Turecko od 6 720 Kč
Zobrazit zájezdy

Nej pláže Turecka: Které jsou nejčistší, nejoblíbenější nebo nejdelší?

Nej pláže Turecka: Které jsou nejčistší, nejoblíbenější nebo nejdelší?

Slunečné Turecko láká každým rokem více a více Čechů. Tím hlavním tahounem této brány do Orientu samozřejmě bývá stabilní překrásné počasí, které nešetří žhavými paprsky, a především úžasné pláže, které se oprávněně pyšní přívlastkem nej. Které vybrat?

Jemný písek nemusí být všude

Leželi jsme na kamenech a kolem byla špína a nepořádek,“ i taková někdy může být zkušenost z dovolenkové pláže. Aby vám dovolená v Turecku nezhořkla, je třeba vědět, kam vyrazit. Samozřejmě ne všude se setkáte s krásnou pláží plnou jemného písku. I když se Turecko pyšní hned několika kandidátkami na ty nej pláže planety. Proto se vydejte tam, kde teplota moře připomíná kafíčko jako například u Kleopatřiny pláže, kde ještě v září má moře teplotu kolem 27 °C. Nabízíme tipy i na další nejlepší pláže. Jestli máte v úmyslu zamířit do Turecka, ať víte, kde je koupání nej…

Nejpopulárnější svatební dar

Velmi populární, vlastně nejoblíbenější, je Kleopatřina pláž v Alanyi. Marcus Antonius prý věnoval právě toto místo královně Kleopatře jako svatební dar. Dokonce se tvrdí, že ten jemňoučký písek sem navezl. Těžko říci, zda je to pravda, na to si musíte odpovědět sami, ale bezesporu tato 3,5 km dlouhá pevnina lemující mořský břeh patří mezi nejkrásnější pláže Turecka. Zcela jistě se řadí mezi kandidátky na titul pláž s nejjemnějším pískem, protože na kámen tu narazíte prakticky výjimečně.

Je to nádhera, ale má to dvě nevýhody. Mělčina je zde poměrně krátká, brzy následuje prudší vstup do moře, takže méně zkušení plavci musí být opatrnější. Navíc je zde poměrně rušno, protože Turecko láká často právě na její krásu, což mnohdy vede k tomu, že rekreantů zde bývá v sezóně opravdu hodně. Největší kouzlo proto má Kleopatřina pláž bohužel mimo hlavní sezónu nebo brzy ráno, než se sem seběhnou davy lidí. Pokud se vydáte právě sem, nenechte si ujít Damlatas, krápníkové jeskyně, k jejichž objevu došlo v roce 1948.

Nejfotografovanější a nejsurovější skvost

Ještě azurovější mořskou vodu ale ukáže Modrá laguna a její pláž v Őlüdeniz. Nádhernější mořskou hladinu sotva kde uvidíte. Aspiruje zřejmě na titul nejfotografovanější pláže v Turecku. Nachází se přibližně 15 km od Fethiye. Písečná šíje, která tvoří tyrkysově zbarvenou zátoku, odděluje tuto překrásnou pláž od moře. Modrá laguna naprosto zaslouženě boduje v žebříčcích nejkrásnějších pláží planety a kromě přívlastku nejfotografovanější jí zřejmě bude slušet i další nej – nejazurovější.

Má to ale jednu kaňku na kráse: za vstup do laguny a na pláž musíte vytáhnout z peněženky jedno euro. Plusem je také skutečnost, že se zde už nesmí stavět, takže nehrozí nebezpečí, že tu bude „přehoblováno“. Nejčastěji se sem jezdí na jednodenní výlety.

Nejčistší nádhera jako z katalogu

Zato Icmeler v Marmarisu uchvátí pohledem na světlou modř moře a jemný světle šedý písek. Vzhledem k tomu, že tenhle kout světa u letoviska Icmeler na Egejské riviéře se pyšní Modrou vlajkou. Proto by si směle mohla nárokovat slůvko nejčistší. Kvalita vody i čistota pláže tady pravidelně obstojí i tváří v tvář těch nejnáročnějších měřítek. Dovolená u moře má zkrátka jméno Icmeler. Prostředí je zde velice příjemné. Jemný písek končí v azurově zbarvené vodě. Pás písku lemují palmové háje jako stvořené k odpočinku. Najdete u i skvělé zázemí k odpočinku i občerstvení.

Nejdelší aneb nekonečná

Palmami je lemovaná pláž Calis ve Fethiye zhruba 4 km od města. Zlatavý písek vás přesvědčí, že je nádherné se tady projít. Navíc je to pláž opravdu dlouhá. Při procházce teplým pískem si budete užívat sílu okamžiku a mít pocit, že tahle pláž nikdy neskončí. Bonusem je spousta zábavy, kterou si zde můžete užít, protože pláže moc hezká promenáda se spoustou obchůdků, barů a podobných podniků. Noc tady zkrátka nikdy nekončí. Můžete k tomu připočíst ještě nedaleký aquapark a máte jistotu, že tady nudit určitě nebudete. Dá se možná označit i za pláž s nejzajímavějším nočním a nejenom nočním životem.

Pláž, na kterou dojedete i tramvají

Pláž a kousek dál hory, které můžete obdivovat při procházce, tak to je Konyaalti v Antalyi. Patří mezi velice oblíbené pláže. Určitě je nejdostupnější, protože až sem se můžete svézt přímo tramvají z centra města. Takže zabalte plavky do tašky a vyjeďte. Jestliže ale toužíte po troše pohybu, raději se projděte procházkou po útesech. Pochvalu zaslouží za čistotu a také za svoji mimořádnou vybavenost. Je tu skvělé zázemí sprch, toalet, převlékacích kabinek, restaurací a občerstvení. Navíc i spousta možností vyzkoušet si vodní sporty. Tenhle krásný kout plný oblázků kandiduje hned na několik nej: nejčistší, nejdostupnější, nejvybavenější…

Zeleň hned na dosah

Pláž Cirali v Cirali zase nadchne milovníky zeleně, kterou máte hned nadosah. Kdyby to neznělo podivně, možná by mohla být kandidátkou na nejzelenější pláž – někdo by to ale mohl pochopit nevhodně jako že pláž je zelená od vodních řas, což je samozřejmě naprostý nesmysl. Naopak, mořskou hladinu tu lemuje jemný písek a u břehu je modrá voda lesknoucí se jako zrcadlo.

Ochrana želv má přednost

Náročné milovníky polehávání u vody uspokojí i pláž Iztuzu v Dalyanu. Můžete sem přijet na člunu a tou největší atrakcí jsou zde želvy. Tihle nádherní živočichové sem pravidelně kladou vejce do písku. Proto je pláž chráněná, dá se tedy označit za nejchráněnější. Proto zde nebývá zrovna příliš přecpáno lidmi.

Azurová jako by nikde neměla konce, kolem jemný písek a dlouhé řady slunečníků, tak to je pláž Patara v Pataře. Jde o pláž, která je součástí přírodní rezervace, i proto zde lidí není příliš mnoho a ochrana přírody tu má vždy přednost před koupáním, i když tento 18 km dlouhý pás pobřeží je jako stvořený k surfování. Surfaři ale nesmějí škodit přírodě. I tady totiž zahrabávají svá vajíčka do písku samice karety obrovské.

Nejmilejší k dětem či k vodním sportovcům

Výčet ale pokračuje stále dál. Pozvolný vstup do vody, vlnky, které jemně lechtají nohy, když se chcete projít po břehu, dlouhé molo sahající dosti hluboko od břehu do moře, tak si můžete představit pláž Ilica v Cesme. Azurově modré moře a bělostný písek nabízí pláž Kaputas v Kasu. Za nejpřátelštější k dětem lze považovat pláže Altinkum, které nabízí pro vaše ratolesti spoustu atrakcí. Nejvstřícnější k vodním sportovcům je zřejmě pláž u Gokova. Milují ji jachtaři, ti, co zkoušejí kite boarding, ale i spoustu dalších vodních sportů.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů