Bělorusko od 11 869 Kč
Zobrazit zájezdy

Bělorusko otevřelo své brány turistům. Co ukrývá nejuzavřenější země Evropy?

Bělorusko otevřelo své brány turistům. Co ukrývá nejuzavřenější země Evropy?

Ještě do loňského roku patřila tato „pro Rusko orientovaná země“ k hůře dostupným státům. Dostat se sem nebylo nemožné, turistická víza se dala získat, ale předcházela tomu řada oficialit a nemalý poplatek okolo 60 EUR. Zlom nastal 2. srpna 2018, kdy Bělorusko rozšířilo bezvízovou povinnost pro občany 74 zemí včetně členů EU, tedy i České republiky.

Žádná víza, žádný stres

Až tak jednoduché to zase není. Pokud chcete navštívit Bělorusko a automaticky získat turistická vstupní víza, musíte do země přicestovat přes Národní letiště Minsk. Vízum má platnost pouze 30 dní, pak musíte požádat ambasádu o prodloužení. Samozřejmostí je platný cestovní doklad, sjednané zdravotní pojištění (s plněním alespoň 10 000 EUR) a určitý obnos finančních prostředků (24 EUR/na den).

Otázka je, zda vás bude někdo kontrolovat. Celníci na pasové kontrole mohou požadovat doložení o zajištěném ubytování na první noc v Bělorusku. Ale opět záleží, na jak důsledné lidi narazíte.

Náš tip:

V letošním roce hostí Bělorusko sportovní akci Evropské hry. Tato sportovní utkání jsou plánována od 21. 6. do 30. 6. 2019. V období od 10. 6. do 10. 7. 2019 bude zaveden bezvízový režim pro vstup do Běloruské republiky (bez ohledu na druh dopravy). Postačí vám tedy pouze platná vstupenka na EH a pas.

Co vás čeká, pokud se rozhodnete využít jiného dopravního prostředku než letadla? Ty stejné oficiality jako před 2. 8. 2018, tj. zajištění víza pro vstup do země. Žádat o něj můžete například na Běloruské ambasádě v Praze.

Ale i tady jsou drobné výjimky. Míříte-li do rekreačně-turistického parku Brest, který leží v pohraničí s Polskem, pak po vás na 10 denní pobyt v Brestu víza nikdo chtít nebude. Více informací o vízech do Běloruska standardně naleznete na stránce Ministerstva zahraničních věcí a portálu Velvyslanectví Bělarus v ČR.

Proč jet vlakem do Běloruska?

Možná si kladete otázku, proč nevyužít pohodlí letadla a tím i odpadnutí povinnosti shánět vízum pro vstup do Běloruska? Někdo rád cestuje vlastním autem, které si pak v zemi nemusí pracně půjčovat. Navíc hranice s Běloruskem je cca 800 km od našich hranic, což jsou přibližně dvě České republiky na šířku. Pokud zvládáte dojet na jižní cíp Itálie či do Španělska, pak řídit do Běloruska je proti tomu hračka.

Další z možností, jak se dostat do této země, je jízda vlakem. S tím se pojí řada nezapomenutelných zážitků. Například až tříhodinová výměna podvozku vagónů, která se provádí na hranicích Polska a Běloruska. Z evropských zemí má totiž Bělorusko spolu s Ruskem a Ukrajinou jiný rozchod kolejí. Ta probíhá za vaší přítomnosti ve vagonech. V neposlední řadě ve svém kupé můžete narazit na místní, kteří se vracejí domů. Pokud umíte trochu rusky, můžete se dozvědět řadu zajímavostí o pro nás stále trochu tajemné zemi.

Co byste neměli vynechat v Bělorusku?

Řada lidí si představuje Bělorusko jako těžce komunistickou zemi, kde prim hraje bída se socialistickou architekturou a pevné otěže vlády ve svých rukou svírá prezident Alexandr Lukašenko. Není se čemu divit, když těmito informacemi nás krmí západní média. Jestli je tomu vskutku tak, se budete muset přesvědčit na vlastní oči.

Pravdou zůstává, že Bělorusko není zdaleka tak chudou zemí, jak se traduje. Bohaté je svou kulturou, ale rovněž ekonomicky předčí Bulharsko s Ukrajinou. Není pozadu ani za pobaltskými státy. Pojďme společně prozkoumat, co je na tom pravdy.

Hlavní město Minsk

Pravděpodobně většina turistů odstartuje svou poznávací tour v hlavním městě Běloruska. Celé město je rozděleno na horní a dolní část bulvárem Nezávislosti, který má neuvěřitelnou délku 15 kilometrů. V okolí tohoto bulváru nalezneme hned několik nejvýznamnějších památek Minsku: Kostel Nejsvětější Trojice, Náměstí Nezávislosti, Náměstí vítězného října, Běloruský Státní Cirkus, Vítězné náměstí, Kolas Yakubovo náměstí, Kalinino náměstí, vládní budovy, několik muzeí a Národní knihovnu.

Náměstí Nezávislosti patří mezi největší v Evropě. Měří více než 7 hektarů a konají se zde vojenské přehlídky nebo protirežimní demonstrace. Na náměstí naleznete Dům Vlády, Městskou halu Minsk a Červený kostel neboli kostel svatého Simona a Heleny. Ten byl postaven na začátku 20. století v novorománském slohu.

Náměstí Svobody je další významné náměstí, kde se nachází katedrála Panny Marie, kostel svatého Petra a Pavla, Katedrála Svatého ducha nebo klášter San Bernardino. Za vidění stojí i kostel Všech svatých.

Zámky Mir a Ňasviž

Vydejte se na jihozápad od Minsku a po cca 85 km narazíte na vesničku Mir. Nedaleko ní se nachází stejnojmenný Mirský zámek, který je od roku 2000 zařazen na seznam UNESCO. Jeho gotická a renesanční architektura skutečně stojí za shlédnutí po několika dnech ve stalinistickém Minsku. Za druhé světové války byl obsazen německými vojsky a rovněž sloužil jako sběrný tábor pro Židy dále deportované do koncentračních táborů.

Zhruba 30 kilometrů od Miru leží neméně zajímavý zámek Ňasviž. Zámek má půdorys hradu. Kolem dokola se nachází vysoké hradby s hlubokým vodním příkopem. Vstup do okolí je stejně jako u předchozího zámku zdarma, vstup do muzea stojí přibližně 3 USD. (Oficiálně se v Bělorusku platí v rublech. V menších obchodech, na trzích atd. je možné platit eury či dolary.)

„Stalinova linie“

Jedná se o další bod, který je snadno dosažitelný z hlavního města. Tato zachovalá soustava vojenských okopů a polního opevnění se nachází přibližně 50 km od Minsku. Účelem opevnění mělo být zastavení německé armády, která táhla na Minsk.

Bělověžský prales

Poslední dva tipy jsou pro ty z vás, kteří se rozhodnou navštívit pouze polsko-běloruské příhraničí. Hlavním vchodem do běloruské části národního parku je vesnice Kamianiuki, kde dokonce stojí několik hotelů (celkem netypické pro tento stát). Běloruskou část pralesa doporučujeme projet na kole a třeba zahlédnete i tamního obyvatele zubra evropského. Vaši jízdu nic neomezuje, snad jen ostnatý hraniční plot. Z polské strany se do Bělověžského pralesa bez průvodce nedostanete, tak využijte tuto možnost na druhé straně hranic.

Město Brest

Pokud chcete vidět zajímavější architekturu než tu komunistickou, pak navštivte město Brest nad řekou Bug nedaleko polských hranic. Sem se dostanete například vlakem z Prahy s přestupem ve Varšavě. Jedná se o nejvýznamnější hraniční přechod mezi Běloruskem a členskými státy EU. Rovněž sem míří nejvíce turistů se zájmem navštívit Bělorusko.

Město Grodno

Město Grodno leží na hranici tří států: Běloruska, Polska a Litvy, což sebou vždy neslo mnohé nevýhody spojené s častými vojenskými konflikty. Dnes je toto město doslova studnicí podivuhodných památek. Nachází se zde kostely a barokní katedrály, paláce a pevnosti i domy ze 14. století. Dřevěný Kostel sv. Borise a Hliba z 12. století je zařazen na seznam UNESCO jako světové kulturní dědictví a současně je to jediný starověký ruský chrám ze 12. století dochovaný do dnešní doby.

Pokud máte rádi divokou přírodu a táboření, je pro vás Bělorusko tou pravou zemí. Celá jedna třetina běloruského území je totiž pokryta lesem. Další zajímavostí je přibližně 10 700 jezer, které jsou pozůstatkem po poslední době ledové. Chcete-li vidět něco trochu jiného, ale ne daleko od domova, neváhejte a vyrazte právě do této krásné země.

Komentáře

Arne1
legenda
Arne1
před 5 lety
Arne1
před 5 lety

Právě pro zajímavost této neznámé země tam letos už potřetí jedu. Loni a předloni jsme projeli pohraniční oblasti povolené pro bezvízový styk. Není pravda že je to úplně volné, dopředu musí být vyřízeno povolení za 10€ - ale to je na rozdíl od klasického víza otázkou několika minut u počítače. Blíže na webech bezviz.by a bezvizy.by
Letos využíváme příležitost Evropských her (u nás je tato událost prakticky neznámá) a máme naplánovaný okruh přes největší zajímavosti ve všech regionech Běloruska. Ale i pak nám ještě spousta zajímavostí zbyde na příště (například projížďku lodí po kaňonech Pripjatě už letos nezvládneme)

Majkl
čerstvý příchozí
Majkl
před 5 lety
Majkl
před 5 lety

Je nutné mít při návštěvě pohraniční oblasti s bezvízovým stykem zajištěné ubytování? Dá se jet pouze na jednodenní výlet bez ubytování? Díky.

Ovča
věrný člen
Ovča
před 5 lety
Ovča
před 5 lety

Mě Bělorusko silně překvapilo, vůbec není tak zaostalé a hrozné, jak se u nás o něm traduje. Naopak, velmi rozvinuté, čisté a kulturně bohaté. Považuji ho v Evropě za TOP destiaci.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů