Řecko od 1 940 Kč
Zobrazit zájezdy

Kos – ostrov, který projedete za jeden den

Kos – ostrov, který projedete za jeden den

Až budete hledat na mapě řecký ostrov Kos, nehledejte žádný velký ostrov. Dívejte se spíše po menším ostrově, který leží ve východní části Egejského moře velmi blízko turecké pevniny. Pokud se vám zhruba na půl cesty mezi většími ostrovy Rhodos a Samos podařilo najít ostrov, který při troše představivosti připomíná tvarem mořského koníka, pak jste právě objevili Kos.

Kos je součástí Dodekanéského souostroví. Jeho rozloha činí pouhých 290 km2, což je jen o něco málo více, než je například rozloha města Brna. Díky jeho kompaktnímu tvaru je možné se dostat z východu na západ přibližně za hodinu. Byla by ovšem veliká škoda ostrov jen přejet, protože po cestě narazíte na plno míst, která stojí za zastávku. Pokud se tedy vydáte na dovolenou zrovna na Kos, inspirujte se tipy, co zajímavého lze na ostrově najít a co stojí za navštívení.

Na Kos letecky

Z Česka se přímou cestou na Kos dostanete jedině s leteckou společností Smartwings. Jestliže máte zakoupenou dovolenou s českou cestovní kanceláří, pak máte jistotu, že křídla letadel právě této letecké společnosti vás z Prahy, Brna i Ostravy přenesou na tento ostrov za přibližně 2 hodiny a 40 minut. Nechcete-li se spoléhat na služby cestovních kanceláří a chcete se do těchto končin vydat na vlastní pěst, zvolit můžete řeckou leteckou společnost Aegean Airlines, nebo využít nízkonákladových leteckých společností z letišť v Německu nebo Rakousku.

Půjčte si skútr či automobil

Pokud cílem vaší dovolené není přijet do hotelu, nejdelší procházku absolvovat pouze z pokoje do restaurace nebo k moři, a za týden se nechat opět vyzvednout a odletět zpět do své vlasti, pak teď musíte číst dál! Již před cestou se zkuste zajímat o to, kde v blízkosti vašeho ubytování najdete půjčovnu aut nebo motorek/skútrů – co je komu příjemnější. Mít vlastní prostředek k přepravě je totiž nejlepší možností, jak z ostrova co nejvíce poznat.

V případě, že zvolíte ten jednostopý, pak se s větrem ve vlasech a báječným pocitem svobody dostanete ještě o kousek dále než s tím dvoustopým. Nejen, že ušetříte oproti půjčovnému auta, ale hlavně se dostanete i úzkými nezpevněnými cestami mnohem blíže zapadlým plážím, při dopravních zácpách (no dobře, ty nejsou na Kosu zas až tak obvyklé) můžete prokličkovat mezi auty a nenechat se zdržovat a především skútr zaparkujete úplně kdekoliv, kde se vám zrovna zlíbí.

Někteří také ocení efekt přírodního grilu, jestliže na skútr usednete pouze v plavkách, tak na konci dne zjistíte, že jste se krásně a rovnoměrně opálili ze všech stran. Hlavně ovšem nezapomenout na účinný opalovací krém!

Je dobré ještě vědět, že u skútru s nejnižší kubaturou 50 ccm, vám v Řecku k půjčení postačí standardní řidičské oprávnění pro skupinu B. Pokud ovšem na takový skútr usednete dva a objeví se před vámi menší kopec, v tom lepším případě se připravte na vyhlídkovou jízdu rychlostí 20 km/h, v tom horším neřidič v zájmu všech sesedá a na skútr zpět naskakuje až po překonání výrazného stoupání.

V Řecku vám skútr nad 50 ccm půjčí pouze s řidičákem na motorku, napříč spousty ostrovů jsme se setkali s neoblomností půjčoven, kterým by hrozili vysoké pokuty, pokud by toto pravidlo porušili.

Máte auto nebo skútr? Super! Nasaďte si helmu – ne, v autě nemusíte – a vyrazte!

Užijte si aktivní dovolenou

Na svých cestách po Kosu byste určitě neměli vynechat hlavní město Kos v severovýchodní části ostrova. Zaparkujte co nejblíže náměstí Platia Eleftherias, které pro vás bude výchozím bodem pro toulky tímto městem. Nedaleko odsud naleznete Agoru, která je významným velkým archeologickým nalezištěm prakticky v centru města. Kromě té starověké tady však naleznete také Agoru novodobou, ve které seženete všechno to, co si z Řecka vozíme rádi domů – od koření, přes olivové oleje, mýdla, až po Ouzo.

A když už jste na náměstí, podívejte se také do archeologického muzea, které vás přenese o tisíce let nazpět. Že vám z toho všeho vyhládlo? Hned za Agorou, ze které si už určitě odnášíte nějaké voňavé zboží, najdete gyroserii Jumbo, kde mají jeden z nejlepších gyrosů na Kosu. Ve zbytku dne se projděte k Hippokratovu náměstí a významnému památnému platanu, kterému byste v jeho letokruzích napočítali už pěkných pár stovek let. Vydejte se také k pevnosti, která leží hned vedle přístavu, a se zmrzlinou v ruce se pak projděte po přímořské promenádě.

Termální léčivé prameny

Z hlavního města je to jen něco málo přes 10 km k místu, které byste v Řecku nejspíš nehledali. Na jihovýchodě ostrova, asi 3 km od městečka Agios Fokas, narazíte na termální léčivé prameny, které vyvěrají přímo do moře. Je zde vytvořeno jezírko z kamenů a skal, takže teplé proudy neunikají přímo do moře, ale můžete si zde užít horkou koupel. V sezóně ovšem počítejte s tím, že ukořistit si své místo v tomto jezírku nemusí být jednoduché, proto sem zkuste zajet spíš časně ráno nebo později večer.

Fascinující historické památky

Den se chýlí ke konci a sluníčko se s vámi už pro dnešek pomalu loučí? Pokud vás napadlo vrátit se zpátky na hotel, pak pro vás máme lepší program. Vyrazte do horské vesničky Zia, která se nachází prakticky v centrální části ostrova ve vnitrozemí, a když vám bude počasí přát, jsou zde jedny z nejkrásnějších západů slunce. Než usednete do jednoho z barů nebo taveren, odkud si budete užívat výhled nad šálkem řecké kávy, projděte se ještě vesničkou, najdete tam jeden z posledních dochovaných vodních mlýnů, kterých zde dříve bylo o poznání více.

Patříte mezi ty, kteří se při návštěvě Řecka nespokojí jen s přírodními krásami, ale nechají se rádi fascinovat historickými památkami této země? Pak na vás čeká ve východní polovině ostrova starořecký posvátný léčebný okrsek Asklepion, zasvěcený bohu lékařství – Asklépiovi. Kde jinde než tady na vás bude dýchat historie tak, že se při toulkách po tomto komplexu budete cítit ohromeně.

Tajné pláže

Podívejme se také trochu na západní část ostrova, kde se skrývá ten největší skvost pro milovníky zapadlých tajných pláží. Výběžek, poloostrov Kefalos, je rájem pro ty, kteří rádi objevují pláže, které nejsou tak snadno dostupné. Na Kefalosu ovšem budete projíždět spíše přírodou než vesničkami, proto nezapomeňte na dostatečnou zásobu vody. Je možné, že s blížícím se cílem bude čím dál méně příležitostí vodu sehnat. Ať už je to Kata Beach, Tripiti Beach nebo Kavo Paradiso Beach, s velkou pravděpodobností se tu nebudete pod slunečními paprsky tísnit s dalšími stovkami milovníků Řecka.

Když se z Kefalosu budete vracet zpátky na západ, pak jen malý kousek před letištěm narazíte na Plaka Forest, zalesněné údolí, které ve velkém obývají pávi. Je to krásné místo, kde si můžete v přírodě udělat třeba piknik a užít si klidu a pohody.

Příjemní lidé a přátelská atmosféra

Kdekoliv, kde budete projíždět a narazíte na menší vesničku, kde před krámkem budou vyskládané plastové židle se stolem, neváhejte ani minutu a přibrzděte. Místní, i když umí často anglicky hůř než vy řecky, vám splní téměř vše, co si budete přát.

Pokud by Vás Kos omrzel, máte možnost naskočit na loď nebo trajekt a vydat se na okolní ostrovy, jako třeba Kalymnos nebo Nissiros, na které bude pro seznámení jeden den stačit. Máte-li s sebou svůj cestovní pas, můžete zvážit výlet do Turecka, Bodrum je totiž, co by kamenem dohodil.

Hledáte pro vaši dovolenou menší ostrov, který ještě není tak úplně „roztrhaný“ turistickým ruchem, kde najdete mimo turistická letoviska nepřelidněné a krásné pláže, příjemné lidi a několik příležitostí pro hezké výlety? Určitě se nedívejte na Kos skrz prsty a dejte mu příležitost nechat vás okouzlit.

Komentáře

Sally
legenda
Sally
před 5 lety
Sally
před 5 lety

Navštívit Kos určitě stojí za to. Byli jsme ubytovaní v Lambi, takže do Kosu jsme chodili pěšky za cca půl hodinky. Auto nám stačilo na dva dny, a objeli jsme sami celý ostrov. Na termální prameny jsme se dostali pěšky do Kosu na autobusové nádraží a pak busem. Ovšem museli jsme si hlídat odjezdy zpátky, protože jízdní řád byl pro ně jen cárem papíru .
Autobusem s CK jsme si projeli ostrov jen tak, abychom věděli, kde co je. Navštívili jsme několik vesniček třeba Zia (komerce) Palio Pili (stojí za to), Kefalos (koupání mezi památkami), Aspri Petra (jeskyně, spíše kozí chlívek kousek za Kefalosem), Paví háj, a určitě hlavní město stojí za to, tam jsme byli skoro každý večer a pak i dva celé dny a stejně jsme to všechno neprošli. Ještě se dá podívat po městečku Kardamena (přístav pro vyplutí na Nissiross), do Tigaki (solné jezero s plameňáky), Antimachia s museem a větrným mlýnem.
Výlet na Nissiross stojí určitě za to, pak jsme ještě absolvovali výlet na ostrovy Kalymnos, Pserimos a Plati. Ještě se hodně jezdí na výlety do Turecka.
Takže Kos je takový odpočinkový pohodový ostrov.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů