Marsa Alam od 8 990 Kč
Zobrazit zájezdy

Marsa Alam: Potápějte se do světa barevných korálů

Marsa Alam: Potápějte se do světa barevných korálů

Před mnoha a mnoha lety to byla nenápadná rybářská vesnička na jihovýchodě Egypta. Přímo na březích Rudého moře. Postupem času se ale proměnila v jedno z vůbec nejvyhledávanějších egyptských letovisek. Proč ale vyrazit právě tam?

V zásadě se dá říci, že tím zásadním přelomem, kdy se Marsa Alam na západním pobřeží Rudého moře stal vyhledávanou destinací, byl rok 2001. Tehdy totiž bylo přímo v místě postaveno velké mezinárodní letiště, které podstatně usnadnilo dopravu do téhle původně malé rybářské vesnice. Cestování sem není ani zdaleka tak náročné, jako bývalo kdysi. A protože vesnička měla turistům opravdu co nabídnout, zájem o ni se šířil doslova rychlostí blesku. Jde o letovisko, které leží v místech, v nichž se Arabská poušť noří do Rudého moře.

U pobřeží i na samotném otevřeném moři můžete vidět překrásné korálové útesy. Z toho jednoznačně vyplývá, že potápění za korály je jednou z hlavních zdejších atrakcí. Je velmi důležité, že si Marsa Alam navzdory velice rychlému a silnému rozvoji turistického ruchu v posledních letech zachoval svoji příjemnou atmosféru rybářského centra. Nejde o na každém kroku tepající letovisko. Díky poklidu zde mohou strávit příjemnou dovolenou i rodiny s dětmi nebo senioři.

Horké a suché počasí

Egypt je zemí plnou horkého písku, tajemné atmosféry pyramid. Stačí představa, že po písku, kterým kráčíte na pláži, kdysi chodívaly nohy mocných faraonů. Měli byste si ale také rozmyslet, kdy bude nejlepší do Marsa Alamu vyrazit. Určitě víte, že Egypt leží v subtropickém pásu, což samozřejmě znamená, že je pro něj typické suché počasí jako na poušti. Průměrné teploty jsou od 18 do 35 °C. Téměř v celé zemi se setkáte s opravdu horkým a suchým klimatem – snad s výjimkou nilské delty. Horko je tu už od půlky března až do půlky listopadu.

Pokud ale nemusíte super horko, je nejlepší do letoviska vyjet v období od března do května, nebo pak po sezóně v říjnu a listopadu. Pokud byste chtěli hlavně klid a pohodičku a netoužíte po úpalu, vydejte se sem v období od října do března, kdy je počasí nejmírnější. Toto období se hodí i pro návštěvu památek. Vydejte se třeba do chrámu faraona Sethiho I. v blízkém Khanaisu. Za výlet potom stojí i městečko Al Quseir, které kdysi bývalo pulsujícím obchodním centrem.

S hlavou pod vodou

Už jsme se lehce dotkli toho, že dovolená v Egyptě, to je především objevování podmořského života. Pro potápění je zde doslova ráj. Nemusíte přitom s bombou někam do hloubky, bohatě postačí i šnorchlování. Kdo to ještě nezkusil a má odvahu se do toho pustit, pro něj jsou jako stvořené místní potápěčské školy. Naučí vás základy a pak už to můžete zkusit sami. Za pozornost stojí Coraya, nejnádhernější korálový útes nacházející se v zátoce přímo u hotelů. Pozor ale, je přísně chráněný, a tak musíte dbát pokynů plavčíků. Chcete-li vyrazit na delší výlet, potom vězte, že za to stojí hlavně útes Sataya. Nejdříve se musíte dostat do přístavu Port Hamata a pak je to ještě dvě hodiny plavby. Zážitek ale stojí za to. Delfínů se tu můžete téměř dotknout.

Uvidíte mořské krávy, želvy i žraloky

I samotné koupání v moři je nádherné, protože zdejšími pobřežními vodami proplouvají delfíni. Koho fascinují tyto nádherné ryby, může se s nimi setkat tváří v tvář. Nejlépe se vám to povede v laguně u místa zvaného Samadai. Ovšem není to jediná atrakce vodního světa, samozřejmě kromě barevných korálů. Vodní savci dugongové žijí u mořského dna v zátočinách. Živí se trávou z mořského dna, a proto se jim říká mořské krávy. I s nimi se můžete při svém ponoru pod vodou potkat. Nejčastěji se s nimi potkáte v zátoce u nádherné písečné pláže Marsa Abu Dabbab. Tam ostatně můžete narazit i na želvy. Poblíž přístavu je ostatně Marsa Mubarak – želví záliv. Nechybí zde ani žraloci kladivouni. Žralok lagunový nebo zebrovitý ale naštěstí není příliš nebezpečný.

Poklidná destinace

Obecně se dá říci, že nejlepší hotely v Marsa Alam začaly vznikat až po roce 2003. Díky tomu jde o novostavby, které nabízejí vysoký komfort. Přestože tu narazíte na ten největší pětihvězdičkový komfort, proti Hurghadě, jde opravdu o malou vesnici. Žádné obrovské hypermarkety nebo dunící diskotéky. Za zábavou musíte vyrazit do malého přístavu Port Ghalib a všechno je tu spíše klidné a komorní. Žádný noční život, který nikdy nekončí a mění se za rozbřesku v nový den. I když samozřejmě tu najdete restaurace, bary i kavárny. Jinak celkově tu najdete hotely od tří do pěti hvězdiček, záleží jen na vás, kolik peněz chcete obětovat a jaký komfort vyžadujete.

Hledejte zelené smaragdy

Právě odlišnost od ostatních egyptských letovisek – stále ještě to není fabrika na turisty, napovídá, že dovolená v Marsa Alam je opravdovým zážitkem. Letovisko je velmi klidné. Návštěvníky uchvátí zlatobílý písek na zdejších plážích i blankytně modrá voda. Top pláží je bezesporu Abu Dabbab. Největším lákadlem k objevování je ovšem bohatý podmořský život, ale kdo chce, může se vypravit třeba i do národních parků Wadi Gemal a Gebel Elba. Uvidí tam poušť, ruiny chrámů i místa, kde se těžily zelené smaragdy. Někam se dá jet džípem, jinde musíte už jenom na velbloudu. V rezervaci se dokonce nabízejí pobyty s možností přenocování ve stanech.

Doprava letadlem sem trvá zhruba 4 hodiny a 10 minut, což je velmi příznivý čas. Takový let není příliš dlouhý a s trochou přemáhání ho zvládne i ten, kdo létání příliš nehoví.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů