Sardinie od 2 730 Kč
Zobrazit zájezdy

Ostrov Sardínie: Ráj jako stvořený k odpočinku na pláži

Ostrov Sardínie: Ráj jako stvořený k odpočinku na pláži

Západně od Itálie narazíte na ostrov Sardínie. Jde o druhý největší italský ostrov ležící zároveň jižně od Korsiky. Představuje opravdu krásnou lokalitu ke strávení dovolené u moře. Můžete si zde vychutnat nezapomenutelné teplé dny.

Pobřeží připomíná Karibik

Ostrov Sardinie patří mezi velice atraktivní lokality na koupání a relaxaci právě díky nádherným plážím, na které zde narazíte. Jedná se o značně rozlehlé a také široké pláže, na které navazují malé romantické zátoky. Některá místa nabízejí kromě jemného písku i malé oblázky, jiné lokality zase krásné skalnaté útesy v barvách od bílé, žluté a růžové až po hnědou. Jinými slovy zdejší pobřeží není žádná jednotvárná písečná nuda, která vás po pár dnech polehávání na pláži přestane bavit.

Naopak dovolená zde může být překvapivě příjemná a zajímavá i v případě, že máte skutečně v programu „jenom“ odpočinek u moře. Můžete totiž poznávat různé větší i menší pláže, skryté zátoky nebo již zmiňované útesy. Pobřeží omývá křišťálově průzračná voda, doslova se lesknoucí. Právě proto často Sardínie připomíná karibské pláže a je tudíž dvojnásobně atraktivní. Vlastně se dá říci, že je to krása kolem dokola. Na jihu najdete písečné pláže, na východě oblázkové, na západě spoustu mušlí.

Smaragdová oblast i malé Tahiti

Velice žádaná je hlavně oblast Costa Smeralda, Smaragdové pobřeží, které je vyhlášenou lokalitou i pro celebrity. Zde může být ubytování spíše dražší, protože kvůli ochraně přírody se zde zakazuje další výstavba hotelů. V sezóně stojí rodinný apartmán od 70 euro za noc, nejlevněji se ubytujete v kempech.

Které pláže ale stojí za to navštívit? Arrutas u pobřeží Costa Smeralda nabízí příjemný únik od davů lidí do bílého písku. Pláž Chia východně od Spiaggia Colonia tvoří zátoka a laguna s pozvolným vstupem do vody. Tím pádem je vhodná i pro rodiče s dětmi. Spiaggia Rena Bianca pro změnu nabízí nádherné vody k plavání, chrání ji okolní skaliska. Spiaggia della Pelosa je rovněž krásná a nabízí bělostný písek, ale je zde hodně přeplněno. Golfo di Orosei nabízí krásnou pláž spojenou s jeskyní, dostanete se sem lodí. Možná vůbec nejkrásnější pláž je potom Cala Brandinchi v oblasti San Teodoro, které se říká také Malé Tahiti. Také se Tahiti velice podobá. Najdete zde velmi jemný písek, krásně azurovou vodu a spoustu borovic.

Něco pro horolezce i vášnivé cyklisty

Kdo chce ale během dovolené zkusit i něco jiného, než jenom odpočinek u moře, možná potěší, že ostrov je poměrně hornatý a nabízí tedy možnosti horských výstupů. Ovšem vzhledem k tomu, že jsou zde mnohde těžko přístupné terény, je vhodnější přenechat tyto aktivity spíše zdatnějším horolezcům. Dále je možné se zabavit také jízdou na kole, klidně si takto můžete projet velkou část ostrova. Samozřejmě tu najdete také skvělé podmínky pro všechny vodní sporty.

Příjemné teplo prakticky po celý rok

Klima je zde typicky středomořské. Za nejchladnější měsíce roku můžeme označit leden a únor, přičemž už v dubnu teplota šplhá k 14 °C, v květnu už je na 22 °C. Během června už kolem dvacítky. Pak přicházejí na řadu letní horka, kdy se teploty pohybují kolem třicítky, ovšem i podzim je zde velmi příjemný, ještě dlouho po skončení letní sezóny se zde teploty moře a vzduchu drží nad dvacítkou. V listopadu a prosinci může trochu pršet.

Počasí na Sardínii je stabilní, slunečné, ovšem jih a sever se trochu liší. V severní části ostrova trochu více prší, jih je sušší, i když rozdíly to nejsou nijak zvlášť výrazné. Pro zimní období zde jsou také typické trochu vlhčí větry, v létě bývají vánky naopak spíše sušší. Nemusíte se ale rozhodně bát nějakých výrazných výkyvů počasí, jde o příjemné klima.

Pár praktických informací aneb co to stojí?

Sardinie letecky se dá zvládnout za dvě hodiny letu, což je velice příznivá bilance. Určitě se vám budou hodit i některé praktické informace týkající se pobytu, především alespoň rámcové ceny potravin, na které byste se měli připravit. Tedy za kilo chleba zaplatíte přibližně dvě eura, za zmrzlinu jedno až tři eura, minerálku v supermarketu pořídíte za 0,2 eura. Jogurt vás bude stát 0,3 až 1 euro, kilo brambor od 0,5 do 1,5 eura, balíček hygienických vložek od 1,5 do 3 euro, jeden a půl litru balené vody 0,2-0,8 euro. Láhev piva 0,3-0,5 litru pořídíte za 0,5 až 1,5 eura, láhev vína pořídíte v rozmezí od 2 do 10 euro. Kilo ovoce vás bude stát od 0,7 do 3 euro, podle toho, o jaké ovoce se jedná.

Zajímavá pro vás jistě bude i informace o tom, jak je s návštěvou barů a restaurací. Máme v tomto případě samozřejmě na mysli cenové relace. Káva vás bude stát od 0,8 do 1,6 euro, pizza v rozpětí 4-8 euro, láhev minerálky půllitrová 1-2 eura, 1,5 litru pak 3 eura. Půllitr vína pořídíte za 3-6 euro. Menu v restauraci pořídíte za 10-16 euro.

Nezapomeňte na speciality

Chcete-li ochutnat místní speciality, potom za to rozhodně stojí například selátko na rožni, ovčí sýr pecorino, různé rybí speciality, především langusty, sardinský kaviár, sýrový dezert nebo plátky chleba. Samozřejmě ochutnejte místní víno, jako digestiv se často podává mirto z plodů myrty nebo pálenka Fillu e Ferru, v překladu železný drát.

Místní speciality si můžete pochopitelně přivézt z cesty jako suvenýr. Dále stojí za to výrobky místních řemeslníků, například košíkářů, tkalců – především výrobky z ovčí vlny, nebo šperky, hlavně zlaté a stříbrné filigrány, dále i výrobky zdejších nožířů.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů