Polsko od 799 Kč
Zobrazit zájezdy

7 tipů na letní výlety do polského pohraničí

7 tipů na letní výlety do polského pohraničí

Polsko a dovolená. Nepasují vám tato dvě slova dohromady? To je škoda, návštěva Polska má několik významných PRO. Dojedete tam pohodlně vlastním autem, není tam draho, dorozumíte se tam i česky a v neposlední řadě vás příjemně překvapí polská kuchyně. Do jakých míst nedaleko hranic se vydat?

Dneska vás nebudeme hnát přes celé Polsko až k Baltu. Na prodloužený víkend či jen tak na otočku se dá zamířit i do polského pohraničí. Vybrali jsme pro vás 7 tipů, které nejsou vzdálené více jak 80 km od česko-polských hranic.

Před cestou do Polska se podívejte

Než se pustíte do plánování výletů, máme pro vás jednu cestovatelskou vychytávku. Až si budete hledat ubytování, nevynechejte ani nabídku polských stránek Nocowanie. Často na portálu najdete lepší nabídku než na známějším Bookingu a Airbnb.

Polský Těšín alias Cieszyn

Začneme hned na hranicích ve východním cípu ČR. Dneska už lidé neřeší, zda si jdou dát kávu k sousedovi Polákovi a do práce půjdou v Čechách. Avšak téměř po celé století bylo toto město rozděleno na českou a polskou část, přičemž polská část města měla více co nabídnout – staré město, zámek a rotundu z 10. století. Na hraničním přechodu si povšimněte pomníku na památku obětem nesváru o nadvládu uhelné pánve a celého Těšínska.

Zastavte se tady na chvíli při přejezdu do Polska. Pokud sem míříte v období od září do konce října, pak by vaše kroky měly mířit na zdejší proslulý jazzový festival.

Polský Těšín

Město Bielsko Biała

Pokud z Těšína zamíříte severovýchodním směrem, po asi 40 km se dostanete do malebného městečka Bielsko Biała (Bílsko-Bělá). Navíc pojedete po rychlostní silnici S52 a ty se v Polsku vyrovnají dálnicím. Na rozdíl od nich jsou ale neplacené. Dálniční známku nepotřebujete ani na dálnicích, pouze některé úseky jsou zpoplatněné (obvyklá cena za 1 km je 0,30 zlotých).

Město si do dnešní doby zachovalo svůj půvab z 18. a 19. století, kdy bylo významným střediskem textilního průmyslu. Je také bránou do polské části Beskyd. Využijte svou dovolenou v Beskydech k návštěvě obou horských částí.

Bielsko Biala

Wisła a polské podhůří

Na Těšínsku ještě chvíli zůstaneme. Pokud z výše zmíněné rychlostní silnice S52 u města Skoczów uhnete dolů na jih, dostanete se do hornatější části Polska – Wisły (Visly). Z Těšína je to cca 34 km jízdy autem.

Tato bývalá dřevařská osada z přelomu 16. a 17. století je oblíbená zejména turisty, kteří se sem vyrážejí kochat vyhlídkami z vrcholků Slezských Beskyd, například z Beraní hory, Velkého Sošova a Velkého Stožku. Kromě lesů a hor je tu i známá Čerňanská přehrada, která byla vystavěna na soutoku Černé a Bílé Viselky roku 1973. V okolí Wisły se nachází hned 5 větších lyžařských středisek, takže ani v zimě byste toto město neměli vynechat.

Beskydy

Smutná historie v Osvětimi

Z Těšína je to cca 62 km, ale prohlídka tamních koncentračních táborů za to stojí. Druhá světová válka se stává pomalu mrtvými dějinami s vymíráním posledních přeživších, ale každý z nás by měl tento památník holocaustu vidět.

U bran Osvětimi se nacházejí velká placená parkoviště včetně restaurací k občerstvení. Vstup bez průvodce je možný až po 16 hodině, jinak si doporučujeme rezervovat online lístek na internetu.

A nezapomeňte navštívit i Březinku (Birkenau). Mezi oběma tábory pendluje bezplatná pravidelná autobusová linka.

Osvětim

“Metropole” Katowice

Než se přesuneme do jihozápadní části Polska, musíme se na chvíli zastavit v největší metropoli střední Evropy. Resp. kdyby se všechny vesničky a města okolo Katowic spojily v jedno město, vznikla by aglomerace o cca 5 milionech obyvatel. Pro porovnání, tato oblast je asi o třetinu větší než samotný Berlín. Z hraničního přechodu Dolní Lutyně je to do centra Katowic okolo 70 km.

Ačkoliv tuto aglomeraci stále živí uhlí, nepředstavujte si město podobné Ostravě. V centru města najdete směsici secesních prvků i modernizovanou poválečnou výstavbu. Ne nadarmo tehdy město neslo pojmenování Stalinograd. Mimochodem, věděli jste, že Katowice jsou na nákupy lepší než hlavní město Varšava?! Až sem pojedete, nezapomeňte si dát místní pirožky.

Katovice

Úpatí Krkonoš – Karpacz

Závěrem máme dva tipy pro ty z vás, kteří bydlí trochu severněji. Pokud už máte prochozenou českou část Krkonoš, vydejte se na druhou stranu do Polska.

Někdy se této části přezdívá Norsko. Přízvisko pravděpodobně vzniklo rázovitou krajinou, neboť polská strana Krkonoš se rychle a prudce svažuje do údolí. A co tady navštívit? My vás zveme okouknout cca 15 m vysoký vodopád Szklarka nebo zříceninu Chojnik. Nevynechejte ani lázeňské město Karpacz (na úvodní fotce), kde se nachází asi 7 km dlouhá hlavní třída. Míjíte tu jednu honosnější vilku za druhou.

vodopád

Zámek Ksiaz

Této stavbě na předměstí Valbřichu (cca 40 km od Broumova) se někdy nechvalně říká “zámek pro Hitlera”. Proč? Ačkoliv tato dominantní stavba patřila původně vévodovi Bolkovi, za války si ho nacisté vyhlédli jako velitelské místo.

Horu pod bývalým hradem (dnešním zámkem) provrtali množstvím chodeb a vybudovali tu podzemní bunkry. Zajímavostí je, že kvůli rychlému úprku vojsk na konci války Hitler toto velitelství nikdy nevyužil. Nicméně dneska se tu nachází hotel, a tak se obrazně řečeno můžete vyspat v posteli, která byla původně určena samotnému Hitlerovi.

Navštívili jste v Polsku místo, které byste doporučili i ostatním? Podělte se s námi o své fotky ve fotogalerii.

Podívejte se na další tipy na hrady a zámky v Polsku

V článku Tajemné hrady a zámky v Polsku, které leží, co by kamenem dohodil naleznete několik hezkých tipů, kam vyrazit.

Autorka: Hana Šormová

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů