Kuba od 27 835 Kč
Zobrazit zájezdy

Vydejte se na Kubu za vzpomínkami na minulost naší republiky

Vydejte se na Kubu za vzpomínkami na minulost naší republiky

„¿Cómo estás?“ zní ze všech stran. Jak Kubánci uslyší, že jste z České republiky, úsměvy jim vyletí od ucha k uchu a mluví o socialistickém přátelství našich národů. Ale nenechte se zmást, někteří chtějí těžit z vaší nadité peněženky a nechat si zaplatit několik panáků místního rumu Havana Club.

Není to jen místní rum, španělský temperament Kubánců a teplé Karibské moře, za čím míří turisté na Kubu. Tato ostrovní země je jedna z mála socialistických států, která je aktuálně otevřená turistům. Kde jinde si vzpomenout na poválečnou minulost Československé republiky než právě na Kubě? Abyste si dovolenou užili a nebyli zaskočeni řadou „odlišností“ (a že jich tu je), připravili jsme pro vás na Cestolinu článek o zajímavostech této země.

5 věcí, které vás mohou na Kubě překvapit

Říká se, že štěstí přeje připraveným. Tak se podívejte, co vám může Kuba nabídnout. Milého, ale i překvapivého…

Pozor na to, čím platíte

S měnami je to na Kubě veselé. Peripetie začínají už ve směnárně, kdy za směnu amerických dolarů platíte 10% přirážku. Záleží na aktuálních kurzech, ale častěji bývá výhodné si směnit eura. Od úředníka dostanete oficiálně tzv. CUC (konvertibilní peso). Jeho hodnota se pohybuje okolo 1 CUC = 1 USD (roky 2017–2019). Těmito pesy jako cizinci zaplatíte všechno.

Ale je tady malá zrada, mezi místními (a veksláky) je oběživem kubánské peso CUP. Platí, že cca 25 CUP = 1 CUC. Dejte si pozor, v jaké měně po vás místní chce zaplatit. Často by rád CUC, i když zboží má hodnotu v CUP. Obvyklé pouliční nákupy a některé vstupy jsou pouze v CUP, tak ať neplatíte zbytečně více. Rovněž je často obvyklé, že zaplatíte v CUC a prodejce vám vrátí hrst drobáků v CUP. Toto je navíc jeden ze způsobů, jak se k „místní“ měně můžete dostat.

Na couchsurfing ani airbnb nespoléhejte

Správně byste měli při příletu na letiště předložit výpis, kde budete první noc na Kubě spát. Po nás ale nikdo nic nechtěl. Pokud chcete zůstat v klidu, hledejte si ubytování ještě z pohodlí domova. Na couchsurfing a spaní u místních skrze službu airbnb rovnou zapomeňte. Jedná se o státem zakázané služby. Všichni Kubánci, kteří pronajímají své byty (tzv. casa particular), musí mít od státu licenci.

Často ani na Bookingu nepochodíte, zkuste proto raději ověřené hotely. Chcete-li vyzkoušet tradiční místní ubytování, stačí chodit po ulicích a sledovat speciální symbol na domě, který označuje casu particular. O ceně se s Kubáncem smlouvá. Před hlavní sezónou seženete čistý klimatizovaný dvoulůžkový apartmán bez snídaně okolo 15 až 25 CUC/pokoj.

Sledujte, kde jedí místní

Shánění jídla může být ze začátku problém, než si zvyknete, co vlastně máte na Kubě hledat. „Běžné koloniály“ jsou značně poloprázdné. Z plechovky kukuřice, tatarské omáčky, lahve Havana Club a balíku toaletního papíru toho příliš neuvaříte.

Choďte raději do restaurací. Pokud ale nechcete utratit majlant v běžných podnicích pro cizince, sledujte, kde se stravují místní. Chvíli trvá, než objevíte tyto „lokální jídelny“. Ale stojí za to, je najít. Tady se podávají i mořské plody, navíc za velmi lákavé ceny. V neposlední řadě vyhlížejte okénka/průčelí v běžných domech Kubánců, kde se prodávají tzv. pan con cosi (jamón, chorizo, enchilada). Jedná se o něco na způsob našich housek a toastů se šunkou, sýrem, vajíčkem… A cena? Ta je obvykle do 5 Kč za jeden kousek.

I doprava je dvojího typu

Jestliže nehodláte strávit dovolenou na Kubě na jednom místě, budete se chtít (a muset) nějak přepravovat. Možností je celá řada – od zapůjčení auta až po vnitrostátní leteckou dopravu. Podobně jako stravování a měny jsou různé pro místní a cizince, ani doprava se nevyhnula jisté selekci, a to konkrétně v autobusové dopravě.

Pro cizince je určena služba Viazul, což jsou dálkové klimatizované (ale také dražší) autobusy. Místní jezdí jakýmisi dodávkami za pár CUPů. Není nemožné se do nich dostat, ale obvykle to vyžaduje jistou znalost španělštiny.

„Noblesní“ oblečení úřednic

Závěrem máme jednu perličku. Už při příletu na letiště si možná povšimnete zvláštního úboru tamních úřednic – krátký sukňový kostýmek doplněný o síťované punčocháče. Ty, které u nás v ČR frčely tak 10–15 let dozadu. Ale rozhodně se nenosily na letiště, do banky a podobných úřadů. Inu, jiný kraj jiný mrav.

Komentáře

Ovča
věrný člen
Ovča
před 5 lety
Ovča
před 5 lety

I kurz, za který vymníte cizí měnu za kubánskou, je všude stejný.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů