Bulharsko od 2 289 Kč
Zobrazit zájezdy

Jak to vypadá na dovolené v Bulharsku? Aktuální rozhovory s Čechy v Bulharsku

Jak to vypadá na dovolené v Bulharsku? Aktuální rozhovory s Čechy v Bulharsku

Bulharsko povolilo vstup turistům již 1. června. Cestovní kanceláře se předhánějí se zajímavými nabídkami na dovolenou v Bulharsku, letadla jsou plně obsazená a nádherné písčité pláže, vynikající balkánská kuchyně a komfortní hotely již čekají. Co se ale pro letošní rok změnilo? Jak to probíhá na letišti v ČR a v Bulharsku? Jak to vypadá v hotelích a na plážích? Zeptali jsme se českých turistů, kteří do Bulharska v těchto dnech přiletěli, na otázky, které nás všechny momentálně nejvíce zajímají.

Kranevo

Deni: Letěli jsme 16. června z Vídně do Varny. Zpět 27. června z Varny do Vídně. Do Vídně jsme jeli vlakem z Ostravy, přestupovali jsme v Břeclavi. Roušky byly tehdy ještě i ve vlaku. Na letišti ve Vídni i ve Varně byla povinnost mít roušky a dodržovat rozestupy. Zároveň tam bylo málo lidí, takže nebyl problém. Cestu letadlem z Vídně do Varny jsme si užili.

Ve Varně nás čekaly po výstupu tři fronty. Jedna, kde nám měřili teplotu a dali nám prohlášení o bezinfekčnosti, které musíme vyplnit, druhá vstupní s kontrolou dokladů a ve třetí frontě jsme odevzdali již vyplněné prohlášení. Bylo buď v angličtině či v bulharštině. Chtěli, abychom potvrdili, že jsme zdraví, nebyli jsme v karanténě, účel cesty a odkud jsme přicestovali. Také tam byly naše kontakty napsané. Strávili jsme tam asi půl hodiny.

Pak jsme vyrazili do malé vesničky – Kraneva. Jeli jsme bez cestovky. Zpáteční letenky byly jen za 1 800 Kč na osobu od Wizz Air. Ubytování bylo naprosto skvělé v malém rodinném hotýlku, kde jsme téměř po celý pobyt byli sami. Jen na víkend dorazily tři bulharské rodinky. Pláže téměř prázdné, ale vše připravené. Postupně se vše pomalu otevíralo – obchůdky i restaurace. Když jsme odlétali, tak 27. června čekali novináři na letišti ve Varně na přílet prvních organizovaných turistů. Na výletě jsme byli v letoviscích Albena, Balčik a Zlaté písky. Hotely byly téměř všechny zavřené. Otevřené spíše ty menší hotýlky. Totéž v Kranevu. Pláže téměř prázdné, jen Bulhaři. Na konci června jich přibylo.

pláž Kranevo

Nikdo po nás nikde žádné testy na koronavirus nechtěl. V hotelu u vstupu a v restauracích u vstupu byly dezinfekce na ruce. Téměř celou dobu pobytu jsme byli bez roušek, stejně tak i místní. Až poslední dva dny se to změnilo, protože bulharská vláda, tuším 24. června, zpřísnila opatření. Vrátily se roušky do vnitřních prostor. Takže jsme pak do obchodů nosili roušky. V restauracích pak nosili roušky i číšníci. Hosté ale na venkovní zahrádce nemuseli.

Co se týká cen, tak se to špatně hodnotí, protože tak polovina obchodů a hospod byla ještě zavřená. Tak člověk neměl takové možnosti a výběr. Fast foody – okýnka a taková menší bistra byla většinou zavřená. A ta jsou většinou levnější. Ale jinak jídlo skvělé a cenově podobné jako vloni či předloni. Bulhaři strašně milí, byli rádi, že tam jsme a pomáhali nám. Kranevo je rozhodně levnější letovisko než Zlaté písky, Albena či Balčik. Nejdráž bylo v Balčiku v botanické zahradě. Ale bylo tam krásně a jen asi 10 turistů.

Myslím ale, že nyní už tam je více turistů. Když jsme toho 27. června odlétali, tak lidí přibývalo jak na plážích, tak i v restauracích. Jinak na zpáteční cestě na letišti ve Varně naprosto pohoda (povinné roušky). Ve Vídni jediná fronta – ukázání dokladů a přitom se zeptali, kam jedeme a zda jsme přiletěli ze schengenského prostoru. Během pěti minut jsme byli hotovi. Pak jsme si ještě všimli, že tam měli termokamery. Nasedli jsme na vlak a fičeli domů.

Prohlédněte si aktuální zájezdy do Kraneva.

Dovolená v Kranevu

Slunečné pobřeží

Ivana: Několik změn tu na nás letos čekalo, ale nemohu říct, že nepříznivých. Roušky se na ulicích nenosí, uvnitř jak kdo. Některé velké hotely jsou poloprázdné a některé dokonce prázdné. Stánky stále nejsou otevřené (řekla bych tak polovina), což vůbec nevadí, alespoň je tu méně lidí.

Restaurace jsou otevřené skoro všechny, velké bary na pláži taky, zavřené jsou ty menší. V našem hotelu si jídlo nabíráme sami, akorát musíme mít na sobě roušku a rukavice. Bazény také fungují. Jeli jsme sem autem a nikdo po nás nic nechtěl. Ceny mi připadají stejné jako minulý rok, platili jsme 4 leva za lehátko a 4 leva za slunečník.

Prohlédněte si aktuální zájezdy na Sluneční pobřeží

Dovolená na Slunečním pobřeží

Zlaté písky

Lucie: Jsme tu od 28. června, letěli jsme z Vídně. V letadle jsme dostali formulář pro aerolinky a formulář o bezinfekčnosti pro bulharskou vládu. Na letišti nám kontrolovali teplotu, odevzdali jsme formuláře. Vše probíhalo v klidu a pohodě. Hned při příjezdu jsem si všimla, že většina obchodů a stánků kolem promenády je už otevřených. Někde mají uvedeno, že chtějí roušky, někde to neřeší.

Vláčky kolem pobřeží už jsem také viděla jezdit, takže bych řekla, že je tu téměř vše při starém. Možná je o něco méně lidí. V hotelu je všude dezinfekce (na každé chodbě, u všech dveří, dokonce i v obchodech jsem viděla), jsou tu také cedule, že ve vnitřních prostorách mají být roušky, ale nikdo to nekontroluje a asi jen půlka lidí to dodržuje. Veškerý personál roušky normálně nosí...

Prohlédněte si aktuální zájezdy na Zlaté Písky.

Dovolená ve Zlatých Píscích

Nesebar

Adam: Zdravím, přiletěli jsme minulý týden. Oproti minulým sezónám je tu o poznání méně turistů, což nám vůbec nevadí. Na plážích nejsou davy a voda v moři je krásně teplá a řekl bych i mnohem čistší než jiné roky. V okolí je i mnoho hotelů, které ještě neotevřely (často ty velké).

My jsme v menším hotelu, roušky tu nosí pouze zaměstnanci, všude je rozmístěná dezinfekce na ruce, u výběru jídla jsou jednorázové rukavice. Stravu si tak můžete nabrat normálně sami. My jsme si zaplatili all inclusive, takže jaké jsou ceny v restauracích bohužel nevím. Aquapark v Nesebaru už funguje, je tu jen málo lidí, některé skluzavky opravují, ale funguje toho dost.

Prohlédněte si aktuální zájezdy do Nesebaru.

Dovolená v Nesebaru

Jste na dovolené v Bulharsku a máte zájem o rozhovor? Kontaktujte nás na e-mailové adrese info@cestolino.cz nebo napište vaše zkušenosti do komentářů. Autorem všech fotek: Ubzučená Houba

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů