Madeira od 7 590 Kč
Zobrazit zájezdy

Objevte kouzlo věčného jara a omamnou vůni květinových slavností na Madeiře

Objevte kouzlo věčného jara a omamnou vůni květinových slavností na Madeiře

Souostroví Madeira, ležící v Atlantském oceánu, bylo známé již za dob starého Říma, osídleno však bylo až roku 1418 portugalskými námořníky. Nyní jsou jeho dva hlavní obydlené ostrovy, Madeira a Porto Santo, oblíbeným výletním cílem návštěvníků z celého světa. Proč? Co je na Madeiře tak zajímavého?

Jedním z důvodů je celoroční mírné klima, které zajišťuje Golfský proud, omývající břehy ostrova. Madeira díky němu získala přezdívku „ostrov věčného jara“ a jak už název napovídá, je zde stabilní počasí a ostrov lze navštívit celoročně. To však není zdaleka vše. Ostrov se pyšní nedotčenou divokou přírodou, architekturou s vlivy Portugalska a Maroka a širokou škálou exotických rostlin a zvířat. A co můžete na Madeiře podnikat?

Přistání na nejnebezpečnějším letišti světa

O první zážitek budete mít postaráno už při příletu. Letiště na Madeiře, které se někdy nazývá také jako letiště Funchal, se nachází na východě v okrese Santa Cruz a je hodnoceno jako jedno z nejnebezpečnějších na světě. Přistávací dráha leží 59 m nad hladinou moře a okolí letiště je neustále ohrožováno silnými větry a turbulencemi. Když síla větru překročí přijatelnou míru, letadla buď musí počkat, až se vítr uklidní, nebo se odkloní, aby doplnila palivo, a pokusí se o to znovu. Přistávat zde mohou pouze piloti, kteří na letišti absolvovali speciální školení a testy.

Zúčastněte se květinových slavností

Madeira je známá jako ostrov se spoustou různorodých exotických rostlin, včetně orchidejí, jejichž je největším světovým vývozcem. Některé můžete obdivovat v parku Forestal de Queimadas, kde v lehkém mlžném oparu rostou mechy, lišejníky a kapradiny, které se pyšní jedněmi z největších listů v celé Evropě. Další pak v parku Monte Palace, kde můžete najít japonskou zahradu, ale i hodnotnou sbírku minerálů a kolekci afrického umění. Z vrcholu svahu, na němž se park nachází, lze obdivovat krásy celého Funchalu i blízký oceán.

Mnoho exotických stromů a květin můžete najít také v botanické zahradě Palheiro Gardens, kde celoročně kvetou ibišky. Vrcholem všeho jsou pak tradiční květinové slavnosti na Madeiře, do kterých se zapojují doslova všichni obyvatelé ostrova. Ty se konají vždy dva týdny po Velikonocích. Provází je bohatý kulturní program včetně vystoupení hudebních a tanečních skupin, stavění „zdi naděje“ na radničním náměstí či tradiční květinový průvod, při kterém je celá Madeira cítit omamnou vůní květin.

Divoké východní pobřeží a nejvyšší hora ostrova

Na východní části pobřeží, v oblasti Ponta de Sao Lourenco, se táhnou majestátní divoké útesy. Společně s typickou sopečnou krajinou tvoří magickou a dokonalou scenérii. Pokud jste více fyzicky zdatní, můžete také vystoupat na nejvyšší horu ostrova – Pico Ruivo. Výstup zabere přibližně 6 hodin. Trasa je celou dobu po upravené cestě a nenajdete na ní žádné těžké překážky.

Důmyslný systém levád

Levády jsou zavlažovací kanály typické pro Madeiru. Vytvořili je portugalští mořeplavci za účelem zavlažení vyschlé krajiny. Podél levád se většinou vinou také cestičky, které slouží pro pěší turisty. Údaje o počtu a délce kilometrů levád se liší, jisté je však to, že se jedná o důmyslný systém kanálů a tunelů, na které narazíte napříč celým ostrovem. Vyzkoušet můžete například velmi oblíbenou levádu Balcoes, která nabízí úchvatné pohledy na Madeiru. Začíná v Ribeiro Frio a je jednou z nejkratších.

Pozorování delfínů a velryb

Pozorovat delfíny a velryby lze při některém z organizovaných výletů. Ve zdejších vodách jich je tolik, že některé společnosti dokonce garantují, že pokud žádného delfína ani velrybu neuvidíte, máte jízdu zcela zdarma. Skvělým zážitkem může být také plavání s divoce žijícími delfíny, které se nese ve zcela jiném duchu, než jak ho můžete znát z různých delfinárií. Kromě toho jsou okolní vody Atlantského oceánu čím dál tím více oblíbeným cílem potápěčů.

Romantická zákoutí a pestré trhy ve městě Funchal

Hlavní město Funchal toho nabízí opravdu spoustu. Najdete tu historické budovy a pevnosti, pestré ovocné, zeleninové a květinové trhy, lanovku na nejvyšší bod Funchalu i tradiční domky vystavěné v kopcích, které spolu s úzkými uličkami a zákoutími utváří romantickou atmosféru. V malebném přístavu kotví jachty i větší lodě, které zajišťují dopravu se sousedním ostrovem Porto Santo. Na závěr dne si můžete v některé z mnoha vináren vychutnat skvělé víno přímo z Madeiry.

Chvíle adrenalinu na vyhlídce

Chcete zažít pořádný adrenalin? Vypravte se na útes Cabo Girao, kde se nachází skleněný vyhlídkový chodník, vyčnívající z útesu přímo nad divoký oceán. Díky tomu si můžete vychutnat dechberoucí pohled na vinice, terasovitá políčka pod vyhlídkou i samotný oceán. Pokud budete mít štěstí na dobré počasí, můžete směrem na západ spatřit další útesy a směrem na východ město Funchal v celé jeho kráse.

Odpočinek na plážích

Madeira sice leží v Atlantském oceánu, ale díky teplému Golfskému proudu teplota vody neklesá pod 18 °C. Stejně jako nedaleké Kanárské ostrovy je i Madeira sopečného původu, a tak zde najdete pláže spíše kamenité nebo pokryté černým sopečným pískem. Komu by se zastesklo po zlatavých plážích, může se vydat na dvě uměle vytvořené pláže s pískem dovezeným z Afriky či Portugalska, které se nacházejí na jihozápadě a východě ostrova. Oblíbené jsou také lávové bazény nebo koupací komplexy vystavěné na skalách s přístupem do moře.

Komentáře

Marioneta
čerstvý příchozí
Marioneta
před 4 lety
Marioneta
před 4 lety

Madeira je silně návyková. úžasné místo.

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

nádherné fotky, na které bych se mohla dívat pořád

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů