Livigno od 1 030 Kč
Zobrazit zájezdy

Livigno: Tip na vynikající lyžařské letovisko

Livigno: Tip na vynikající lyžařské letovisko

Zima už je v plném proudu a milovníci bílých kopečků určitě už přemýšlejí o tom, kam letos vyrazit na lyže či snowboard. Chtělo by to samozřejmě něco pěkného, pohodového a přitom nepříliš drahého. Mnoha lidem hory v Čechách nestačí. Ono přece jenom, náš nejvyšší vrchol Sněžka zase tak velký není a mnozí by raději ještě výš. Naštěstí je spousta možností. Velmi příjemným tipem je italské Livigno.

Proč právě tato lokalita? Obecně je lyžování v Itálii mezi Čechy stále oblíbenější. Máte zde naprostou jistotu, že nezůstanete na blátě, skvělý výběr ubytování a vůbec takové podmínky, jaké si jen můžete přát.

Livigno je velmi doporučovaným letoviskem, malebné horské středisko v nadmořské výšce 1800 metrů, přičemž okolní vrcholy sahají až do výše 2700 metrů nad mořem. Nachází se v oblasti Lombardie. Díky tomu jsou zdejší sněhové podmínky opravdu vynikající. Se sněhem tu můžete prakticky stoprocentně počítat od počátku prosince do konce dubna. Co nezvládne příroda, to zajistí sněžná děla. Lyžování zde stojí za to, ovšem menší nevýhodou je riziko větrů, které mohou za nepříznivých podmínek uzavřít střediska Mottolino a Carosello 3000.

Dva skvělé lyžařské areály

Ostatně středisko Carosello 300, respektive jeho východní hřeben, kterému dominuje vrchol Vetta Blesaccia o výšce 2796 metrů, nabízí obrovskou plochu sjezdovek – zde vůbec největší. Vedou sem kabinkové a sedačkové lanovky. Na tu nejprudší sjezdovku narazíte právě vedle kabinkové lanovky. Je široká a má pořádný sklon. Na opačné straně jsou potom mírnější sjezdovky. Všechno je pěkně propojené, což kladně hodnotí ti, kteří zde byli. Můžete se bez potíží dostat z jednoho konce areálu na druhý.

Dalším lyžařským areálem je Mottolino. Výborné jsou tu tratě z Monte Sponda a Monte della Neve. Jde o červené a černé tratě. Nahoru se dostanete čtyř a šestisedačkovou lanovkou. Z Mottolina do Trepalle můžete využít červenou sjezdovku, další červená kopíruje lanovku. Navíc si můžete vychutnat i zdejší snowpark. Na dně údolí potom najdete cvičné tratě pro začátečníky. Celkově mají některé červené sjezdovky převýšení až 900 metrů, takže si zde opravdu užijete. Kromě toho si lze vyzkoušet i jízdu na sněžném skútru.

Dopňující informace

Plusem je horské ubytování. Narazíte zde na spoustu různých hotelů a apartmánů, které jsou v dobré vzdálenosti od lanovek. Nečeká vás tedy žádná příliš dlouhá cesta za sportovním vyžitím. Rovněž zde fungují hned tři linky skibusů.

Určitě vás potěší i skutečnost, že pokud si chcete dát odpočinkový den na vzpamatování bez lyžování, i v takovém případě tu najdete dostatek různých aktivit. Můžete navštívit například zdejší aquapark a wellness areál, kde si dosyta odpočinete. Vyplatí se tu i nakupovat – vzhledem k tomu, že městečko leží už na hranicích se Švýcarskem, funguje v této oblasti bezcelní zóna, takže seženete například levný benzín nebo alkohol.

Jak se do tohoto koutu Itálie dostanete? Autem to zvládnete přes rakouský Landeck a švýcarský Zemez. Dovnitř do Livigna potom můžete vjet jednosměrným tunelem Munt la Schera. Platí se zde ovšem mýtné a provoz je kyvadlový. Hlavně o víkendech tedy může dojít ke zdržení.

Plusy a mínusy

Proč ale míří lyžařské zájezdy zrovna sem? Plusem jsou široké sjezdovky, se kterými si poradí začátečníci, najde se tu ale i leccos pro zkušené lyžaře. Sníh je tu trvanlivý. Městečko je velmi malebné, takže stojí za to nejenom lyžovat, ale také si najít čas na procházku. Seženete tu levně benzín, alkohol i tabák. Síť skibusů tu funguje výborně. Některé sjezdovky se neupravují, takže si tu vyzkoušíte i free ride.

Ovšem vždy a všude není vše jenom růžové. Někomu mohou připadat pravidelné svahy trochu nudnější nebo může vadit, že tu není mnoho lesních sjezdovek, které by byly ochráněny proti nepřízni počasí. Dalším minusem je trochu komplikovanější příjezd a také dopravní zácpy, s nimiž se můžete setkat především v sobotu. V porovnání s plusy, které lokalita nabízí, jde ale o celkem zanedbatelné záležitosti. Celkově si totiž tohle středisko a služby v něm řada Čechů pochvaluje.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů