Jedete na dovolenou do zahraničí? Dávejte si pozor na výběry z bankomatu, platby i krádeže

Jedete na dovolenou do zahraničí? Dávejte si pozor na výběry z bankomatu, platby i krádeže

Většina z nás si s sebou na dovolenou nebere velké částky v hotovosti, ale vybíráme a platíme kartou přímo na místě. Platba kartou v zahraničí a výběr z bankomatu mají však svá rizika a můžete se při nich připravit o nemalé částky. Na co si dát při výběru a platbě kartou pozor? Víme, jaká jsou nejčastější rizika, jak se jim bránit, jaké jsou poplatky za výběry v zahraničí u českých bank, jak nahradit klasickou kartu a jaké nebezpečí se skrývá za Dynamic Currency Conversion.

Nejčastější problémy s výběry a platbami kartou

Krádeže, naskenování karet a nedostatečné zabezpečení

Problémy s krádežemi, naskenováním karty u obchodníka nebo zaznamenáním vašeho PINu při výběru z bankomatu známe i u nás. Na turistických místech je však toto riziko daleko větší. Především v rozvojových zemích jde ruku v ruce s problémem krádeží také nedostatečné zabezpečení plateb kartou u obchodníka.

Často se setkáte s tím, že při platbě není požadován PIN, ale stačí jen podpis a někdy ani to ne. Pak stačí, aby vám kartu někdo ukradl, zašel ke spřátelenému obchodníkovi a z vašeho účtu mohou zmizet desítky tisíc doslova během pár vteřin. V některých zemích (např. Thajsko) také bankomaty vydávají, pro nás netradičně, nejdříve peníze a poté kartu. Stačí trocha roztržitosti a nepozornosti, nějaký nepoctivec v blízkosti a problém je na světě.

Jak se bránit?

  • Dávejte si pozor na svoje věci, nenoste kabelky na tenkých řemíncích.
  • Při zadávání PINu kryjte klávesnici rukou. 
  • Nikdy nenechávejte kartu při platbách bez dozoru.
  • Bude-li se vám při platbě zdát cokoli podezřelé, transakci raději přerušte.
  • Pořiďte si druhou kartu, ideálně i druhý účet, který budete používat jen při dovolených.
  • Vyberte si takový účet, kde můžete flexibilně měnit limity na kartě. Nastavte si nejnižší možný limit a zvyšujte ho jen před výběrem z bankomatu nebo před platbou kartou.
  • Karty noste odděleně.
  • Mějte v telefonu mobilní bankovnictví, abyste v případě krádeže mohli kartu ihned zablokovat.
  • Z toho důvodu nenoste telefon společně s kartami. Oddělujte také hotovost.
  • Nikdy si nezaznamenávejte PIN do telefonu, na papírek do peněženky apod.

Co dělat, když se v zahraničí ocitnete bez financí?

Ocitnete-li se na dovolené bez financí a bez přístupu k vašemu účtu, ať už vlivem krádeže nebo jiných okolností, mohou vám vaši přátelé nebo příbuzní poslat peníze přes Western Union. Platby jsou bezpečné a peníze obdržíte v podstatě okamžitě. Zkusit můžete také kontaktovat přímo vaši banku pro nouzové zaslání hotovosti či expresní vydání platební karty do zahraničí.

DCC – Dynamic Currency Conversion

Dynamic Currency Conversion neboli dynamická konverze měny není sice charakterizována jako podvod, výhodná však rozhodně není. Jedná se o službu, se kterou se setkáte vy v zahraničí nebo cizinci u nás, při platbě u obchodníka nebo u výběru z bankomatu. Můžete se s ní ale setkat také při online nákupech letenek, výrobků nebo služeb na zahraničních webech. Například Ryanair má službu DCC automaticky zaškrtnutou v kroku při platbě letenky a pokud ji nechcete využít, musíte políčko odškrtnout. 

Jaký je princip služby? 

Bankomat, obchodník nebo webová stránka vám během platby nabídnou možnost zaplatit v českých korunách, včetně uvedení přesné částky. Vám se nabídka může zdát výhodná, protože vytváří dojem, že platíte ve své měně a nedochází ke ztrátám spojenými s převodem. Opak je ale pravdou. Převod měny probíhá naopak dvakrát a navíc dle kurzu, který si stanoví obchodník. A ten je ve většině případů značně nevýhodný a vy tak můžete, v závislosti na vybírané sumě, přijít o nemalé částky.

Jak se bránit?

Jakmile dostanete na výběr mezi platbou/výběrem v českých korunách nebo v měně země/obchodníka, vždy si vyberte druhou možnost a placení v českých korunách nevyužívejte. Pokud je bankomat v angličtině, vyberte možnost „Pay in EUR“, nebo „Continue with payment without conversion“.

Jak ušetřit poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí?

Při výběru nebo platbě kartou v zahraničí se vám v internetovém bankovnictví ihned po transakci ukáže kurz výběru. Banka však platbu/výběr zaúčtuje o 2 – 3 dny později, kdy může být kurz rozdílný a stržená částka je jiná, než jste viděli původně. S tímto nic neuděláte, jen je třeba to brát na vědomí při počítání, kolik vám zůstává na účtě. Pořád je tento způsob výhodnější než výše uvedené DCC. 

Vyberte si vhodnou banku

V dnešní době existuje na trhu množství bank, které se snaží nalákat zákazníky různými výhodami a bonusy, a tak není problém vybrat takovou, která má poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí nejnižší. Vybrali jsme pro vás nejznámější banky a sepsali výši poplatků za výběr v zahraničí jejich kartou. Nebereme v potaz prémiové účty, u kterých je obvykle podmínkou určitý zůstatek nebo pohyb financí.

Poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí u českých bank

  • Equa bank: 9 Kč – běžný účet
  • Creditas: 30 Kč – běžný účet
  • Air Bank: 25 Kč – Malý tarif, výběry v EU; 0 Kč – Velký tarif, výběry v EU; 100 Kč – výběry mimo EU bez ohledu na tarif
  • mBank: 0 Kč – mKonto při výběru nad 1 500 Kč, 29 Kč při výběru do 1 500 Kč
  • Komerční banka: 99 Kč – Můj Účet Plus
  • ČSOB: 100 Kč – Plus Konto, 5 Kč – výběr z bankomatu ČSOB na Slovensku a v rámci skupiny KBC
  • Fio banka: 80 Kč + 0,5 % z částky – Fio osobní účet
  • Česká spořitelna: 125 Kč – základní účet; 5 Kč – bankomaty Erste Group
  • Sberbank: 75 Kč + 0,5 % z částky – Fér konto MINI, Fér konto AKTIV
  • UniCredit Bank: 100 Kč + 0,5 % z částky – U konto, 5 Kč z bankomatu UniCredit, zdarma při splnění podmínek pro vedení účtu zdarma
  • Raiffeisenbank: 100 Kč + 0,5 % z částky – eKonto Smart
  • MONETA Money bank: 100 Kč + 0,5 % z částky – Konto Genius Basic, zdarma konto TOM účet

Některé bankomaty v zahraničí si od vás vezmou % nebo poplatek za výběr zahraniční kartou. Na tuto skutečnost byste měli být vždy upozorněni před transakcí.

Pořiďte si Revolut kartu

Cestujete-li často do zahraničí nebo máte účet v zahraniční měně (měnách), vyplatí se vám pořídit si kartu Revolut. Revolut je finanční start-up, který vznikl v Londýně s cílem usnadnit lidem platby kartou v zahraničí i převody měn mezi různými účty. Ve srovnání s běžnými bankami je kurz zdaleka nejvýhodnější – pro přepočet se totiž využívá mezibankovní kurz.

V současné době nabízí více než 150 světových měn a převody za mezibankovní kurzy ve 29 měnách. Výběry z bankomatu jsou se základním účtem, jehož vedení je zdarma, do částky 200 GBP (cca 5 670 Kč) zdarma kdekoli na světě. Pokud vybíráte více a častěji, můžete si zřídit účty Premium (6,99 GBP/200 Kč) nebo Metal (12,99 GBP/370 Kč), které nabízí vyšší limity a další výhody. Vydání platební karty stojí 100 Kč, na internetu však můžete nalézt odkazy, přes které získáte kartu zdarma. Více informací o kartě Revolut naleznete na webu společnosti.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce