Jedete na dovolenou do zahraničí? Dávejte si pozor na výběry z bankomatu, platby i krádeže

Jedete na dovolenou do zahraničí? Dávejte si pozor na výběry z bankomatu, platby i krádeže

Většina z nás si s sebou na dovolenou nebere velké částky v hotovosti, ale vybíráme a platíme kartou přímo na místě. Platba kartou v zahraničí a výběr z bankomatu mají však svá rizika a můžete se při nich připravit o nemalé částky. Na co si dát při výběru a platbě kartou pozor? Víme, jaká jsou nejčastější rizika, jak se jim bránit, jaké jsou poplatky za výběry v zahraničí u českých bank, jak nahradit klasickou kartu a jaké nebezpečí se skrývá za Dynamic Currency Conversion.

Nejčastější problémy s výběry a platbami kartou

Krádeže, naskenování karet a nedostatečné zabezpečení

Problémy s krádežemi, naskenováním karty u obchodníka nebo zaznamenáním vašeho PINu při výběru z bankomatu známe i u nás. Na turistických místech je však toto riziko daleko větší. Především v rozvojových zemích jde ruku v ruce s problémem krádeží také nedostatečné zabezpečení plateb kartou u obchodníka.

Často se setkáte s tím, že při platbě není požadován PIN, ale stačí jen podpis a někdy ani to ne. Pak stačí, aby vám kartu někdo ukradl, zašel ke spřátelenému obchodníkovi a z vašeho účtu mohou zmizet desítky tisíc doslova během pár vteřin. V některých zemích (např. Thajsko) také bankomaty vydávají, pro nás netradičně, nejdříve peníze a poté kartu. Stačí trocha roztržitosti a nepozornosti, nějaký nepoctivec v blízkosti a problém je na světě.

Jak se bránit?

 • Dávejte si pozor na svoje věci, nenoste kabelky na tenkých řemíncích.
 • Při zadávání PINu kryjte klávesnici rukou. 
 • Nikdy nenechávejte kartu při platbách bez dozoru.
 • Bude-li se vám při platbě zdát cokoli podezřelé, transakci raději přerušte.
 • Pořiďte si druhou kartu, ideálně i druhý účet, který budete používat jen při dovolených.
 • Vyberte si takový účet, kde můžete flexibilně měnit limity na kartě. Nastavte si nejnižší možný limit a zvyšujte ho jen před výběrem z bankomatu nebo před platbou kartou.
 • Karty noste odděleně.
 • Mějte v telefonu mobilní bankovnictví, abyste v případě krádeže mohli kartu ihned zablokovat.
 • Z toho důvodu nenoste telefon společně s kartami. Oddělujte také hotovost.
 • Nikdy si nezaznamenávejte PIN do telefonu, na papírek do peněženky apod.

Co dělat, když se v zahraničí ocitnete bez financí?

Ocitnete-li se na dovolené bez financí a bez přístupu k vašemu účtu, ať už vlivem krádeže nebo jiných okolností, mohou vám vaši přátelé nebo příbuzní poslat peníze přes Western Union. Platby jsou bezpečné a peníze obdržíte v podstatě okamžitě. Zkusit můžete také kontaktovat přímo vaši banku pro nouzové zaslání hotovosti či expresní vydání platební karty do zahraničí.

DCC – Dynamic Currency Conversion

Dynamic Currency Conversion neboli dynamická konverze měny není sice charakterizována jako podvod, výhodná však rozhodně není. Jedná se o službu, se kterou se setkáte vy v zahraničí nebo cizinci u nás, při platbě u obchodníka nebo u výběru z bankomatu. Můžete se s ní ale setkat také při online nákupech letenek, výrobků nebo služeb na zahraničních webech. Například Ryanair má službu DCC automaticky zaškrtnutou v kroku při platbě letenky a pokud ji nechcete využít, musíte políčko odškrtnout. 

Jaký je princip služby? 

Bankomat, obchodník nebo webová stránka vám během platby nabídnou možnost zaplatit v českých korunách, včetně uvedení přesné částky. Vám se nabídka může zdát výhodná, protože vytváří dojem, že platíte ve své měně a nedochází ke ztrátám spojenými s převodem. Opak je ale pravdou. Převod měny probíhá naopak dvakrát a navíc dle kurzu, který si stanoví obchodník. A ten je ve většině případů značně nevýhodný a vy tak můžete, v závislosti na vybírané sumě, přijít o nemalé částky.

Jak se bránit?

Jakmile dostanete na výběr mezi platbou/výběrem v českých korunách nebo v měně země/obchodníka, vždy si vyberte druhou možnost a placení v českých korunách nevyužívejte. Pokud je bankomat v angličtině, vyberte možnost „Pay in EUR“, nebo „Continue with payment without conversion“.

Jak ušetřit poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí?

Při výběru nebo platbě kartou v zahraničí se vám v internetovém bankovnictví ihned po transakci ukáže kurz výběru. Banka však platbu/výběr zaúčtuje o 2 – 3 dny později, kdy může být kurz rozdílný a stržená částka je jiná, než jste viděli původně. S tímto nic neuděláte, jen je třeba to brát na vědomí při počítání, kolik vám zůstává na účtě. Pořád je tento způsob výhodnější než výše uvedené DCC. 

Vyberte si vhodnou banku

V dnešní době existuje na trhu množství bank, které se snaží nalákat zákazníky různými výhodami a bonusy, a tak není problém vybrat takovou, která má poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí nejnižší. Vybrali jsme pro vás nejznámější banky a sepsali výši poplatků za výběr v zahraničí jejich kartou. Nebereme v potaz prémiové účty, u kterých je obvykle podmínkou určitý zůstatek nebo pohyb financí.

Poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí u českých bank

 • Equa bank: 9 Kč – běžný účet
 • Creditas: 30 Kč – běžný účet
 • Air Bank: 25 Kč – Malý tarif, výběry v EU; 0 Kč – Velký tarif, výběry v EU; 100 Kč – výběry mimo EU bez ohledu na tarif
 • mBank: 0 Kč – mKonto při výběru nad 1 500 Kč, 29 Kč při výběru do 1 500 Kč
 • Komerční banka: 99 Kč – Můj Účet Plus
 • ČSOB: 100 Kč – Plus Konto, 5 Kč – výběr z bankomatu ČSOB na Slovensku a v rámci skupiny KBC
 • Fio banka: 80 Kč + 0,5 % z částky – Fio osobní účet
 • Česká spořitelna: 125 Kč – základní účet; 5 Kč – bankomaty Erste Group
 • Sberbank: 75 Kč + 0,5 % z částky – Fér konto MINI, Fér konto AKTIV
 • UniCredit Bank: 100 Kč + 0,5 % z částky – U konto, 5 Kč z bankomatu UniCredit, zdarma při splnění podmínek pro vedení účtu zdarma
 • Raiffeisenbank: 100 Kč + 0,5 % z částky – eKonto Smart
 • MONETA Money bank: 100 Kč + 0,5 % z částky – Konto Genius Basic, zdarma konto TOM účet

Některé bankomaty v zahraničí si od vás vezmou % nebo poplatek za výběr zahraniční kartou. Na tuto skutečnost byste měli být vždy upozorněni před transakcí.

Pořiďte si Revolut kartu

Cestujete-li často do zahraničí nebo máte účet v zahraniční měně (měnách), vyplatí se vám pořídit si kartu Revolut. Revolut je finanční start-up, který vznikl v Londýně s cílem usnadnit lidem platby kartou v zahraničí i převody měn mezi různými účty. Ve srovnání s běžnými bankami je kurz zdaleka nejvýhodnější – pro přepočet se totiž využívá mezibankovní kurz.

V současné době nabízí více než 150 světových měn a převody za mezibankovní kurzy ve 29 měnách. Výběry z bankomatu jsou se základním účtem, jehož vedení je zdarma, do částky 200 GBP (cca 5 670 Kč) zdarma kdekoli na světě. Pokud vybíráte více a častěji, můžete si zřídit účty Premium (6,99 GBP/200 Kč) nebo Metal (12,99 GBP/370 Kč), které nabízí vyšší limity a další výhody. Vydání platební karty stojí 100 Kč, na internetu však můžete nalézt odkazy, přes které získáte kartu zdarma. Více informací o kartě Revolut naleznete na webu společnosti.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce