9 možností, jak vidět celý svět z pohodlí vašeho domova

9 možností, jak vidět celý svět z pohodlí vašeho domova

To nejlepší, co můžeme v těchto dnech udělat, je zůstat doma. Dodržením karantény jsme zodpovědní nejen za své zdraví, ale také za zdraví našich blízkých a celé společnosti. Jak ale zvládnout dlouhodobý pobyt mezi čtyřmi stěnami? Zvláště těm z vás, kteří jsou závislí na dobrodružstvích, se to může zdát jako nadlidský úkol. V dnešní době však už naštěstí existuje mnoho možností, jak „cestovat“ po světě a neopustit přitom vaši postel. Pojďte se podívat na ty nejlepší.

Prozkoumejte Google Street View

Jistě, není to to stejné, jako vyrazit na výlet do Barcelony nebo Madridu, ale prozkoumat Google Street View se může stát jedinečným způsobem, jak cestovat během karantény. Street View je totiž speciální funkce na Mapách Google, díky které můžete virtuálně objevovat celý svět, jako byste tam právě byli. Můžete si tak prohlédnout světové pamětihodnosti, obdivovat přírodní monumenty nebo si projít například interiéry muzeí, obchodů, sportovišť a restaurací. 360° panoramatický pohled na ulice a cesty byl poprvé uveden v roce 2007, kdy bylo k dispozici pouze několik amerických měst. V současné době je pokryta téměř celá Severní Amerika, Evropa, ale i mnoho zemí v Jižní Americe, Asii, Africe a Austrálii.

Chcete si prohlédnout římské Koloseum nebo se na okamžik ocitnout na promenádě v Chorvatsku? Žádný problém! Na stránce google.cz/maps zadejte název místa, které chcete prozkoumat a v pravém dolním rohu klikněte na oranžového panáčka. V tomto okamžiku se vám modře zvýrazní všechny ulice, silnice a cesty, které můžete virtuálně prozkoumat. Pak už jen stačí kliknout na libovolné místo a můžete se pomocí myši či šipek na klávesnici začít „procházet“.

Vytvořte si Pinterest nástěnku

Zůstat v těchto dnech pozitivně naladěn se může zdát nesmírně těžké, zvlášť pokud musíte pobývat v karanténě. Pokud se cítíte demotivovaní a nevíte, co všechno vám ještě budoucnost přinese, stanovte si cíle. Je jedno zda se bude jednat o krátkodobé nebo dlouhodobé plány, důležitý je samotný plán. Ten vám totiž vždy ochotně připomene, že je potřeba něco dělat, aby bylo lépe. Pravidelným plánováním se tak udržíte v jistém režimu, který budete nuceni neustále přehodnocovat a upravovat. S perfektním plánem vám může pomoci například Pinterest nástěnka, kam si budete ukládat jednotlivé „travel piny“ i s popiskem a střádat si tak místa, kam byste se rádi jednou podívali.

Ve svém profilu kliknete na + a poté na Vytvořit nástěnku. Zadáte název nástěnky, a pokud ji chcete uchovat v tajnosti, kliknete na políčko vedle položky „Viditelnost“ a pak už zvolíte Vytvořit.

Cestujte virtuálně po České republice

Ne nadarmo se říká, že Česká republika je nejkrásnější zemí na světě a toulat se po ní lze i z pohodlí domova. Skvělým pomocníkem vám k tomu může být opět Google Street View, kde naleznete nejen vesnice, města a silnice, ale také mnoho zmapovaných horských cest, vrcholů či jeskyní. Pokud si chcete zpříjemnit zážitek z virtuálního výletování, dejte šanci službě virtualtravel.cz, kde naleznete přehled míst napříč Českou republikou, která si můžete detailně prohlédnout. Zajímají vás hrady a zámky, katedrály, vodopády či hory? Vše zde najdete rozdělené přehledně do skupin. Jakmile si vyberete místo, stačí se jen pohodlně usadit a kochat se.

Sledujte 360° videa

Už jste vyzkoušeli cestování pomocí AirPano? Že ne? Tak to musíte honem napravit! Jedná se o 360° panoramata a 360° videa, která jsou nafocená nebo natočená za pomoci profesionální techniky, obvykle ze vzduchu. Prohlédnout si tak můžete vybrané památky či přírodní krásy z ptačí perspektivy, čímž se vám naskytnou pohledy, které běžný turista nemůže nikdy spatřit. Plavání s delfíny, krmení žraloků, vánoční trhy, zatmění slunce, prohlídky měst, pyramidy v Egyptě, polární záře a mnoho dalšího tak budete mít doslova jako na dlani. Můžete si nejen prohlížet, ale také zoomovat, a to všechno zdarma! A pokud nevíte čím začít, podívejte se na 20 nejlepších pohledů.

Naučte se nový jazyk

Je dokázáno, že učení se nového jazyka rozšiřuje myšlení a obohacuje mozek. Prostě a jednoduše – dělá vás chytřejší. Z mnohých studií vyplývá, že znalost více jazyků dokáže oddálit nástup demence a zabránit poklesu kognitivních funkcí. Proč tedy právě po čas karantény nezačít s učením nového jazyka? To může zahrnovat poslouchání audio nahrávek nebo sledování videí s rodilými mluvčími, kteří vás tak hravě mohou přenést do zcela jiné země. Začněte třeba právě s francouzštinou a představujte si, že mluvíte francouzsky pod Eiffelovou věží. Budete tak perfektně připraveni na vaši příští dovolenou ve Francii.

Dívejte se na filmy

Také obvykle zvládáte sledovat maximálně televizní noviny a na nic jiného už vám nezbývá čas ani síly? Pak je právě teď ta správná příležitost na to, si pustit nějaké ty zahraniční filmy přímo z pohodlí domova a nechat se tak unášet proudem inspirace. Navštivte pohádkovou krajinu Toskánska při sledování filmu Pod toskánským sluncem nebo prozkoumejte temnější stránku života v Soulu sledováním filmu Parazit. Tipy na další skvělé filmy o cestování najdete v našem dřívějším článku.

Nahlédněte do světa pomocí živých kamer

Další skvělou možností, jak se podívat na oblíbená a zajímavá místa, je prostřednictvím živých kamer. Po světě jich existují tisíce a otevírají nám možnost, nahlédnout na aktuální dění v reálném čase. Kamery snímají často nepřetržitě a jsou volně dostupné. Jedinou nevýhodou může být to, že nabízejí statický pohled na jedno místo, narozdíl od 360° videí. Českou republiku tak můžete sledovat prostřednictvím stránky zivekamery.cz, kde můžete sledovat záběry z náměstí, bazénů a koupališť nebo například ze Sněžky. Pokud se chcete vydat do světa, skvělou stránkou, kde naleznete kamery ze všech koutů světa, je earthcam.com.

Navštivte muzea virtuálně

Jestli jste se již užili procházení po ulicích, prohlížení přírodních zajímavostí a prozkoumávání památek, pojďte se nyní podívat na trochu umění a historie. Ať už jste typ člověka, co vyhledává všemožná muzea, nebo ne, virtuální prohlídky expozic vás jistě nadchnou. Ve virtuálním světě si můžete vychutnat umění, sbírky přírodovědných muzeí či expozice s historickými předměty. Prohlédnout si můžete mnoho světoznámých muzeí, mezi nimiž nalezneme takové, jako je třeba pařížský Louvre, National Museum of Natural History ve Washingtonu nebo Metropolitní muzeum umění v New Yorku, které nabízí více než 2 miliony kusů umění. Svoji vlastní virtuální prohlídku spustilo v nedávné době také Národní Muzeum v Praze. Prohlédnout si můžete výstavy věnované Sametové revoluci nebo 300. výročí vydání prvních česky psaných novin.

Virtuálních prohlídek dnes existuje nepřeberné množství, některá muzea nabízejí pouze nafocené exponáty s popisem, jiná pak kompletní prohlídku, díky které se přiblížíte pocitu, jako byste v muzeu opravdu byli. Pokud vás zmiňovaná muzea nezaujala, podívejte se na stránku artsandculture.google.com, kde si určitě vyberete.

Brouzdejte hashtagy na Instagramu

Jste příliš vyčerpaní celou situací a nic se vám nechce? Projděte si hashtagy na Instagramu, které vás inspirují k cestování a pomohou vám zapamatovat si, jak krásný celý svět je. Sledujte pozitivní a inspirativní příspěvky a začněte přemýšlet o tom, jak i vy byste mohli přispět k tomu, aby se svět stal lepším místem k životu nejen pro vás, ale i pro vaše děti.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů