Korfu od 7 719 Kč
Zobrazit zájezdy

Když srdce dá šach rozumu aneb život na Korfu pohledem české spisovatelky

Když srdce dá šach rozumu aneb život na Korfu pohledem české spisovatelky

Spisovatelka a organizátorka dovolených Pavla Smetanová žije od roku 1998 na Korfu se svým řeckým manželem a dvěma dětmi. Léta pracovala jako průvodkyně a delegátka, nyní se zaměřuje na organizování dovolené bez CK. Jak nás Čechy vlastně vidí Řekové, jak se žije na Korfu a je dobrý nápad se sem přestěhovat?

Ahoj Pavlo. Je patrné, že cestování je Vaší velkou vášní a značnou část života jste pracovala v cestovním ruchu. Proč jste se rozhodla zakotvit právě na Korfu?
Já jsem se vlastně až tak nerozhodla. Prostě jsem byla vyslána na Korfu před 21 lety za prací jako delegátka CK a tady se zamilovala. Pak člověk nerozhoduje rozumem, ale srdcem. A u mě to klaplo tak, že si občas říkám, že sama bych si bývala lepší místo na světě asi těžko našla.

Vy máte řeckého manžela. Prozradíte nám, jací jsou řečtí muži ve srovnání s těmi českými? Je mezi nimi nějaký rozdíl?
To vlastně ani nevím. Můj muž je takový netypický Řek, je taková samostatná kategorie, která se nedá nikam jinam zařadit. Lámu si hlavu nad touhle odpovědí, ale opravdu nevím. Rozdíly se určitě najdou, ale mohu spekulovat jen ve všeobecné rovině, protože v mém případě to opravdu nemohu nijak srovnávat.

Říká se, že řečtí muži jsou galantnější a umí ženu tak nějak víc hýčkat, alespoň ze začátku, než si ji nastěhují domů ke své matce. Jinak jsou asi více žárliví, ale zase by za sebe nenechali ženu zaplatit v restauraci. Ale opravdu nějaké velké rozdíly neumím pojmenovat. Prostě muži… :) 

Řecké zdravotnictví a školství se všeobecně neřadí mezi ta nejlepší v Evropě? Je to pravda?
Tady na Korfu je to opravdu katastrofa. V nemocnici se čeká hodiny, než si vás vůbec někdo všimne. Je tady omezená péče, lidé raději platí u soukromých doktorů, protože ve státní nemocnici bude dřív jejich hrob obrostlý břečťanem, než se dostanou k té správné léčbě. Myslím, že si v Čechách můžeme našeho systému opravdu vážit. 

Se školstvím je to podobné. Učitelé moc neučí, berou to většinou jako nepříjemnou povinnost, školy mají turecké záchody, nejsou útulné, v zimě je tam zima, prázdniny jsou v součtu 4,5 měsíce, každou chvíli se stávkuje nebo se něco slaví, takže se toho děti moc nenaučí. Podle mě se zbytečně učí dopodrobna látku, která jim nikdy k ničemu nebude, jako například řeckou mytologii a starořečtinu, která by se dala vzít jen okrajově. Nicméně díky internetu se děti nakonec dozví to, co vědět chtějí a potřebují, takže to neberu jako nějakou tragédii. 

Řecko je oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Většina z nich ale jezdí s cestovními kancelářemi. Doporučila byste sem jet i bez cestovky?
Ano, rozhodně. Samozřejmě to není pro každého, ale ti, kteří nechtějí být v hotelech all inclusive, ale naopak Řecko trochu poznat, by měli jezdit do soukromých apartmánů, půjčit si nějaký dopravní prostředek a objevovat krásy země. Jíst v tavernách nebo si dělat na terase svoje jídlo z čerstvých surovin a najíst se, kdy chtějí, a ideálně při tom koukat na moře. Je to úplně jiný zážitek. Já právě takovéhle dovolené na vlastní pěst pomáhám zprostředkovávat.

Kromě psaní knih rovněž pomáháte s výběrem dovolené bez CK a výlety po Řecku. Jaká místa v Řecku doporučujete určitě nevynechat? Máte třeba tipy i na tajné pláže nebo místa, kde se dá šnorchlovat a vidět pestrý mořský život?
Já se věnuji jen Korfu, ostatní místa v Řecku bohužel zdaleka tak dobře neznám. Tipů mám spoustu, ale snažím se je nedávat na internet, protože pak už to nejsou tajné tipy. Mnohé z nich jsou ale uvedené v mém průvodci Korfu s Pavlou Smetanovou, který nově naleznete ve věrnostním programu Cestolino klubu. Mimo jiné tam najdete také další knihu, která vyšla letos v květnu – Příběhy z korfských uliček.

Jakou vlastně mají Češi na Korfu pověst?
Dnes už opravdu dobrou. V počátcích, kdy se sem jezdilo autobusy a lidé si vozili všechny svoje potraviny a neutratili zde ani korunu, k nám byli Řekové trošku skeptičtí, i když vždycky si chválili to, jak jsou Češi čistotní, jak po sobě nechají uklizeno a neřvou do noci jako některé jiné národy. Dnes ale už byla spousta Korfanů u nás, viděli krásy České republiky a začali si nás vážit. Češi tu mají pověst dobrých lidí, kteří chtějí něco poznat, objevit a jsou celkově z Řecka nadšení, což je pro místní lidi sympatická vlastnost.

Hodně lidí má sen – přestěhovat se do Řecka? Je to dobrý nápad? A co všechno to obnáší?
Nápad je to možná dobrý, ovšem jeho realizace už tak romantická není. Já rozhodně doporučuji, aby si každý, kdo se chce přestěhovat do Řecka, vyzkoušel ten život zde „nanečisto“. To znamená, aby si tady třeba na rok něco pronajal a zkusil zde být i ten půl roku přes zimu.

Bude to ještě pořád tak lákavé? Bude jednoduché se zde uživit? Co děti? Zařadí se mezi ostatní do školy? Budou naši přistěhovalci ochotni tolerovat řeckou nedůslednost, byrokracii, vysoké daně a špatné zdravotnictví? Rozhodně doporučuji nechat si otevřená zadní vrátka doma a nepálit za sebou mosty.

My jako Češi milujeme Řecko a rádi se tam každý rok vracíme. Kam naopak rádi jezdí na svou dovolenou Řekové?
Řekové jezdí rádi na dovolenou do Řecka, třeba na jiný ostrov. V zimě často k nám do Čech, ale také do dalších evropských měst. Nejedou ovšem raději nikam, pokud nemají dost peněz a nemohou si dovolit dobré ubytování a stravování. Oni by si na dovolené nikdy nevařili sami, proto občas nechápou naše turisty, kteří mají pocit, že kuchyňky v apartmánech jsou nedostatečně vybavené.

Není jim jasné, na co potřebujeme tři hrnce a dvě pánve a sadu hlubokých a mělkých talířů a struhadlo a cedník a prkénka a ostré nože. To je jim úplně cizí. Raději jet třeba na kratší dobu, ale pořádně si to užít.

Moc děkujeme za milý rozhovor. Pokud vás zajímají i další radosti a strasti české rodačky, která se vdala na ostrov Korfu, sledujte její blog www.ostrovanka.cz.

Komentáře

LucieN
nový člen
LucieN
před 5 lety
LucieN
před 5 lety

Super

Dizzy
nový člen
Dizzy
před 5 lety
Dizzy
před 5 lety

Pěkný rozhovor. Na Korfu se mi moc líbilo, ty tajné pláže by mě zajímaly. asi budu muset sbírat na knihu

JakubKubík
čerstvý příchozí
JakubKubík
před 5 lety
JakubKubík
před 5 lety

překvapuje mě, že se Řekům chce o dovolené k nám..

Aneta_Holá
nová členka
Aneta_Holá
před 5 lety
Aneta_Holá
před 5 lety

Miluju Řecko.

Gustawka
nová členka
Gustawka
před 5 lety
Gustawka
před 5 lety

velmi inspirující

Petr7
čerstvý příchozí
Petr7
před 4 lety
Petr7
před 4 lety

Moc fajn článek loni jsme byli v Itálii v apartmánu v Itálii. Snad nám letos Řecko vyjde. Předloni jsme byli na Lefkadě - super ostrov plný zeleně, hor a krásných pláží na západní straně. Určitě zkusíme i Korfu

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů