Tyrolsko od 1 199 Kč
Zobrazit zájezdy

Dovolená pro seniory nemusí být nuda. Kam vyrazit na aktivní dovolenou?

Dovolená pro seniory nemusí být nuda. Kam vyrazit na aktivní dovolenou?

Dávno neplatí, že lidé po šedesátce jedou maximálně tak s vnoučaty na chatu po České republice, naopak starší generace tráví dovolenou často aktivněji než mladší ročníky nebo rodiny s dětmi. Možností, kam vyrazit, je nepřeberně, proto jsme pro tentokrát zvolili nabídku v blízkém zahraničí (u našich sousedů). V článku přinášíme tipy na aktivní dovolenou, kterou si užije opravdu každý. Dáváte přednost vysokohorské turistice, cyklistice nebo toulkám ve vinařských oblastech?

Vysokohorská turistika v Alpách

Alpy máme doslova za rohem, tak proč je nenavštívit? Pokud patříte mezi ty cestovatele, kterým nestačí pouze koukat na vrcholky hor z pohodlí penzionu či wellness resortu, zamiřte do Rakouska. Mezi tamní nejoblíbenější lokality patří Tyrolské Alpy – Innsbruck, údolí Ötztal a oblast Zillertal. Nepodceňte vybavení ani své zkušenosti s vysokohorskou turistikou, neboť počasí v těchto lokalitách je značně proměnlivé a zrádné. Zavčas si zjistěte předpověď počasí na další den, na hotelu vám jej rádi sdělí i s dalšími doporučeními, kam se podívat.

V oblasti Tyrolských Alp si vybere jak turista začátečník, tak i pokročilý horal. V okolí je řada tras včetně těch nejtěžších, tzv. via ferrat (italsky železné cesty). Jižní Tyrolsko je jejich pravým rájem a nachází se jich tu okolo 80 v různých stupních obtížnosti. 

Mezi údajně nejlepší ferratu, kterou by si žádný návštěvník tyrolských hor neměl nechat ujít, patří ferrata Geislergruppe (také označovaná jako Gruppo delle Odle). Ta se nachází nedaleko rodiště známého jihotyrolského horolezce Reinholda Messnera. Tato železná cesta se svou obtížností řadí mezi ty lehčí, a tak ji mohou bez problému absolvovat i vaše děti či vnoučata. 

Tyrolsko je rovněž rájem pro další adrenalinové sporty, jakými je například paragliding, jízda na horských kolech a další. Pokud netoužíte po adrenalinu v žilách, Tyrolsko nezatracujte, vyberte si z řady stezek vhodné pro nordic walking.

V sedle bicyklu podél Dunaje

Hory vás nelákají, ale doma v koutě sedět nechcete? Pak se vydejte znovu do Rakouska, ale tentokrát se opřete do pedálů vašeho kola. Za návštěvu stojí dolnorakouské cyklotrasy, které se vyznačují kvalitní údržbou a dobrým značením. Ne nadarmo jsou certifikovány jako „radfreundliche“ (česky: cyklisté vítáni). Z nabídky dolnorakouských cyklotras si vybere opět každý. Nacházejí se tu lehčí úseky podél Dunaje (Dyje a Moravy na našem území, pokud vyrazíte od nás) pro začátečníky i horské sjezdy pro zdatnější. 

Řada cyklostezek vede podél vinic (vinohrady Weinviertelu), kde je řada hospůdek a vinných šenků pro odpočinek mezi jednotlivými etapami šlapání. Pokud toužíte po výhledech a v sedle kola jste jako doma, vyberte si některou z cca 90 tras v oblasti Waldviertelu. Celková délka tras činí asi 2 000 km, takže na týdenní dovolené se tady nudit nebudete. Terén je vhodný spíše pro zdatnější jedince, kterým nevadí horská cykloturistika. Odměnou vám budou výhledy na alpské scenérie.

Cestolino tip: Našli jsme pro vás TOP 10 cyklotras v oblasti Dolního Rakouska. Kterou si vyberete?

„Vodní“ dovolená v Horním Rakousku

Posledním tipem na dovolenou v Rakousku je návštěva Solné komory. Atterské, Wolfgangské a Halštatské jezero nabízí možnost plavby na lodičkách. Na koupání to tu však není ani v letních měsících, pokud zrovna nepatříte mezi otužilce.

O koupání ale přijít nemusíte. Zastavte se v lázeňském městečku Bad Ischl, které leží na soutoku řek Traun a Ischl. Právě v tomto městě o cca 14 000 obyvatelích se nachází termální lázně, které kdysi rád navštěvoval sám císař František Josef I. Jeho symboliku tak potkáte doslova na každém rohu. Nezapomeňte se tedy projít po tamní kolonádě, prohlédnout císařskou vilu či letní sídlo Habsburků. Po předchozích dovolených je tento tip spíše odpočinkovou možností dovolené.

Znáte nejlepší evropskou letní destinaci?

Co cestovatel to jiná chuť a názor. Přesto turistický průvodce Lonely Planet označil Vysoké Tatry na Slovensku pro rok 2019 za nejlepší prázdninovou destinaci v Evropě. Z „teplých“ přímořských destinací se do první desítky dostalo pouze italské Bari (5. místo) a chorvatská Istrie (10. místo). Takže léto nemusí být pouze o koupání v moři!

Ve Vysokých Tatrách si přijdou na své aktivní senioři. Ti nejzdatnější se mohou vydat s průvodcem na vrcholek Gerlachovského štítu, ale řetězy naleznete i na řadě dalších míst – Polský hřeben, oblíbené Rysy, aj. Skrz celý hřeben Vysokých Tater vede červená magistrála (pochod na několik dnů) a na řadě míst najdete občerstvení díky většímu množství horských chat (Téryho chata, Zbojnická bouda, Zamkovského, atd.). Bydlení hledejte v městech a osadách pod pohořím a na začátek své trasy se přibližte lokální električkou, která jezdí z Lomnického Popradu až do Štrbského Plesa.

Máte pro letošní rok vybráno? Bude to Rakousko, nebo dáte přednost východním sousedům a navštívíte Tatry? Pochlubte se nám.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů