Omrzely vás klasické české Vánoce? Vyrazte do ciziny

Omrzely vás klasické české Vánoce? Vyrazte do ciziny

Pokud vás již naše tradiční Vánoce nebaví, nebo pokud byste rádi letos zkusili něco trochu jiného, máte jedinečnou možnost vyrazit na svátky do zahraničí. A nabízí se toho spousta. V různých zemích jsou Vánoce odlišné a někde se třeba neslaví vůbec. Záleží jenom na vás, co si letos vyberete.

Německo a Rakousko: Ještě víc výzdoby než u nás

Nejpodobnější Vánoce těm našim se slaví v Německu. Mnohem více, než my si ale potrpí na vánoční dekorace. Někdy to hraničí až s kýčem, ale koneckonců proč ne? Jestli rádi zdobíte a zdobíte, budete tu ve svém živlu. Na Štědrý večer se servíruje ryba – plněný kapr, candát nebo pečená štika. Kromě toho tu narazíte také na konšelskou mísu, tedy misku plnou masitých dobrot od vepřového po kachnu, husu, krůtu a uzené až po klobásku. Samozřejmě nechybí jablečný závin, vánoční štola, cukroví z marcipánu.

Zrovna tak se ale můžete vydat za sněhem do rakouských Alp, tady si užijete do sytosti lyžování a také tu strávíte Vánoce velice podobné těm našim.

Itálie: Sníh, lyže, jesličky a žádný stres

Krocany i ryby, s obojím se můžete setkat v Itálii. Pokud toužíte po sněhu, můžete vyjet do Alp a spojit si Vánoce s lyžováním. Klidně tu zkuste hodit všechny starosti za hlavu, vykašlat se na chystání štědrovečerní večeře a místo toho se nechat obsluhovat někde v horském hotýlku a užívat si. Zkrátka dopřát si opravdu odpočinkové a zážitkové Vánoce.

Cukroví v Itálii ovšem neuvidíte – tady se nepeče. Ostatně s výzdobou a úklidem to taky dvakrát nepřehánějí a místo stromečku mají doma jesličky. Takže jestli chcete prožít Vánoce ve stylu no stress, tady máte výbornou příležitost. Můžete se třeba podívat do Říma a nasát zde vánoční atmosféru. Zlatým hřebem bývá půlnoční bohoslužba ve vatikánském chrámu svatého Petra.

Řecko a Španělsko: Chce to hlavně klídek a pohodu

Mohutné oslavy můžete zažít 25. prosince v Řecku, tehdy probíhají jedny z největších hostin roku, na nichž se zpravidla podává krůta s kaštanovou omáčkou. Na koupání to teď v Řecku nebude, ale chcete-li si užít typicky řeckou pohostinnost a pohodičku, není ideálnější příležitosti než Vánoce. Jižané jsou ostatně typičtí svým klídkem a nechutí se stresovat na rozdíl od nás Středoevropanů. Proto podobně příjemně slaví i Španělé. Ti si potrpí na spoustu sladkého pečiva. Takže pokud pro vás znamenají Vánoce hlavně pohodičku u dobrého jídla, ty řecké nebo španělské jsou přesně pro vás.

Velká Británie: Něco pro ctitele tradic

Britové nemohou žít bez svých tradic. Patříte-li mezi konzervativce, co třeba se s jejich tradicemi seznámit? Na Štědrý večer vás bude čekat pečený krocan s kaštanovou nádivkou. Děti se těší na 25. prosince na naplněné punčochy. Nesmí chybět tradiční vánoční puding.

Centrem Vánoc je Londýn. Na Oxford Street narazíte na trhovce, u nichž můžete koupit poslední dárky. Na Trafalgar Square zase můžete vidět největší vánoční strom. Sváteční večeři si můžete dopřát třeba na tržišti ve Smithfieldu. Jestliže vás tedy láká vánoční turistické poznávání jiných zvyků včetně těch kulinářských, Velká Británie je dobrým tipem.

Dánsko a Švédsko: Pohostinnost vás čeká i na severu

Patříte-li mezi lidi, kteří si libují v zimě a kulich na hlavě je pro ně příjemnou ozdobou, co takhle strávit svátky v některé ze severských zemí? Třeba Dánové Vánoce doslova milují a kromě sněhu si zde můžete užívat i neuvěřitelné pohostinnosti. Každou návštěvu doslova nacpou sladkostmi. Na stole také nesmí chybět rýžový pudink s mandlí. Kromě toho jedí pečeného krocana, či husu plněnou jablky.

Se sušenou treskou se na Štědrý večer pro změnu potkáte ve Švédsku. Servíruje se s bílou omáčkou. Dalším tradičním jídlem je kořeněný chléb s hřebíčky a zázvorem. Můžete tak nějak samozřejmě počítat i se sněhovou nadílkou, jste přece na severu – ať už zvolíte Dánsko, Švédsko, či třeba Norsko.

Austrálie: Ideál pro milovníky tepla

Nenávidíte evropskou zimu, protože leckdy nemá podobu krásných bílých Vánoc, ale nepříjemného deštivého počasí, kdy chlad doslova leze do morku kostí? Máte pocit, jakoby se někdy na konci října smráklo a rozednilo se až někdy koncem února? Během té naší zimy vás trápí deprese, nepříjemné stavy smutku a úzkosti? Pak se tomu můžete bránit tím, že vyrazíte na Vánoce někam za sluncem.

Pokud si chcete Vánoce alespoň trošku připomenout, ale zároveň se hřát v teplíčku, zkuste třeba Austrálii. U protinožců je touhle dobou léto, takže vánoční svátky klidně můžete prožít někde na pláži třeba v Sydney, kdy se budete hřát na sluníčku ve třicetistupňovém vedru a co chvíli vběhnete do mořských vln. A budete-li chtít i trošku vánočních oslav, máte možnost. Tady se slaví stejně jako v Anglii, koneckonců Austrálie patří pod Commonwealth. Takže si můžete dát třeba krocana, kuře či kachnu nebo mořské plody někde v zahradě či na pláži. Cukroví zde ovšem nahrazuje zmrzlina.

Argetina, ale i Afrika: Na Štědrý den v plavkách

Láká vás teplo se vzpomínkou na zimu? Další skvělou destinací plnou sluníčka v takovémto čase je Argentina. Připomínkou sněhové nadílky se mohou stát bavlněné chomáčky věšené na vánoční stromy. Tradičně se jí pečené sele nebo dokonce páv. Obvykle paví peří najdete i na vánočním stole. Jinak i tady si můžete užít teplo a koupání. Samozřejmě pro všechny teplomily jsou ideální karibské ostrovy. Při pohledu do křišťálové průzračné vody vás ani nenapadne, že u nás v Čechách právě panuje zima.

Chcete-li strávit Štědrý den v plavkách, podaří se vám to stejně dobře i v Africe. Tady jsou zvyky velice různorodé. Třeba v Jihoafrické republice se setkáte se Santou Clausem, Po Libérii je ale typický ďábel na chůdách. Platí, že tady to není jenom o obdarovávání, ale spíše o setkávání rodiny.

USA: Radost pro příznivce Santy i vánočních světýlek

Když už jsme zmínili toho Santu Clause, jeho fandové by měli alespoň jednou v životě zažít pravé nefalšované Vánoce v USA. Jedině tak si budou moci dokonale vychutnat všechny nuance této svérázné postavičky. Setkají se s ní zde doslova na každém kroku, a to v různých variacích. Nejdůležitější je ale pochopitelně noc na 25. prosince, kdy Santa Claus chodí nadělovat krbem. Pochopitelně, že na dobře známých létajících saních tažených osmi soby. Samozřejmě při večeři nechybí krocan se šunkou a americký jablečný koláč. Američané jsou typičtí í tím, jak si potrpí na to, aby domy osvětlovala spousta světel. Jestliže i vy milujete vánoční světýlka, potom se vydejte do Ameriky, kde narazíte na jejich skutečnou hojnost.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů