Bezpečnostní rizika v Egyptě

Bezpečnostní rizika v Egyptě

Egypt v posledních letech zažívá odliv turistů hlavně kvůli tomu jak média prezentujísituaci na Sinajském poloostrově. Pravdou ale je, že vzhledem k celkové bezpečnostní situaci ve světě na tom nejsou turistická centra Egypta o nic hůř než v jinde ve Středozemí.

Riziko terorismu v Egyptě

Zvýšené riziko terorismu je v posledních letech takřka na celém světě. Egypt není výjimkou, nicméně není se zde třeba bát víc než kdekoliv jinde. Letoviska při Rudém a Středozemním moři jsou dobře střežena, stejně jako frekventované staroegyptské památky. Dobré je dodržovat následující doporučení:

  • Řiďte se pokyny cestovních kanceláří, jejich delegátů a respektujte pokyny egyptských bezpečnostních složek.
  • Vyhýbejte se veřejným shromážděním a demonstracím.
  • Vyhněte se oblasti Sinajského poloostrova, západního Egypta, Káhiře a jejím předměstským čtvrtím.
  • Nedoporučuje se cestovat na vlastní pěst a mimo rezorty, ani využívat veřejné pláže.
  • Zvýšené riziko nepokojů a násilností se často týká významných státních svátků, které připadají na 25. ledna, 30. června, 1. července, 14. srpna a 6. října. Doba Ramadánu je také považována za rizikovější (více o Ramadánu a jeho termíny najdete ZDE).

Obecná pravidla pro bezpečnost v Egyptě

  • Jako všude na světě, ani v Egyptě se nevyplatí zacházet lehkovážně s penězi a doklady - na hotelu si zaplaťte trezor, u sebe nenoste originál pasu ani větší hotovost.
  • Nutný obnos peněz, platební kartu a kopii datové stránky pasu noste na veřejnosti co nejblíže tělu (zkuste money belt).
  • Vyhněte se prodejcům potulujícím se po ulici mimo stánky a obchody. Mohou vám svoje zboží nacpat do kapes, nebo kabelky a nevybíravě požadovat zaplacení něčeho, co jste vůbec nechtěli. Navíc vás mohou při placení ošidit, nebo rovnou okrást.
  • Pamatujte na to, že jste v muslimské zemi a přizpůsobte tomu svoje oblečení - Egypt sice vychází turistům maximálně vstříc, není ale dobře přitahovat pozornost.

Důležité kontakty a prevence

Pořiďte si dobré cestovní pojištění, to je základ. Pokud budete okradeni, kontaktujte policii - na základě protokolu vám pojišťovna může uhradit škodu. Číslo turistické policie je 126. V případě jakýchkoliv vážných problémů se obraťte v kteroukoliv denní dobu na Velvyslanectví ČR v Káhiře, volejte na číslo stálé služby 0020 122 742 7513.

Pokud jedete do Egypta na vlastní pěst, doporučujeme registraci v databázi DROZD MZV ČR, na jejímž základě vláda organizuje pomoc českým turistům v případě přírodních katastrof a nepokojů v zahraničí

Před cestou se informujte ohledně aktuální situace v zemi na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

» Zobrazit levné zájezdy do Egypta «