Srí Lanka od 25 200 Kč
Zobrazit zájezdy

Srí Lanka: Vydejte se pozorovat koupající se slony v exotickém ráji

Srí Lanka: Vydejte se pozorovat koupající se slony v exotickém ráji

Zatoužili jste po exotické dovolené, kde můžete poznávat různé kultury a obdivovat krásnou přírodu? Vašim cílem se v tom případě může stát tropický ráj plný nádherných památek a bohaté přírody – Srí Lanka. Možná vám něco řekne i Cejlon, což je starý název tohoto ostrova, jenž je stále prodchnut někdejším koloniálním duchem.

Země, odkud se dováží čaj a káva

Ostrov Srí Lanka, nebo chcete-li také Cejlon, je skutečným rájem na zemi. Především je zde neuvěřitelně velmi pestrá příroda a kultura. Spousta čajovníkových plantáží a koření. Kdo dával ve škole v dějepise pozor, určitě velmi dobře ví, že právě odsud se dovážel do Evropy nejenom čaj, ale i vzácné koření jako například hřebíček či skořice, ale také káva. Jednalo se o velmi vzácné plodiny, a proto měly koloniální mocnosti o tuto tropickou lokalitu obrovský zájem.

Můžete si zasurfovat i pozorovat východ slunce

Navíc je zde skutečně krásně. Srí Lanka je obklopena nádhernými písečnými plážemi, takže koupání je zde překrásné. Nechybí ani nádherné korálové útesy, takže si zde užijete i skvělé potápění. Můžete obdivovat podmořský život. Na své si zde ale přijdou i surfaři.

Vaše dovolená samozřejmě bude mít i aspekt poznávání nových, pro Středoevropana trochu neznámých kultur. Lidé zde žijí podle pravidel dvou vyznání: buddhismu a hinduismu. Proto zde najdete i celou řadu posvátných míst obou těchto kultur. Například Adamova hora, poutní místo, ze kterého můžete pozorovat východy slunce.

Výprava na Lví skálu

Pestrost zde vnímáte na každém kroku. Narazíte na rozsáhlé tropické pralesy. Nechybí kresby ve skalách, ale i města ztracená v džungli a stará královská města. Anurádhapura je starobylým městem, jehož počátky sahají až do 4. století př. n. l. Co zde uvidíte? Paláce, ale také dágoby, tedy buddhistické stúpy a navíc i posvátný 2300 let starý fíkovník.

Za kolébku zdejšího buddhismu se považuje Mihintale, kde byl na tuto víru roku 247 př. n. l. obrácen král Dévánampija Tissa. Za návštěvu určitě stojí i skalní hora Siigiriya, čili Lví skála. Vstup nahoru skutečně připomíná lví tlapy a najdete na ní pozůstatky dávných zahrad i starobylé fresky.

Chcete vědět, jak se pěstuje koření?

Dále byste na své cestě Srí Lankou neměli vynechat jeskynní chrámy v Dambulle, jež obsahují spousty nástěnných maleb ze života Buddhy a přes 150 Buddhových soch. Kulturním a duchovním centrem ostrova je Kandy ležící ve stejnojmenném okrese. Kromě toho můžete na Cejlonu navštívit i spice garden, kde můžete pozorovat, jak se pěstuje skořice, vanilka, kardamom, pepř nebo káva. I to je nevšedním zážitkem.

Horský masiv Knuckles range nabídne exotickou přírodu, jinde zase spatříte rýžová pole. Konečně zlatým hřebem výletního programu se nejspíše stane návštěva svatostánku Chrámu Buddhova zubu.

Na procházce potkáte krokodýla i levharta

Výlet tím ale ani zdaleka nekončí. Milovníci fauny a flory si zde přijdou na své. Volně zde žijí sloni, můžete je spatřit také ve sloním sirotčinci Pinnewala. Jejich koupání je úžasným zážitkem. Také se setkáte s krokodýly. V safari NP Yala můžete pozorovat zvěř volně, a to nejenom slony, ale i varany, krokodýly, divoké kance, opice, jeleny i buvoly a spoustu druhů ptactva. Může se objevit i levhart.

Královská botanická zahrada Peradeniya vám zase představí svět rostlin, a to obrovské bambusy, fíkovníky, palmy i orchideje. Horské středisko Nuwara Eliya je zase bez nadsázky hlavním městem čaje. V okolí uvidíte spousty čajovníkových plantáží a je zde i továrna na čaj. Ostatně vzpomeňte si, že cejlonský čaj je skutečně vyhlášený.

Počítejte s desetihodinovým letem

Na závěr nesmíme opomenout pár důležitých informací, které byste měli znát, ještě než se vaše letadlo odlepí z letištní plochy. Především byste měli vědět, jaké je počasí na Srí Lance. Jde o ostrov s typicky tropickým podnebím, čili je zde období sucha a období dešťů. Od prosince do března bývá sucho, od května do srpna přichází monzun a prší, a to hlavně na jihu, západě a ve středu ostrova. Od září do ledna potom přichází druhý monzun a tehdy pro změnu prší na severovýchodě. Průměrná teplota činí 27 °C.

Dopravíte se sem samozřejmě letecky, přičemž byste měli počítat s dobou letu 10,5 hodiny. V tomto čase ale nejsou samozřejmě započítány přestupy, přičemž na Srí Lanku se létá minimálně s jedním přestupem.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů