Chorvatsko od 605 Kč
Zobrazit zájezdy

Kolik zaplatíte při cestách na dálnicích do Chorvatska?

Kolik zaplatíte při cestách na dálnicích do Chorvatska?

Chorvatsko je pro mnoho Čechů stále velice oblíbenou dovolenkovou destinací. Mnozí přitom dávají před dovolenou s cestovní kanceláři přednost samostatnému cestování, které jim poskytuje náležitou svobodu. Spousta lidí proto cestuje do Chorvatska vlastním autem, což je ovšem spojeno s nutností platit dálniční poplatky.

Přes Rakousko

Kolik peněz letos zaplatíte za dálniční poplatky? Jak se vám cesta do Chorvatska prodraží? Pravděpodobně pojedete na jih Čech a dále přes Rakousko. Jaké jsou nyní ceny za rakouské dálniční známky? Desetidenní dálniční známka vás vyjde na 8,9 euro. Měsíční známka vás bude stát 25,9 euro. Musíte ale počítat také s tím, že kromě dálnic, na které vám platí dálniční známka, jsou zde i některé úseky, v nichž se účtují ještě poplatky navíc. Jde většinou o mosty a tunely. O které cesty jde?

  • A 9: Špital/Pohrne – Angin
  • A9: St. Michael – Abebách
  • A10: Flachs – Rennée
  • A11: St. Jakob – Karavance
  • A13: Innsbruck – Renner
  • S16: St. Anton – Langen

Cesta Slovinskem

Vaše pouť autem do Chorvatska bude nadále pokračovat přes Slovinsko. Měli byste vědět, že Slovinci rozlišují dvě kategorie osobních vozů, a tudíž i dvě ceny známek. Za první kategorii vozů, tedy 2A se počítají vozy do 3,5 tuny a 1,3 metru výšky nad první nápravou. Za sedmidenní známku zaplatíte 15 euro, za měsíční 30 euro. Druhá kategorie vozů 2B s hmotností do 3,5 tuny a výškou nad 1,3 metru nad první nápravou vás přijde na dvojnásobek. Tedy sedmidenní známka za 30 euro, měsíční známka za 60 euro. Jde tedy o poměrně vysoké výdaje. Pokud ale chcete, slovinským dálnicím se můžete vyhnout, i když si tím cestu trochu protáhnete.

Kolik na Plitvická jezera

A jaké jsou nakonec dálniční poplatky Chorvatsko? Podle aktuálních cen chorvatského mýtného zaplatíte za cestu od slovinských hranic po Záhřeb 48 chorvatských kun. Dále za cestu ze Záhřebu například do letoviska Zadar zaplatíte 121 chorvatských kun. Ke sjezdu v Otočaci, odkud míříte na Plitvická jezera, to bude ale činit jenom 66 kun. Na další letovisko Biograd na Moru budete sjíždět v Benkovaci, což ze Záhřebu 133 kun. Mluvíme zde o vozidlech spadajících podle chorvatského systému do kategorie I., tedy mezi osobní automobily se dvěma nápravami a výškou do 1,9 metru bez přívěsu.

S elektronickou krabičkou levněji

Chorvaté jinak třídí automobily do 4 kategorií, podle nichž odvozují ceny mýtného. Můžete mýtné platit jak chorvatských kunách, tak i v eurech. Když si koupíte elektronickou mýtnou krabičku ENC, ušetříte asi 21,74 % v porovnání s běžnými cenami a dovolená v Chorvatsku vás vyjde levněji. Tento přístroj můžete koupit v prodejních místech na chorvatských dálnicích – je jich asi patnáct.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů