Turecko od 6 260 Kč
Zobrazit zájezdy

Co vás překvapí, když poprvé jedete do Turecka

Co vás překvapí, když poprvé jedete do Turecka

Lehčí kulturní šok při první cestě do Turecka nemine asi nikoho, kdo vystrčí paty z hotelového rezortu. Čím více se dostanete mezi místní, jím je to hor…lepší! Turecko je úžasná země, jen to chce určitou dávku nadhledu. Na co byste se měli připravit?

Nízké ceny dokonce i pro Čechy

Chcete jet do země, kde si budete žít na vysoké noze? Už nemusíte až do jihovýchodní Asie, stačí její nejbližší okraj. Diktatura Erdogana turecké ekonomice zrovna neprospívá, ale vy se z toho můžete radovat a užít si třeba skvělou večeři s nápojem v typické turecké restauraci za 50 korun. Lira za necelé 4 Kč se utrácí prostě líp než ta loňská za 7 Kč.

Super kebab (který není kebab) za dvacku

V Turecku zjistíte, že „český kebab“ vlastně není kebab (mleté maso na špejli), ale správně döner / dürüm / iskender atd. podle jeho typu. Ať už tomu ale říkáte jakkoliv, všechny si zaslouží ochutnat. Cenově budou začínat v přepočtu zhruba na směšných 15 korunách a končit tak na 70 za velké a chutné talíře v restauraci na promenádě.

Boží jídlo celkově

V Turecku by se klidně dalo jen přecházet mezi restauracemi, stánky s rychlým občerstvením a fresh džusy, cukrárnami, pekárnami, kavárnami a trhy sem a tam a pořád něco ochutnávat (oblíbené: pide, lahmacun, iskender, midye, baklava, kunefe,… a ke všemu čaj, který se řekne „čaj“ i v Turecku, nebo slaný jogurtový nápoj ayran). Hlavně milovníci sladkého si přijdou na své. Jíst celou dovolenou mezinárodní jídla v hotelu s all inclusive je hřích!

Drahý alkohol. Relativně

Kromě předražených výletů pro turisty vám v Turecku nemůže provětrat peněženku snad nic jiného než alkohol. Jasně, třeba v Itálii dáte za pivo asi víc, ale v poměru k ostatním tureckým cenám dokáže takové točené pivko za 60 Kč dost překvapit, stejně jako lahev morgena za 500 Kč.

Výrazná specifika placení kartou

Jste z ČR zvyklí, že při zadávání pinu u kasy na terminálu prodavačka viditelně odvrátí zrak a kouká jiným směrem? A všichni kolem také? Tak tady vám budou bez ostychu koukat pod ruce. Nechtějí vás okrást, prostě jim to přijde asi normální. Časem si zvyknete. Bezkontaktně se tu dá platit opravdu jen výjimečně. Pípání do Turecka prostě ještě nedorazilo. Za to ale často zaplatíte kartou i u pouličního stánku s pečivem.

Doprava – symbol chaosu

Tady přednost nemáte. Nikde. Nikdy. Leda že byste jeli zrovna autobusem, to jste totiž větší než většina ostatních aut. Semafory tu jsou spíš na světelné efekty – rozhodně na zelenou nespoléhejte. A už vůbec nepřemýšlejte stylem: „jsem na přechodu, tak můžu jít“. Vždycky se radši 3x rozhlédněte a pak nejkratší cestou na první bezpečné místo na druhé straně silnice.

Kontroly všude. V metru, v obchoďáku,…

Kontrola na letišti a na koncertu už vás možná nepřekvapí, ale v Turecku se vám klidně může stát, že vás budou prohledávat i při vstupu do obchodního centra, metra, jakékoliv úřední budovy i na dalších místech. Jestli jste s sebou chtěli nosit pro větší pocit bezpečí pepřák, berte si ho maximálně na večerní procházku uličkami města nebo ho rovnou nechte doma.

Akademická… hodinka. V lepším případě!

Jestli jste už někdy navštívili Středomoří, životní tempo ani pracovní výkonnost Turků vás asi tolik nepřekvapí. Kdybyste si ale dali sraz s Italem, Španělem, Řekem a Turkem, dost možná přijde Turek dokonce jako poslední. Mají mít na imigračním od 9:00? Přijďte v jedenáct! Bude ještě zavřeno a pokecáte s Němcem, který tam čeká už dvě a čtvrt hodiny.

Velmi originální výslovnost

Až budete mít pocit, že vy mluvíte o koze a Turek o voze, vzpomeňte si na náš článek. Od Turků nejspíš nikdy neuslyšíte vyslovit „r“ na konci slova. Proč taky, když je pohodlnější tam šoupnout něco jako „š“.

Ze stejného důvodu máte občas pocit, že se vás třeba obsluha v restauraci hrozně roztomile snaží zeptat „jak se máš?“. Reálně vám jen přejí pěkný večer, ale jejich „iyi akşamlar“ zní českému uchu prostě trochu jako „jakšemáš“.

Nakonec i výslovnost anglických slovíček pokulhává za často celkem slušnou slovní zásobou. Víte, co je „sikil“ nebo „sukul“? …Skill (dovednost) a School (škola). Aha! A jsme doma!

Mlasknutí = ne

Další úskalí konverzace s Turky. Až na vás mlasknou, není to žádný zlozvyk, ale projev nesouhlasu. Prostě ne a konec diskuze.

Luxusní pláže a koupání, kam oko dohlédne

Ale to by do „co vás překvapí“ patřit nemělo. Krásné pláže a moře k Turecku prostě patří, stejně jako stabilní teplé počasí, krásná příroda, dechberoucí historické památky nebo velmi milí lidé.

Chystáte se do Turecka poprvé a nechcete nechat nic náhodě? Nahlédněte raději do našeho průvodce.


Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů