Istanbul od 9 739 Kč
Zobrazit zájezdy

Istanbul: Vydejte se na pouť prostorem i časem ve městě dvou kontinentů

Istanbul: Vydejte se na pouť prostorem i časem ve městě dvou kontinentů

Istanbul, dříve Konstantinopol, je vysněným cílem mnohých cestovatelů, nachází se na evropském i asijském pobřeží Bosporské úžiny, a je tak jediným městem, které se nachází na dvou kontinentech. Setkání dvou kultur, bohatá historie, barvy a vůně, architektura, jídlo – to vše dohromady utváří ten krásný a nezapomenutelný Istanbul – největší město Turecka.

Jak se dostat do Istanbulu? 

Všechny hlavní letecké společnosti létají na dvě velká mezinárodní letiště – Sabiha Gökçen a Istanbul. Na letiště Istanbul byl 6. 4. 2019 zcela přesunut veškerý provoz z letiště Atatürkovo. Nelekejte se, letiště přejalo i jeho IATA kód. Zpáteční letenku z Prahy do Istanbulu lze pořídit za cenu již od 1 000 Kč. Máte-li Istanbul pouze jako přestupní bod, můžete využít nabídky společnosti Turkish Airlines a zúčastnit se prohlídky Istanbulu zdarma

V případě, že se chystáte na běžnou dovolenou v délce do 90 dnů a do Turecka se dopravujete letecky, dostanete automaticky razítko do pasu, tedy turistické vízum na letišti. Pokud jste se rozhodli pro dobrodružnější cestu autobusem nebo vlakem, dostanete stejné vízum do Turecka na hraničním přechodu.

Istanbul stojí za to navštívit kdykoliv v roce, počítejte ale s tím, že nejlepší období pro návštěvu je zcela jistě mimo hlavní sezónu. V letních měsících se připravte na opravdu velmi vysoké teploty a hojné zástupy turistů.

Istanbul je plný hotelů, penzionů, ubytoven a bytů, od opravdu levného ubytování až po dražší a luxusní. Oblasti, které jsou přímo ideální pro pobyt, jsou například: Sultanahmet, Beyoglu nebo Taksim. Všechny tyto části Istanbulu doslova oplývají restauracemi, čajovnami, stánky s rychlým občerstvením a jsou bezpečným místem k pobytu.

Co podniknout v Istanbulu a jaká místa si nenechat ujít

V Istanbulu najdete nespočet turistických atrakcí, od starobylých ruin, paláců, světově proslulých mešit, barů až po nekonečnou řadu obchodů uvnitř Velkého bazaru. Pojďme se podívat na místa, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti při návštěvě tohoto působivého města.

Modrá mešita

Modrá mešita je nejznámějším symbolem Turecka hned po Hagii Sofii. Postavena byla v letech 1609 – 1616. Zajímavá je díky svým šesti minaretům a všudypřítomné modré barvě. Pokud ji navštívíte po 16. hodině, nebudou zde již téměř žádné fronty. Před návštěvou si také zkontrolujte čas modliteb napsaný na tabulích mimo mešitu, během modlitebních časů je totiž turistům vstup zakázán.

Hagia Sofia

Bezesporu nejsymboličtější stavba v Istanbulu, dokazující moc tehdejšího císaře Justiniána I. a celé Římské říše. Chrám byl vybudován v letech 532 – 537 a je nejznámějším příkladem byzantské architektury. Jelikož původně byla tato sakrální stavba křesťanskou svatyní a po dobytí Konstantinopole Osmany přestavěna na mešitu, mísí se v ní jak muslimské, tak i křesťanské prvky. Od roku 1934 slouží chrám jako muzeum. V létě ho můžete navštívit od 9 do 18 hodin (v zimě je otevřeno do 17 hodin). Ačkoliv vstupné není zrovna nejmenší, budova a její prostory vás jistě ohromí svou monumentálností.

Cisterna Yerebatan

Cisterna Yerebatan, někdy také přezdívaná „potopený palác“, není jen největší zásobárnou vody v Istanbulu, ale především ukázkou nesmírné důmyslnosti a dechberoucího stavitelského umění. V dávných dobách byla neodmyslitelnou součástí města, jelikož sloužila jako zásobárna vody pro případ obléhání. Nyní se můžete do těchto impozantních prostor podívat i vy a projít se po vyvýšených ochozech nad hladinou vody s barevnými rybami a všemožným osvětlením.

Velký bazar (Grand Bazaar)

Stavba jednoho z nejstarších tržišť na světě započala v roce 1455, dva roky poté, co Turci dobyli Konstantinopol. Zastřešený labyrint 60 uliček denně navštíví až 300 000 lidí a není nic nemožného se zde ztratit. Dobrou zprávou je, že jedině tak najdete ty pravé poklady. Seženete zde čerstvé potraviny, zboží domácí výroby, ale také výrobky z pravé kůže, zlata či stříbra. Ať už toužíte po vodní dýmce nebo turecké kávě, zamiřte právě sem, nikde jinde nepořídíte lépe.

Trh s kořením (Spice Bazaar)

Trh s kořením je od Velkého bazaru vzdálený asi jen 15 minut chůze. Kromě samotného koření zde obchodníci nabízí také čaje a nespočet sladkých dobrot. Je podstatně menší, a tak ho projdete za chvilku.

Sulejmanova mešita

Díky své poloze na kopci a krásné bílé barvě vás zaujme již z dálky. Ve své době patřila k největším divům světa a dnes hrdě vévodí celému Istanbulu. Hned po vstupu vás ohromí obrovský prostor a všudypřítomný klid. V celém komplexu se nachází modlitebna, čtyři minarety, lázně, kuchyně, škola, nemocnice, zbrojnice a knihovna. Do mešity je vstup povolen mužům i ženám a navštívit ji můžete v běžných denních hodinách mimo časy modliteb. Dbejte na zakrytí ramen a kolen, u žen alespoň symbolicky šátek přes hlavu.

Palác Topkapi

Jeden z nejtypičtějších pozůstatků Osmanské říše. Původně fungoval jako symbolické, ale i politické sídlo Osmanů, dnes je v něm muzeum, které stojí za to vidět. Na prohlídku je potřeba si vyhradit celý den. Prohlédnout si můžete krásné komnaty, rozlehlá nádvoří, klenotnici, harém nebo prostory sloužící pro obřízku. Nejednomu návštěníku se zde zatají dech.

Galatská věž

Nejvýznamnější památka severní části Istanbulu, která byla postavena už v roce 528. Se svými 70 m bývala kdysi nejvyšší stavbou města. Dnes v horních patrech najdeme restauraci a kavárnu, které nabízejí hezký výhled na celý Istanbul a na Bospor.

Palác Dolmabahçe

Jedná se o empírový palác z 19. století na evropském břehu Bosporu. Původně sloužil jako sídlo sultána a správní centrum Osmanské říše. Tento obrovský palác s 285 pokoji, 34 sály, 68 toaletami a 6 tureckými lázněmi každého jistě zaujme mimo jiné také všudypřítomnými zlatými a stříbrnými dekoracemi, pro jejichž vyhotovení bylo použito 14 tun zlata a 40 tun stříbra. Impozantním stavitelským kouskem je také schodiště ve tvaru dvou koňských podkov z mosazi a křišťálu, se zábradlím z leštěného mahagonu. Vstupné do paláce se pohybuje okolo 500 Kč a otevřeno je každý den od 9 do 16 hodin, kromě pondělí.

Taksimské náměstí a ulice Istiklal

Snad nejznámější moderní centrum současného Istanbulu s velkým množstvím restaurací a hotelů. Nejvýznamnější památkou na náměstí je Památník nezávislosti, který Turkům připomíná vznik Turecké republiky v roce 1923. Přímo u Taksimského náměstí najdeme známou ulici Istiklal. Je zde nespočet kaváren, restaurací, obchodů a především barů a nočních klubů, díky nimž toto místo doslova nikdy nespí. Pokud jste milovník nočního života, nesmíte vynechat její návštěvu. Ve dne je samotná procházka po ulici nezapomenutelným zážitkem a v noci se promění v nikdy nekončící party.

Výletní plavba po Bosporu

Určitě si nenechte ujít plavbu po Bosporu, většina lodí vyjíždí z přístavu ve čtvrti Eminönü. Tento 30 km dlouhý průliv odděluje Evropu od Asie a v historii býval centrem mnoha historických událostí při dobývání města. Vybrat si můžete z různě dlouhých plaveb, mnohé památky tak uvidíte zcela z jiné perspektivy.

Jak cestovat po Istanbulu

Jakmile do města dorazíte, zakupte si Istanbul Kart v jednom z automatů. Cena je 10 TLR. Využijete ji ve veřejné dopravě i na lodích. Další zajímavou kartou, kterou byste mohli při své návštěvě využít, je Istanbul Welcome Card (platnost karty je 7 dní). Můžete ji zakoupit v několika variantách (cena začíná na 19 EUR). Rozhodně se vyplatí lidem, kteří mají v plánu navštívit památky či muzea. V ceně karty je vždy několik jízd veřejnou dopravou, plavba Bosporem a elektronická mapa a průvodce. V dražších variantách pak získáte vstupy do muzeí či do vybraných památek.

Na většinu míst a turistických atrakcí se dostanete tramvajemi, autobusy, metrem, loděmi a lanovkou. Pokud využijete taxi, ujistěte se, že je zapnutý taxametr, vypůjčit si samozřejmě můžete také auto. Rozhodně ale choďte co nejvíce pěšky, jedině tak nasajete tu pravou tureckou atmosféru a setkáte se s místními obyvateli.

Jídlo a pití v Istanbulu

Vítejte v ráji potravin, čajů a zejména sladkostí. Ulice Istanbulu jsou plné stánků s kebabem, útulných restaurací, čajoven a kaváren. Jedinou věc, kterou si zapamatujte je: Vyzkoušejte všechno! Jídlo v Turecku není drahé, dokonce ani v pěkné restauraci přímo v Istanbulu nenecháte celé jmění. Navštívit můžete turecké bufetové restaurace a vyzkoušet tak různá jídla. V žádném případě při své cestě nevynechejte tradiční dezert – baklavu. Jedná se o zákusek, který potěší každý mlsný jazýček. Lokum zase připomíná naše želatinové medvídky.

Protože se budete nacházet v muslimské zemi, mějte vždy na paměti, že byste měli respektovat jejich zvyky a tradice. Při návštěvě mešit a náboženských míst noste dlouhé sukně nebo kalhoty a nezapomeňte si zakrýt také ramena a hrudník, samozřejmostí je rovněž zahalená hlava. U turisticky frekventovaných památek vám textil k zahalení těla půjčí zdarma.

Navštívili jste už Instanbul nebo vás zaujalo jiné turecké město? Podělte se o to s námi do komentářů.

Komentáře

Monička
čerstvá příchozí
Monička
před 5 lety
Monička
před 5 lety

Do Istanbulu se prý jezdí buď nakupovat, nebo obdivovat památky. My vyrazili za památkama a nelituju.

Jarča
nová členka
Jarča
před 5 lety
Jarča
před 5 lety

Pěkný článek. My jsme si s kamarádkou zaplatily asi za necelých sedm tisíc korun eurovíkend od cestovní kanceláře, která nám zajistila vše potřebné - letenku, transfer z letiště, pojištění i ubytování v hotelu. Vybraly jsme takový, ze kterého se dalo do středu města a po památkách chodit pěšky. Ušetřily jsme tím dost peněz za dopravu.

Kozderka
nový člen
Kozderka
před 5 lety
Kozderka
před 5 lety

Já byl nadšenej z cisterny - 336 sloupů a to osvětlení z toho dělá naprosto neskutečné místo. Na návštěvu nám stačila asi hodinka, pak určitě palác Topkapi - návštěva tak na půl dne klidně, něco neskutečného - hrozně honosné sídlo a rozhodně doporučuji plavbu. Naháněče potkáte kdekoli a kdykoli v přístavu.

BunBoNamBo
čerstvý příchozí
BunBoNamBo
před 5 lety
BunBoNamBo
před 5 lety

Super, další tip, kam jet!

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů