně od Petrohradu. Kateřinský palác původně sloužil jako letní sídlo carů. Stavba začala roku 1717, na popud manželky cara Petra Velikého – Kateřiny I. Ruské. Nachází se zde mnoho místností, významné jsou například velký sál, obrazový sál, několik jídelen nebo krásné schodiště.

Palác za ty roky prošel mnoha rekonstrukcemi a přestavbami. Během druhé světové války byl dokonce poničen německými jednotkami. Teprve roku 2003 byla dokončena rekonstrukce, která paláci vrátila zašlou slávu. Je všeobecně známo, že se zde nacházela slavná Jantarová komnata, která byla v průběhu druhé světové války odcizena a nikdy se nenašla. Od roku 2003 však můžete v paláci navštívit její repliku, která běžného návštěvníka ohromí stejně, jako kdyby byla skutečná.

Moskevský Kreml

Kreml je označení pro ruské městské pevnosti, budované až do 18. století na území dnešního Ruska, Běloruska a Ukrajiny. Ten moskevský slouží mimo jiné jako oficiální sídlo prezidenta Ruské federace. Má velmi výrazné vnější zdi, postavené z neomítaných červených pálených cihel, které jsou vysoké 5 až 19 m. Jedná se o jeden z největších hradních komplexů na světě. Uvnitř najdete několik z nejvýznamnějších ruských pravoslavných kostelů s hrobkami různých panovníků. Kromě těchto kostelů se v Kremlu nacházejí rovněž významné paláce.

Petropavlovská pevnost

Pevnost svatých apoštolů Petra a Pavla, nebo též Petropavlovská pevnost je pevnost v Petrohradu, nacházející se na Zaječím ostrově v ústí řeky Něvy. Součástí pevnosti je i chrám sv. Petra a Pavla s hrobkou ruských panovníků. Pokud si chcete odpočinout od uspěchaného města, můžete tu hravě strávit celý den. Na nádvoří pevnosti je vstup zdarma, následně se za vstupy do jednotlivých muzeí a dalších prostor platí. Při návštěvě doporučujeme vzít si průvodce, který vám umožní pochopit historii celé carské rodiny.

Kazaňský kreml

Kazaňský kreml je historický kreml v centru Kazaně, sídlo prezidenta Tatarstánu a unikátní příklad prolínání křesťanské a muslimské kultury v Rusku. Areál obklopují hradby, které tvoří nepravidelný mnohoúhelník. Kreml se rozprostírá na vyvýšenině nad soutokem Kazanky a Volhy. Uvnitř hradeb najdete celou řadu chrámů a budov mimořádného historického a kulturního významu. Roku 2000 byl Kazaňský kreml zanesen na seznam světového dědictví UNESCO.

Zimní palác

Kromě toho, že je zimní palác jednou z nejoblíbenější atrakcí v Petrohradě, je pravděpodobně nejslavnějším ze všech paláců v Rusku. Původně se jednalo o oficiální sídlo ruských carů, které bylo postaveno v letech 1754 až 1762 na pokyn cara Petra I. Velikého. V dnešní době se v zimním paláci nachází ruské státní muzeum Ermitáž, světově proslulá sbírka, která vám nejen umožní ponořit se do světa umění a historie, ale také prozkoumat sály, které byly kdysi vyhrazeny výhradně pro šlechtu.

Astrachaňský kreml

Historický kreml v centru ruské Astrachaně, který leží na ostrově v deltě Volhy. Vystavěn byl po vzoru Moskevského kremlu mezi lety 1558–1589 po anexi Astrachaňského chanátu za účelem ochrany jihovýchodních hranic země. Hrál důležitou roli v ruské historii, například v rusko-turecké válce, v období smuty, při povstání Stěnky Razina či rusko-perské válce.

Stalinovy mrakodrapy neboli Sedm sester

Poslední stavby na našem seznamu sice nejsou paláce, ovšem svým vzhledem jim mohou lehce konkurovat. Takzvané Stalinovy mrakodrapy je označení pro sedm výškových budov, které jsou rozptýlené po celé Moskvě a postavené byly za vlády Stalina v letech 1947–1957. Původně těchto budov mělo být osm. Jejich počet měl symbolizovat 800. výročí Moskvy, které připadalo na rok 1947. Nicméně stavba poslední budovy už nebyla po smrti Stalina nikdy dokončena. V současnosti slouží různým účelům, jako například luxusní hotel, univerzita, obytný dům nebo budova Ministerstva zahraničních věcí.

Komentáře

Ovča
věrný člen
Ovča
před 5 lety
Ovča
před 5 lety

Kolem Petrojhradu je paláců více a těžko říci, který je hezčí, monumentální jsou všechny. V létě se do zahrad platív vstupné, v zimě jsou přístupny zdarma, ale všechny sochy jsou zazimované.

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 5 lety
Gustawka
před 5 lety

opravdová nádhera

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů