Skotsko od 18 839 Kč
Zobrazit zájezdy

Tip na nejhezčí zemi na světě: Vydejte se obdivovat nehostinné půvaby Skotska

Tip na nejhezčí zemi na světě: Vydejte se obdivovat nehostinné půvaby Skotska

Trochu drsná, ale ve skutečnosti krásná země, to je Skotsko. Jaké další symboly vás při vyřčení slova Skotsko napadnou? Mezi prvními to zcela jistě budou skotské kilty, ale také třeba lochneská příšera nebo zelené kopce. Komu nevadí trochu mlhy a deště, snadno objeví tajuplnost severu britských ostrovů. Prostě není to pro zhýčkaného turistu, ale kdo miluje krásně drsnou přírodu, Skotsko se mu zalíbí na první pohled.

Zahrajte si kriket nebo zajděte na hudební festival

Místy až liduprázdná krajina, vlhké klima a časté mlhy a oblačnost. Právě proto působí Skotsko na první pohled tak tajuplně. Nikdy se vám prostě neodhalí úplně celé. Velmi hluboká údolí, jezera, divoké řeky. Vaše dovolená zde může mít stovky podob. Třeba si zde užijí rybáři.

Na své si přijdou třeba i sportovci, například je zde řada špičkových golfových hřišť. Jinak ze sportu je tu nejoblíbenější fotbal, ale také kriket nebo ragby. Pokud jste kriket či ragby nikdy nehráli, může být právě dovolená ve Skotsku příležitostí to změnit. Milovníci hudby si nesmí nechat ujít skotské dudy a vůbec se tu koná spousta zajímavých hudebních festivalů.

Zatímco nejvíc z pěti milionů obyvatel žije v Centrální nížině, severní Skotská vysočina je obydlená poměrně řídce a skýtá nejdrsnější, ale zároveň i nejtajuplnější krajinu. Na jihu je Jižní vrchovina.

Popijte whisky a podívejte se na příšeru

Radost ze zdejšího pobytu budou mít pochopitelně milovníci whisky, rozhodně by během svého zájezdu měli ochutnat originál skotskou. Také atmosféra tradičních hospod stojí za to včetně ochutnávky místních piv zvaných ale. Pivovar, který je vaří, najdete v každém městečku.

Kdo má rád historickou architekturu, určitě tu má co obdivovat. Například za pozornost stojí románská Rosslynská kaple zmiňovaná v románu Dana Browna Šifra mistra Leonarda. Nenechte si ujít návštěvu. Na břehu jezera Lochness se tyčí hrad Urquhart ze 13. století. Určitě se na něj přijďte podívat a možná potkáte i Lochnesskou příšeru. Ostatně zájezdy do Skotska právě sem často míří.

Když na vás dýchne středověk

Dále můžete obdivovat katedrály v Glasgow nebo Edinburghu, z nichž na vás dýchne středověká gotika. Glasgow je zase synonymem viktoriánské architektury, v Edinburghu najdete spoustu georgiánských domů. A když už jsme u té historie, měli bychom vzpomenout i asi na nejslavnější osobnost skotských dějin Williama Wallace, který se během 13. století postavil anglickému králi Eduardovi I. Chcete-li se na Skotsko navnadit, pak si můžete pustit film Statečné srdce s Melem Gibsonem v roli Williama Wallaceho.

Muži, kteří mají rádi techniku, také nebudou zklamaní. Ať už jde o železniční most Forth Rail Bridge z roku 1890 stojící u Edinburghu, nebo třeba Kaledonský kanál, 95 km dlouhá vodní cesta, či Falkirk Wheel, lodní výtah z počátku 21. století.

Lákavý je i úplný sever, a sice souostroví Hebridy a Orkneje. Vysoké útesy, rozsáhlé pastviny se stromy, rašeliniště, spousta starobylých hradů a megalitů. Takové obrazy nadchnou hlavně chlapy dobrodruhy. Nachází se zde spousta turistických tras k dlouhým túrám. Ostatně pro nadšené turisty máme jeden tip, takzvanou WHW, tedy 153 km dlouhý úsek krásné cesty West Highland Way z městečka Milngavie na severu Glasgow do Fort Williams. Přejdete tak celou Skotskou vysočinu. Na trase najdete spoustu možností k ubytování, uvidíte staré honácké cesty, železnice, prostě si vychutnáte Skotsko do posledního dechu.

Zdolejte horskou výzvu

Pro milovníky horských výstupů ještě jeden bonbonek. Můžete nad Fort Williams vystoupat na horu Ben Nevis. I když má pouhých 1344 metrů nad mořem, takže ji s přehledem trumfne i naše Sněžka, ve skutečnosti výstup není vůbec žádná legrace. Počasí se tu totiž velice rychle střídá a většinou moc nenastavuje svoji vlídnou tvář. Existuje dokonce i tradice The Tree Peaks Challenge, která spočívá v tom zvládnout výstupy na Ben Navis, což je nejvyšší skotský vrchol, dále na Snowdon, tedy nejvyšší vrchol Walesu a Scafell Pike, tedy nejvyšší vrchol Anglie.

Hlasování poslalo Skotsko na vrchol

Velká Británie, to není jenom Anglie a její metropole. Skotsko patří mezi jednu ze čtyř zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a nabízí spoustu nepoznaných krás, které stojí za objevování zejména pro toho, kdo zrovna nemiluje horko a povalování na pláži u moře. Nadšení budou turisté a lidé, kteří mají rádi pohyb v přírodě. Ostatně díky nádherné a nezničené přírodě ji označují za nejhezčí na světě – udělali to tak například příznivci turistického průvodce Rough Guides.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů