Jak se chránit před koronavirem na cestách?

Jak se chránit před koronavirem na cestách?

Zatímco původně se virus vyskytoval pouze v pevninské Číně, nyní se rozšířil do zemí celého světa, včetně Japonska, Francie, Španělska, Rakouska, Itálie, ale i České republiky. Ačkoliv virus nejspíš pochází ze zvířecí říše, nákaza samotná, stejně jako jiná respirační onemocnění, se šíří z člověka na člověka. Ať už se rozhodnete cestovat, nebo ne, je určitě dobré vědět, jak se proti nemoci chránit.

Způsobů, jak se chránit, je několik a pokud nechcete v současné době omezit své cestování, nebo se cestování vyhnout úplně, je dobré se jimi řídit. Rovněž je dobré zvážit, zda alespoň nevynechat návštěvu oblastí přímo zasažených koronavirem. Nejvíce nakažených je nyní v Číně, Jižní Koreji a Itálii, která eviduje přes 2 500 nakažených a sedm desítek mrtvých.

Onemocnění způsobené koronavirem, který nese oficiální název SARS-CoV-2, zasahuje sliznice dýchacích cest. Symptomy nákazy tedy začínají stejně jako běžné nachlazení. Typický je suchý kašel a teplota. Zápal plic, který je nejčastější komplikací, se vyvíjí někdy kolem osmého až devátého dne.

Jak minimalizovat riziko nákazy na cestách?

Myjte si ruce

Základní hygienický návyk, kterým všichni oplýváme už od dětství. Když cestujete, přicházíte do styku s mnoha místy a věcmi, kde se mohou nacházet zárodky nemoci. I když mnozí používají dezinfekční gel (aktuální nabídka), pamatujte, že ten funguje pouze jako doplněk a nenahrazuje účinnost mytí rukou. Doporučuje se, abyste si umývali ruce pod teplou vodou po dobu minimálně 30 sekund, abyste zabili bakterie.

Nejprve si ruce namočte pod tekoucí vodu, aplikujte malé množství mýdla, mimo proud vody třete dlaně o sebe, rovněž si namydlete místa mezi prsty, hřbety rukou a špičky prstů o dlaně. Opláchněte si ruce čistou vodou a osušte je čistým látkovým ručníkem nebo papírovým ručníkem.

Snažte se nedotýkat očí, nosu a úst

Nedotýkejte se očí, nosu a úst neumytýma rukama. Co se týče roušek, ty jsou prospěšné zejména v případech, aby nemocný nešířil infekci kapénkovou cestou dál. Zdravého jedince rouška před infekcí koronavirem rozhodně neochrání, k tomu je nutný respirátor s alespoň třídou FFP3 (aktuální nabídka). Nemá však cenu, aby si lidé v běžné populaci kupovali respirátory, když nebudou užívat i další pomůcky (rukavice, obuv, pokrývky hlavy atd.). Více podrobností v rozhovoru s uznávaným vakcinologem prof. MUDr. Jiří Beran, CSc.

Používejte balenou vodu, jezte pečlivě uvařené pokrmy

Vzhledem k tomu, že původ nákazy se šíří pravděpodobně z trhu s drůbeží a dalším masem, ujistěte se, že veškeré jídlo, které během cestování konzumujete, je pečlivě uvařené, nikoli syrové, a prošlo kontrolou kvality. Vyvarujte se konzumaci jakéhokoliv produktu, který není čerstvý a pijte zejména balenou vodu. Rovněž si dávejte pozor na kontakt s živými zvířaty a drůbeží.

Zvažte očkování 

Ačkoliv čínské i mezinárodní instituce zahájily vývoj vakcíny na onemocnění COVID-19 již před nějakou dobou, podle odborníků bude ještě několik měsíců trvat vytvoření vhodné vakcíny. Nejen osoby cestující do Asie by ale měly zvážit očkování proti běžné sezónní chřipce, aby nedošlo k výskytu obou nákaz současně. Jejich vzájemné působení na dýchací cesty by totiž mohlo zhoršit celkové projevy obou nemocí a způsobit závažný stav i u osob, které nejsou starší či chronicky oslabené.

Proti nemoci nefungují ani antibiotika, ta totiž zabírají proti bakteriální infekci, nikoliv virové. Nejsou tedy ani prevencí proti zásahu koronavirem.

Informujte lékaře

Stejně jako je důležité omezit kontakt s nemocnými, je také důležité udržovat vzdálenost od ostatních, pokud si myslíte, že se u vás objevují příznaky jakékoli nemoci. Když tedy cestujete na palubě letadla, vlakem, na lodi nebo v prostoru, kde je velké množství lidí, buďte ohleduplní. Při příznacích respirační infekce dodržujte respirační etiketu – při kašlání a kýchání si zakrývejte ústa a nos papírovým kapesníkem, který po použití vyhoďte do odpadkového koše. Nemáte-li kapesník, využijte šál nebo rukáv. Ty pak doma vyperte.
Co nejdříve upozorněte lékaře nebo jiného zdravotního pracovníka a vyžádejte si nezbytné testy na koronavirus.

Vrátili jste se ze zasažené oblasti?

Pokud se vracíte ze zasažených oblastí, sledujte po dobu 14 dnů svůj zdravotní stav. V případě, že vykazujete příznaky onemocnění, neprodleně telefonicky kontaktujte lékaře nebo hygienickou stanici a sdělte jim, že jste v posledních týdnech cestovali do oblastí postižených koronavirem nebo jste byli v kontaktu s nakaženými lidmi. Nechoďte přímo do ordinace, abyste nenakazili ostatní.

Komentáře

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

ted raději moc necestuji

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů