Bulharsko od 2 890 Kč
Zobrazit zájezdy

Bulharsko tak, jak ho neznáte. Objevte historií opředená místa

Bulharsko tak, jak ho neznáte. Objevte historií opředená místa

Bulharsko je země s horami a řekami na jedné straně a sluncem zalitými plážemi na straně druhé. Každý cestovatel zná krásná města a letoviska, které fascinují svým vlastním šarmem a aurou. Ne všichni však ví, že Bulharsko patří k evropským zemím s dlouhými dějinami a láká tak na celou plejádu hradů, pevností, klášterů a muzeí. Zaujmou i vás?

Sofia

Hlavní město Bulharska s velmi pestrou historií, které bylo za dobu jeho existence několikrát dobyto a vypleněno, přímo oplývá velkým množstvím staveb z různých období. Nalezneme zde například kostel svaté Sofie z dob byzantské vlády, mešitu Banja Baši z 16. století, kterou zde vybudovali Turci nebo impozantní katedrálu sv. Alexandra Něvského, díky kterému Bulharsko získalo v roce 1878 nezávislost.

Historie na vás bude dýchat téměř na každém rohu. Navštívit můžete také místní tržnice – například tu nejznámější Centrální tržnici Halite. Nedaleko města se rozprostírá pohoří Vitoša, které jistě potěší každého milovníka turistiky, jelikož je přímo propletené turistickými stezkami. Pokud se vydáte autem do Bulharska, neměla by Sofia uniknout vaší pozornosti.

Plovdiv

Milovníci historie by při svých cestách po Bulharsku rozhodně neměli minout město Plovdiv. Právem totiž patří k nejpřitažlivějším místům Bulharska. Plovdiv se nachází v bulharském vnitrozemí, přibližně na půl cesty mezi hlavním městem Sofie a Burgasem. Město je protkáno dlážděnými křivolakými uličkami s množstvím překrásných domů z 19. století.

A k vidění je tu toho opravdu mnoho, například amfiteátr Philippopolis, který připomíná římskou éru, mešita Džumaja Džamíja, muzea, galerie, ale i kavárny a zelené parky, kde se koná řada kulturních akcí. V roce 2019 navíc město získalo titul Evropské hlavní město kultury.

Zdroj: Plamen Agov • studiolemontree.com

Veliko Tarnovo

Jedno z nejstarších bulharských měst. Na východě města se tyčí pevnost Carevec, která se pyšní nezvykle silnými zdmi. I přesto, že se jedná o vnitrozemní město, které bylo za dob obléhání Turky silně poškozeno, je turisty hojně vyhledávané, především pro svoji monumentálnost.

Město je zasazeno v prudkých svazích, ve kterých jsou těsně na sobě vybudované malé domy. Z města se vám naskytne krásný pohled do údolí. Právem se Veliko Tarnovo považuje za jedno z nejkrásnějších měst v Bulharsku.

Rilský klášter

Jedná se o nejpůsobivější klášter na celém Balkánském poloostrově, který se rozkládá na úctyhodných 8 800 m². Založen byl v 10. století svatým Janem z Rily a hrál důležitou roli v duchovním a společenském životě středověkého Bulharska. Rilský klášter, někdy také nazývaný Rilský monastýr, je uhnízděný uprostřed pohoří Rila v údolí stejnojmenné řeky.

Kláštery všeobecně hrály v bulharských dějinách významnou roli. Po staletí turecké nadvlády se v nich totiž uchovával bulharský jazyk a tradice. Součástí kláštera je také cenná knihovna, kuchyně a asi 300 různých místností. Některé z nich dnes slouží jako ubytovna turistům. Pokud se sem vydáte na výlet, nezapomeňte na vhodný oděv, který by měl zakrývat ramena i kolena.

Belogradčik

Samotné město se nachází nedaleko Vidinu, na okraji pohoří Stara planina. Uniknout by vám neměla skalní pevnost nazývaná Kaleto, která se zde nachází a již přes 2 000 let je zasazena do červených slepencových skal. Její zdi jsou 2 m silné a dosahují výšky až 12 m. Ačkoliv se jedná o místo, které je poměrně vzdálené od hlavních bulharský letovisek, začíná přitahovat čím dál více návštěvníků. Celá lokalita je také vhodná pro horolezení. 

Pokud sem zavítáte, rozhodně si udělejte výlet také Belogradčickými skalami, jedná se o táhlý hřeben, ve kterém se vyskytuje několik míst se seskupenými skalními útvary ze slepence, které dosahují výšky až 200 m. Zcela jistě vám připomene naše skalní pískovcová města v Českém ráji. Zdejší kras je celkově velmi bohatý na jeskyně, nachází se jich tu více než stovka, a volně přístupných je většina. Jednou z nejzajímavějších je jeskyně Magura, která je největší z bulharských jeskyní.

Jeskyně Magura

Jeskyně se nachází na severozápadě Bulharska, na okraji pohoří Stara planina. Je dlouhá asi 2,5 km, má devět dómů a bohatou krasovou výzdobu. Nachází se zde hnědé nástěnné malby, pocházející z dob pravěku. Pod východem z jeskyně leží Rabiško jezero. Jde o největší bulharské tektonické jezero s průzračně čistou vodou. Je domovem mnoha vodních ptáků a výbornou příležitostí k rekreaci.

Pobiti Kamani

Necelých 20 km od bulharského města Varny se táhne tajemný kamenný les. Nachází se zde písečné duny a více než 300 skalních útvarů (dosahujících výšky až 7 m), které se staly domovem pro mnohé rostliny a živočichy. Stáří sloupů se odhaduje až na 50 milionů let. Podle jedné z teorií bylo toto místo dříve mořským dnem. Poté se stalo součástí různých legend a pravděpodobně se zde konaly také náboženské rituály. Rozhodně se jedná o jedno z nejvíce fascinujících míst v celém Bulharsku.

Kaliakra

Kaliakra je mys na černomořském pobřeží v Dobričské oblasti Bulharska, severovýchodně od Varny. Útesy dosahují výšky až 70 m nad mořskou hladinou a jsou tvořeny převážně vápencem. O tomto místě se vypráví hned několik legend, z nichž nejznámější je ta o 40 dívkách, které společně skočily z útesů do moře, ve snaze vyhnout se tak tureckému otroctví.

Dnes zde najdete malé archeologické muzeum, řadu jeskyní i fotogenických zákoutí. Okolí mysu je zajímavé i z moře, a to díky řadě předmětů, které se zde na mořském dně nachází. Jedná se zejména o zbytky lodí z antiky, různých období středověku a druhé světové války.

Zdroj: Diego Delso, delso.photo, License CC-BY-SA

Kazanlak 

Kazanlak, známý také jako „Údolí růží“, je velmi atraktivní turistickou destinací. Nachází se severně od Staré Zagory, nedaleko jižního úpatí Staré planiny. V této oblasti se pěstuje speciální druh růží, z nichž se již od starověku destilací získává růžový olej. Ten se používá při výrobě mnoha parfémů.

Najdete zde mimo jiné také náhrobky thráckých králů. Na severovýchodním okraji města leží slavná Thrácká hrobka s velkým množstvím nástěnných maleb, které se zachovaly až do dnešní doby. Thrákové byli skupinou indoevropských kmenů, která ve starověku obývala jižní polovinu Bulharska. Přímo ve městě je i muzeum thráckých civilizací.

Etara

Nachází se na severním okraji přírodního parku Bulgarka, v údolí pod Starou planinou. Jedná se o uměle vytvořený skanzen. Technická zařízení sem totiž byla přemístěna a stavby nově vznikají ve stylu původních městských domů dle nedalekého Gabrova. Záměrně píšeme vznikají, protože v areálu muzea se stále staví a vznikají nové a nové exponáty. V minulosti  bylo v Gabrovu množství vodních mlýnů a v 19. a 20. století proslulo díky rozvinutému textilnímu průmyslu jako „bulharský Manchester“.

Baba Vida

Baba Vida je středověká pevnost ve Vidinu. Jedná se o jednu z nejzachovalejších středověkých bulharských pevností. Výstavba tvrze se datuje až do římských časů, kdy zde stával hrad Bononia. Hrad je pojmenován po jedné z dcer bohatého bulharského bojara, který tu dle legendy kdysi žil. Během osmanské nadvlády hrál stále ještě významnou obrannou roli, od konce 18. století už byl využíván pouze jako sklad zbraní a vězení. Na své stáří je v mimořádně pěkném stavu.

Máte rádi aktivní dovolenou, zaujala vás bohatá historie a příroda? Hoďte vše za hlavu a dejte Bulharsku šanci.

Komentáře

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 4 lety
Gustawka
před 4 lety

historie mě velice zajímá

Speedyshoes
nový člen
Speedyshoes
před 4 lety
Speedyshoes
před 4 lety

Super článek, hněkterá místa jsem ani neznal. Nevíte, kde sehnat levné letenky do Bulharska?

Kristýna
Cestoporadce
Kristýna
před 4 lety
Kristýna
před 4 lety

Dobrý den,
velmi levně se dostanete do hlavního města Sofie s nízkonákladovkou Wizzair z Bratislavy nebo do přímořské Varny z Vídně. Letenky se dají sehnat mimo hlavní sezónu i okolo 500 Kč za zpáteční let.
Za podobní ceny také můžete letět s Ryanairem z Bratislavy do Burgasu.
Doporučila bych vám také sledovat akce na našich stránkách zde.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů