Jak si zkrátit čekání při dlouhých přestupech? Víme, do kterých měst si lze udělat výlet zdarma

Jak si zkrátit čekání při dlouhých přestupech? Víme, do kterých měst si lze udělat výlet zdarma

Cesty do vzdálenějších destinací jsou obvykle dlouhé, nudné a únavné. Jestli vás ještě ke všemu čeká několikahodinový přestup na letišti, může být takový let opravdu utrpením. Ne vždy se ale musíte kroutit na nepohodlných letištních sedačkách a hypnotizovat hodiny, které se vlečou pomaleji než kdy jindy. Cestu a přestup si můžete zpříjemnit výletem do města, který může být navíc zcela zdarma. Jak je to možné?

Některé aerolinky, případně letiště, nabízí svým zákazníkům výlety do měst v ceně letenky. My víme, které to jsou, a o své tipy se s vámi podělíme. Dozvíte se také, na co si dát pozor při individuálním výletu na vlastní pěst a jak si sehnat místního průvodce.

Kde a s kým je možné podniknout výlet při přestupu zdarma

Výlety od aerolinek mají výhodu v tom, že jsou nejen zdarma, ale navíc se nemusíte starat o organizaci a dopravu. Za to, že stihnete navazující let, však aerolinka ručit nemusí. Některé aerolinky mohou nabízet i noc v hotelu a dopravu z letiště zdarma. Podmínky u jednotlivých dopravců se mění, a tak si aktuální nabídku ověřte vždy předem u konkrétní společnosti.

Turecko – Istanbul

Prohlídku Istanbulu můžete mít zdarma v případě, že letíte s aerolinkou Turkish Airlines a doba přestupu je 6–24 hodin. Na tour není možné se přihlásit předem. Při prohlídce Istanbulu navštívíte známou Modrou mešitu, palác Topkapi a mnoho dalšího. Každý den je v nabídce několik výletů v délce 3,5 až 9 hodin. V případě zájmu o tour se dostavte ke stánku, jehož lokaci najdete na mapě.

Více informací: web Turkish Airlines
Víza: nejsou potřeba

Katar – Dauhá

Letíte-li s aerolinkou Qatar a váš přestup je delší než 5 hodin, můžete si udělat výlet v Dauhá. Od roku 2018 jsou výlety placené a jejich cena začíná na 75 QAR. Počet míst je omezen na 46 a rezervaci lze provést online nejpozději 48 hodin před začátkem prohlídky. Při prohlídce navštívíte skanzen Katara Cultural Village, Pearl-Qatar, Muzeum islámského umění nebo si můžete užít nakupování v Souq Waqif. K prohlídce se musíte dostavit 90 minut před začátkem tour.

Více informací: web Qatar Airlines
Víza: nejsou potřeba

Singapur – Singapur

Prohlídky Singapuru jsou organizovány letištěm, a je tak jedno, s kterou aerolinkou letíte. Jedinou podmínkou je přestup v délce 5,5–24 hodin. Prohlídky nelze rezervovat a počet míst je omezený – kdo dřív přijde, jde na tour. Na výběr máte ze dvou tras City Sights a Heritage. City Sights Tour vás zavede od obřího ruského kola, přes vyhledávaný Merlion Park až k známým zahradám Gardens by the Bay. Celý efekt prohlídky je umocněn tím, že se jede v noci a vše je krásně osvětlené.

Heritage Tour vás naopak zavede do čínské, indické a koloniální čtvrti. Míst, která rozhodně stojí za návštěvu, je zde mnoho. Lístky získáte u přepážek Free Singapore Tours na terminálu 2 a 3.

Máte-li méně času, najdete spoustu aktivit přímo na letišti. Jednou z hlavních atrakcí je nově otevřená část Jewel. Některé atrakce jsou zdarma, některé za poplatek.

Více informací: web letiště
Víza: nejsou potřeba

Severní Korea – Soul

Při přestupu, který není delší než 24 hodin, se můžete zúčastnit prohlídky Soulu, které pořádá korejská turistická služba. Lístky je možné rezervovat předem online, nebo se dostavit k infostánkům na terminálech 1 a 2. Do online prodeje se uvolňuje pouze část lístků. Na výběr je opět z několika tras, při nichž si prohlídnete chrámové nebo městské památky. Prohlídky trvají od 1–6 hodin. Stejně jako v Singapuru, je i na letišti Incheon řada atrakcí, které vám zkrátí čekání.

Více informací: web letiště
Víza: jsou potřeba

Srbsko – Bělehrad

Cestujete-li do nebo z New Yorku se společností Air Serbia a máte přestup v Bělehradě trvající mezi 8–24 hodinami, nabízí společnost noc v hotelu zdarma a transfery z letiště i na letiště. Službu lze nárokovat telefonicky nejpozději 5 dní předem na telefonické lince společnosti.

Více informací: web Air Serbia
Víza: nejsou potřeba

Kazachstán – Astana

Při cestě přes Kazachstán se společností Air Astana je možné získat ubytování včetně transferu a snídani za 1 USD.

Více informací: web Air Astana
Víza: nejsou potřeba

Tchaj-wan – Tchaj-pej

Máte-li na přestup v Tchaj-pej 7 – 24 hodin, můžete se zúčastnit jedné ze dvou okružních prohlídek města zdarma. Ranní prohlídka startuje v 8:15 a zavede vás ke krásným chrámům Zushi a Sanxia či ke keramickému centru Tchaj-wanu Yingge. Odpolední prohlídka startuje ve 14:00 a prohlédnete si při ní známé památky jako pamětní síň Chiang Kai-shek a osmý nejvyšší mrakodrap světa Tchaj-pej 101. Tour si lze rezervovat předem zasláním přihlášky, kterou najdete na webu, nebo se dostavit k infostánku na letišti.

Více informací: web pořádající společnosti
Víza: nejsou potřeba

Japonsko – Tokio

Při přestupu v japonském Tokiu můžete využít služeb průvodců – dobrovolníků, kteří vás provedou městem při různě tematicky zaměřených tour. Vybrat si můžete ze tří tras, navštívíte při nich buddhistický chrám Naritasan Shinsho-ji, ochutnáte japonskou kuchyni, nebo se vydáte za přírodou na japonský venkov. Vstupné a jídlo si hradíte sami. O tour se přihlaste na infostánku letiště.

Více informací: web letiště
Víza: nejsou potřeba

USA – Salt Lake City

V Salt Lake City je možné se zúčastnit prohlídky města zdarma s dobrovolníky Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Prohlídka zahrnuje především Temple Square a okolí. Tour si lze objednat předem online.

Více informací: web církve
Víza: jsou potřeba; více v článku Vízum do USA

Na co si dát pozor při tour zdarma

  • Jaké jsou vízové podmínky.
  • Podmínky, za kterých vzniká nárok na tour.
  • Co vše je zahrnuto v ceně,
  • Zda aerolinka garantuje, že stihnete návazný let při komplikacích, jako jsou dopravní zácpy apod.

Cesta se vám může prodloužit nejen plánovaně, ale také kvůli zpoždění letu. Jak se v této situaci zachovat, se dozvíte v článku Na co máte nárok při zpoždění letu? Víme, na jaké odškodnění máte nárok a jak ho získat.

Individuální výlety při přestupu a na co si dát pozor

Výlet do města, ve kterém přestupujete, si můžete udělat i individuálně. V tom případě byste si však měli dávat pozor na pár věcí, které mohou výlet nejen prodražit, ale také způsobit komplikace v podobě nestihnutí letu.

Na co myslet při plánování individuálního výletu

  • Vízové podmínky: v některých zemích se vám krátký výlet do města může prodražit z důvodu nutnosti pořízení víza. Některé země však umožňují krátké bezvízové pobyty určené k prohlídce města při přestupu.
  • Čistý čas na výlet: dobu přestupu máte sice 8 hodin, je ale třeba počítat s časem na opuštění letiště, cestu do města, znovuodbavení a další. V případě, že musíte procházet imigrační kontrolou a letiště je dál od města, je na zvážení, zda se výlet vyplatí a neunaví vás ještě víc, než čekání na letišti.
  • Nejrychlejší spojení na letiště: pokud je cesta na letiště možná jen po silnici, dejte si dostatečnou časovou rezervu z důvodu dopravních kolapsů. Vždy je jistější cesta vlakem nebo metrem.
  • Zavazadla: kupujete-li si dvě letenky zvlášť nebo je váš přestup delší než 24 hodin, budete si muset vyzvednout a znovu odbavit zavazadla, což vám zabere nějaký čas navíc. Zjistěte si také, zda a za kolik je na letišti úschovna zavazadel.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce