Zpovídáme Čechy v zahraničí: Situace ohledně koronaviru v Číně

Zpovídáme Čechy v zahraničí: Situace ohledně koronaviru v Číně

Všichni víme, jaká je nyní situace ohledně nákazy novým typem koronaviru v České republice. Jedním slovem napjatá. Za hranicemi Česka ale běží život dál. Nás proto zajímalo, jaký je momentálně stav i jinde ve světě. Rozhodli jsme se tedy obrátit na cestovatele, kteří žijí na různých místech po světě, aby nám popsali, jak to vypadá u nich. Jako dalšího jsme oslovili Jana Linhu, který žije v Číně.

Jan Linha žije se svojí manželkou a čtyřletou dcerou v čínském Čchung-čchingu. V současné době vyučuje cizí jazyky a na jeho YouTube kanálu můžete najít sérii videí o koronaviru. Jaký je život v Číně ukazuje na svém facebooku.

Jak vypadá současná situace v Číně? Panují zde i nadále nějaká speciální opatření?
Vskutku musím říci, že ano. Moc se toho od vyhlášení nouzového stavu nezměnilo. Ve městě, kde my žijeme, Čchung-čching, jsme již prakticky 3 týdny bez nového potvrzeného případu a zhruba kolem 15. března byl domů propuštěn poslední pacient, takže celá provincie (cca 35 milionů lidí) už nemá asi žádného aktivního pacienta. Celkem bylo u nás „jen“ 576 nakažených a 6 zemřelo. A to sousedíme s provincií Chu-Pej. I nadále se však lidé chrání a nosí roušky nebo respirátory. Veřejná místa fungují v omezeném režimu, anebo ještě ani nebyla otevřena. Mnoho restaurací, agentur, kadeřnictví, menších obchodů a další již třeba funguje normálně. Školy, školky, divadla, opery, turistická místa či zábavní parky jsou však stále ještě uzavřené.

Celkově si myslím, že to Čína zvládla dobře, i když se jí to nepodařilo podchytit úplně ze začátku. Samozřejmě provincie Chu-Pej dopadla nejhůře. Ostatní provincie to zvládly skvěle, lidé okamžitě začali chápat, že mají nosit roušky či respirátory, a tím se situaci podařilo dát pod kontrolu.

Jak je celá situace vnímána místními lidmi? Mají strach nebo jsou spíše v klidu?
Jak už jsem řekl, roušky stále nosí všichni a pořád vnímáme omezenější pohyb lidí, i když už se to hodně změnilo oproti konci ledna/začátku února. Lidé to berou, řekl bych, v klidu. Nejsou už nyní tolik vystrašení jako na začátku.

Jak je to s druhou vlnou nákazy, o které v České republice informují média?
Je určitě dobré mít se na pozoru. Proto perfektní ochrana je číslo jedna. Čína si tím největším peklem prošla a nechce, aby cestující přivezli další peklo. Takže opatření proti lidem, co přicestují do Číny, jsou opravdu velká a přísná.

V současné době tak například lidé, kteří přilétají do Číny z rizikových zemí, případně patří do rizikové skupiny, sedí v letadlech úplně vzadu. Jakmile letadlo přistane, jsou vyvoláni jako první k opuštění letadla. Venku na ně čeká přistavený autobus, který je odveze k policejním úředníkům a doktorům, kde se musí podrobit testům a popsat, jaký je jejich zdravotní stav, v jaké zemi se nacházeli a probírá se s nimi další postup. Pro všechny však platí, že musí podstoupit 14denní karanténu v hotelu, který pro to byl vyhrazen. Bohužel všechny výdaje na pobyt i jídlo si cestující musí uhradit sami a po celou dobu nesmějí opustit pokoj. I nás se toto po příletu týkalo, ale jelikož jsme přiletěli 15. března, kdy Česká republika ještě nebyla brána jako riziková země, poslali nás do domácí karantény.

Jak probíhá váš všední den v karanténě?
Domácí karanténa nám bude brzy končit. Nesmíme vůbec opustit byt, takže s nákupem nám pomáhají jednou za 2–3 dny manželčiny rodiče. Doma se nenudíme, jelikož máme čtyřletou dceru. Máme tak teď hodně času ji učit novým věcem, takže ho věnujeme především jí. Hrajeme hry, učíme se psát a počítat, skládáme puzzle, společně s dcerou vaříme, pečeme, uklízíme, učíme se česky, hrajeme na bicí a děláme spoustu dalších věcí.

Jak hodnotíte úroveň zdravotnictví v Číně? Cítíte, že má všechno pod kontrolou? Je o nakažené lidi dobře postaráno?
Mnozí obecně čínské zdravotnictví kritizují. Ono je však náročné udělat 100% fungující zdravotnický systém pro 1,4 miliardy obyvatel. Jedna věc mě však na překvapila. Bez ohledu na to, zda jste Číňan nebo cizinec (samozřejmě legálně v zemi), zda máte pojištění nebo nemáte – vše bylo pozitivně testovaným nabídnuto zdarma. To znamená test na koronavirus, pobyt v nemocnici, léčba a další. Všechno je hrazeno z kapsy čínské vlády pro kompletně všechny pacienty, kteří byli na území Číny nakaženi.

Děkujeme Janovi za rozhovor. Přečtěte si také, jak to aktuálně vypadá v jiných zemích:

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů