Budapešť od 649 Kč
Zobrazit zájezdy

Za termály do Maďarska

Za termály do Maďarska

Podzim je tu a s ním i pořádné plískanice a chladné počasí. Voda láká ke koupání už jen opravdové otužilce, a tak máte dvě možnosti – vyrazit na ještě jednu dovolenou k moři do teplých oblastí nebo vyzkoušet něco zcela jiného. Pod nohama praská suché listí a vše se začíná připravovat na zimní spánek. My ale spát nejdeme a připravili jsme pro vás tipy, kam si zajet prohřát a zrelaxovat zkřehlá těla.

Maďarsko se v posledních letech těší velké oblibě turistů. Je vnímáno jako země lázní, vína, ostrých jídel a podivného jazyka. V lázních a větších městech se obvykle domluvíte německy nebo anglicky. Nemusíte však zoufat, pokud ani jeden z těchto jazyků neovládáte. Díky velkému výskytu českých turistů zde najdete všude mnoho popisků v češtině. Lázeňská obsluha zná často alespoň základní české výrazy.

Cesta tam trvá zhruba 6 hodin, autobusem je to o hodinu déle a letadlem pouze 1,5 hodiny. Pokud se chystáte na cestu po dálnicích a silnicích, doporučujeme zvolit trasu vedoucí přes Slovensko. Vydáte se na Brno, Bratislavu a dále přes Mosonmagyaróvár, Györ a Tatabánya až do Budapešti.

Co vlastně od takových termálů očekávat?

Termály jsou zařízení, která slouží pro léčbu, rehabilitaci a relaxaci ve vodě. Víte, že se plavání řadí mezi jedny z nejprospěšnějších sportů pro naše zdraví? Prospívá našim kloubům, vazům, posiluje celé tělo a pomáhá od psychického stresu. Dalo by se říci, že celkově pomáhá osvěžit naše tělo i mysl. Proto není nic lepšího, než spojit plavání s teplou a léčivou vodou.

V Maďarsku máte na výběr z 380 lázní a termálních koupališť. Termální voda díky svému proudění různými vrstvami zemské kůry bývá obohacena o minerální látky. Nejčastěji se jedná o síru, vápník, jód, hořčík a jejich sloučeniny. Některé druhy termálních vod jsou navíc obohaceny o rádium, které v nízké koncentraci také léčí. Tyto vody se pak označují jako termální léčivé vody.

Maďarsko doslova překypuje mnoha lázeňskými prameny. Všechny Maďarské léčivé vody jsou vhodné nejen k běžné regeneraci, ale také vám mohou pomoci s mnoha problémy. Od problémů s pohybovým ústrojím, přes kožní, urologické a ženské gynekologické problémy. Neočekávejte však zázraky během pár dní, pro opravdu efektivní léčbu jsou zapotřebí alespoň dva týdny či déle.

Hevíz

Je známý jako největší termální jezero na světě. Navíc zcela přírodní. Jeho teplota vody ani v zimě neklesá pod 25 °C a v létě si zde můžete na vlastní kůži vyzkoušet velmi příjemných 38 °C. Voda do jezera vyvěrá z pramenné jeskyně na jeho dně. Tento zdroj je velmi vydatný, a tak se voda v jezeře vymění každých 28 hodin. Nachází se zde krytý areál postavený přímo na jezeře, z kterého můžete volně proplavat ven. Voda z jezera se používá k léčbě chorob pohybového aparátu, revmatismu, ale i jako pitná kúra, která potlačuje žaludeční potíže.

V dnešní době tato místa spojují nejen léčbu a relax, ale také zábavu pro celou rodinu. Bazény jsou často vnitřní i venkovní, což je samo o sobě velkým zážitkem. Dále pak bývají samozřejmostí různé atrakce jako tobogány, bublinkové lavice, vodní proudy, trysky, chrliče vody a jeskyně ve kterých je naprostá tma pro dokonalou relaxaci. Na své si přijdou i milovníci masáží nebo saunování.

Další zajímavé tipy

Pokud máte děti nebo jste sami v duši stále to dítě, které se touží vydovádět, rozhodně navštivte známé komplexy v Bükfürdő, Sárváru nebo v Hajdúszoboszló.

Lázně Miskolctapolca vás díky vhodnému nasvícení v zajímavém prostředí opravdu nadchnou. Jedná se totiž o jeskynní lázně, které voda vytvářela po tisíce let. Za zmínku také jistě stojí Pamukkale v Egerszalók, kde soli z termálního pramene vytvářejí kaskádovité terasy, opět s velmi efektivním nasvícením v noci. Lázně v novogotickém stylu Széchényi jsou jedny z největších evropských komplexů s horkými prameny. Nesmíme opomenout ani turecké lázně Eger nebo lázně Mosonmagyárovár, jejichž prameny patří mezi nejúčinnější v Evropě.

Co si vzít s sebou?

Doporučujeme vzít si s sebou minimálně dvoje plavky, osušky, župan a koupací čepici bez které vás do některých lázní nepustí. Nezapomeňte také na vhodnou obuv pro přesun k bazénům.

Nevíte do jakého hotelu vyrazit? Cestolino má pro vás širokou nabídku těch nejlepších hotelů a resortů na jednom místě, stačí si jen vybrat.

Jedete do Maďarska poprvé? Nevíte jaké doklady a měnu budete s sebou potřebovat či jakou cestou se vydat? Mnoho praktických informací, které se vám budou na vaší cestě hodit, jsme pro vás shromáždili v našem průvodci o Maďarsku.

Maďarsko je zemí s krásnou přírodou a rozmanitou historií. Kromě termálů rozhodně navštivte alespoň hlavní město Budapešť. Mezi nejznámější památky hlavního města patří Budínský hrad, Rybářská bašta, budova parlamentu alias Országház, Matyášův chrám, židovská čtvrť nebo místní zoo. Tato zoo je výjimečná tím, že zde umožňují osobní kontakt se zvířaty. Můžete si tu zkusit pohladit žirafy nebo krmit klokany a pštrosy. Zaručujeme vám, že budete okouzleni stejně jako my.

Zajímají vás další rady a názory ostatních cestovatelů? Nebo vám schází parťák na cesty? Navštivte diskuzi o termálních lázních v Maďarsku.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů