Slovensko od 479 Kč
Zobrazit zájezdy

Kam na výlet na Slovensku? Poznejte tajemství hradů a krásnou přírodu

Kam na výlet na Slovensku? Poznejte tajemství hradů a krásnou přírodu

Slovensko je známé zejména svou krásnou přírodou a mnoha hrady. Spolu s Chorvatskem patří mezi Čechy k nejpopulárnějším zahraničním destinacím. Ačkoliv zde bohužel nenajdete moře, stále je tu pořád co objevovat. Dojedete sem pohodlně autem, dorozumíte se česky a ani zde není moc draho. Jaká místa na Slovensku tedy navštívit?

Kostel svaté Alžběty Uherské

Modrý kostelík známý též jako kostel svaté Alžběty patří mezi jednu z nejzajímavějších staveb, na které můžete v Bratislavě narazit. Najdete ho na Bezručově ulici v sousedství gymnázia Grösslingova. Pozoruhodný je nejen díky své modré fasádě, ale celkově pro svou architekturu a bohatou výzdobu. Možná budete překvapeni, že i interiér kostela je zařízen v modré barvě.

Tatry

Tatry vytvářejí přirozenou hranici mezi Slovenskem a Polskem. Najdete zde různá vyhlídková místa, ledovcová jezera, vodopády, lyžařská střediska a dokonce také skokanské můstky. Největší atrakcí je ale rozhodně visutá lanovka na Lomnický štít, která k němu vede ze Skalnatého plesa. Pohled odsud je nezapomenutelným zážitkem. 

Čachtický hrad

Známá zřícenina hradu, která proslula především díky Alžbětě Báthoryové, jinak přezdívané také Čachtická paní, se stala dějištěm filmu Tajemství hradu v Karpatech. Ze zříceniny se vám naskytne nádherný výhled do širého okolí například na Bílé Karpaty či Myjavskou pahorkatinu. Nejsnáze se sem dostanete z přilehlé obce Čachtice. Na hradě je k dispozici průvodce, který vám poodhalí něco z krvavé minulosti tohoto místa i některé zajímavosti, které se jinde nedozvíte.

Národní park Slovenský ráj

Národní park Slovenský ráj je opravdovým přírodním skvostem, má přes 350 jeskyní a propastí, několik roklin, vodopádů, kaňonů a planin. Na turisty tu čeká Dobšinská ledová jeskyně, která je zapsaná na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Slovenský ráj je turisticky zajímavý po celý rok, na jeho území se totiž nachází přes 300 km značených chodníků. Průchod soutěskami umožňují různé žebříky, řetězy, mosty a kramle. Pokud toužíte po romantice, navštivte soutěsku Suchá Belá, kde najdete opravdu krásné vodopády.

Spišský hrad

Spišský hrad určitě každý dobře zná, a to i pokud tam nebyl. Objevil se totiž v řadě známých filmů, jako například Dračí srdce, Kull dobyvatel nebo Poslední legie. Zajímavostí je, že tento hrad je jednou z nejrozsáhlejší hradních zřícenin celé Evropy. Byl postaven již ve 13. století jako královský hrad, v 18. století zůstal kompletně opuštěn a v roce 1780 bohužel úplně vyhořel. Roku 1993 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Jeskyně Domica

Jeskyně Domica leží na slovensko-maďarské hranici a je spolu s maďarskou jeskyní Baradla součástí jeskynního systému o délce cca 25 km. Samotná jeskyně Domica je dlouhá 5 140 m, z této délky je pro veřejnost zpřístupněný okruh dlouhý 1 775 m. Kromě pozoruhodných kaskádovitých jezírek, typických štítů a bubnů je zajímavá také tím, že se zde můžete projet výletní loďkou po řece Styx. Jeskyně je od roku 1995 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Oravský hrad

Jeden z nejkrásnějších a nejzachovalejších slovenských hradů se tyčí na vysoké skále nad řekou Oravou. Při jeho prohlídce budete zdolávat opravdu velké množství schodů, celkem jsme jich napočítali při naší návštěvě 754. Můžete tu vidět mučírny a sbírky starověkých zbraní a určitě nezapomeňte navštívit zámeckou kapli. V sezóně se zde konají noční prohlídky, které jsou zpestřené strašidly a divadelními představeními.

Vyhlídka UFO

Vychutnejte si panoramatický výhled na Bratislavu z této venkovní vyhlídkové plošiny ve tvaru létajícího talíře. Na vrchol dojedete během chviličky výtahem (není ideální pro lidi, kteří se bojí výšek). Ve výšce přibližně 95 metrů si pak můžete vychutnat dechberoucí výhled. Rozhodně si proto nezapomeňte fotoaparát, protože pohled shora je úžasný. Uvnitř najdete vynikající restauraci a koktejlový bar. 

Hrad Šomoška

Přímo na hranici s Maďarskem v pohoří Cerová vrchovina leží tento kouzelný hrad, jehož historie sahá až do 13. století. Po zdolání menšího kopce se vám naskytne překrásný výhled do okolí. Na maďarské straně můžete vidět například hrad Salgó, na té slovenské pak hrad Fiľakovo. Oba jsou doslova na dosah ruky a byla by rozhodně škoda je také nenavštívit.

Jaká místa na Slovensku považujete za nejkrásnější vy? Podělte se s námi o ně do komentářů.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů