Řecko od 2 669 Kč
Zobrazit zájezdy

Řecko v zimě: Vydejte se za poklidem vánočně osvětlených pláží

Řecko v zimě: Vydejte se za poklidem vánočně osvětlených pláží

Když se vysloví „Řecko“, většinou tuto zemi považujeme za obrázek letních dovolenkových radovánek. Rozsáhlé pláže táhnoucí se daleko za obzor, bílý písek, rozpálené slunce, nádherná mořská hladina. Spoustu lidí v zajetí této představy vůbec nenapadne, že zde může být stejně krásně třeba i mimo turistickou sezónu. Ano, je to tak. Řecko nabízí své krásy dokonce i v zimě.

Zkuste navštívit Řecko v předvánočním čase. Najednou budete vidět všechno trochu jinýma očima. Můžete si užít třeba překrásných a dlouhých procházek, které vám nabídnou nádherný výhled na otevřené moře. Pláže jsou prázdné a působí romanticky. Konečně budete mít spoustu času se procházet historickými centry měst – na to v rozpáleném letním horku většinou nemáte náladu ani čas.

Navíc dovolená v Řecku mimo hlavní termíny má další výhodu – pořídíte ji mnohem levněji a nebudete se všude tlačit zástupem turistů. Také si vychutnáte více běžný život, jaký mají místní lidé.

Napijte se ouza a užijte si pohodu

Co vlastně slibuje 

Řecko v zimě? Pokud se vydáte do metropole do Athén, můžete si vychutnat různé kulturní akce a noční život. V těchto chvílích zdejší místní lidé tráví většinu času ve městě. Je totiž doba mimo letní sezónu a ti, kteří se starají o dokonalé pohodlí turistů, jsou doma, nikoli na ostrovech. Je tedy logické, že to tu opravdu žije.

Řekové milují pohodu, veselí, nenechají se nikým a ničím rozhodit. Mají rádi pohodové posezení u jídla spojené s poklidem, povídáním, popíjením pálenky ouzo. Spoustu času tráví klevetěním nad kávičkou. Pro našeho uspěchaného Středoevropana trochu nezvyklé, ale proč jednou nenasát jejich trochu pomalejší rytmus a neužít si opravdovou přítomnost? Nehonit se za tím, co bude, nestresovat se a užívat si. Řekové jsou v tomhle skvělí a mohli bychom se od nich učit. My totiž stresujeme jenom sami sebe.

Líná procházka muzeem i Akropolí

Klidně si zkuste vychutnat jeden noční tah po aténských barech. Ruku na srdce – kdy jste si něco podobného naposledy dopřáli? Že to je nějaký pátek a už si ani nepamatujete? Tak je nejvyšší čas si to zopakovat. Vydejte se někam, kde je řecká živá hudba bouzoukia, to je teprve zážitek.

Nechte si dost času se jeden či dva dny jenom tak líně potulovat po muzeích. Zkuste zavítat třeba do Byzantského muzea, nebo do Národního archeologického muzea. Pozor, nikdo vás nehoní. Není to o tom shlédnout co nejvíce exponátů. Prohlížejte si to, co vás nejvíce baví a tak dlouho, jak vás to baví. Nehoňte se. A co teprve vylidněná aténská Akropole uprostřed zimy. I ta slibuje nevšední a romantický zážitek.

Malé Benátky i srdce kultury

Kousek od Atén je Peloponés s olivovými háji, starověkými památkami a romantickými uličkami. Láká i město Napflio, což jsou takové malé Benátky. Jedná se o přímořské městečko, v němž nechybí obranná pevnost. Je tu spousta malých obchůdků, kde si můžete všelicos koupit včetně suvenýrů. Fougaro je pro změnu centrem kultury. Tady je spousta hudebních produkcí, různé druhy umění tu potkáte doslova na každém kroku. Počasí v Řecku vás nezaskočí ani uprostřed zimy.

Vychutnejte si romantiku na ostrovech

Rozhodně během pobytu navštivte i řecké ostrovy. Vylidněné bez davů turistů na každém kroku vypadají úplně jinak. Místní lidé jsou tu přátelští a pohled na moře za to stojí. Třeba na Korfu je kulturní život nesmírně bohatý, pořádá se tu neuvěřitelné množství různých koncertů a hudebních vystoupení. Také zdejší Staré město stojí za vycházku.

Na Krétě narazíte na spoustu horských vesniček plných romantiky, krásné jsou i přístavy Rethymno či Chania. Rájem jídla je třeba ostrov Lesbos a atraktivní akcí je i zpracování úrody oliv, zde je totiž mimořádné množství olivovníků. Ostrovy jsou rájem k procházkám.

Putování za bájnými hrdiny

Lákadlem může být třeba i malý ostrov Hydra se starým přístavem a výhledem na Saronský záliv. Podobně láká třeba Andros či Zagohoria. Můžete se ale vydat i na horu Olymp. A přichází i čas na návštěvy památek. Aténskou Akropoli už jsme zmiňovali, ale co se třeba vydat do delfské věštírny? Na mysu Sounion stojí Poseidonův chrám a byla by škoda nechat si ho ujít. Podobně třeba také kláštery Meteora v horách. Navštivte Olympii, kolébku olympijských her. Naxos vám nabídne zbytky Apollónova chrámu, na Délosu se narodil Apollón a Artemis.

A propos, pokud patříte mezi milovníky řecké mytologie, pouvažujte o tom, zda třeba váš výlet nepojmout jako putování za hrdiny dávných řeckých bájí. I takový výlet stojí za to a možná splní vaše dětské sny.

I Vánoční trh stojí za to

Konečně se samozřejmě můžete vypravit i za kulturou. V Soluni se koná Mezinárodní filmový festival. Vánočně vyzdobená města jsou nádherná, světla se odrážejí do moře. Vánoční trh v Aténách slibuje také pohodový čas plný nákupů vánočního zboží a mlsání místních pochutin.

Na Nový rok zase můžete ochutnat koláč vasilopita, na Tři krále se žehná místním vodám. Kněží do nich házejí kříž a chlapci se pro něj potápějí. Dál se pak pokračuje oslavami masopustu...

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů