Cestování vlakem po Evropě. Jak cestovat výhodně?

Cestování vlakem po Evropě. Jak cestovat výhodně?

Vlaková doprava je asi jednou z nejpohodlnějších a získává znovu na popularitě. Ceny jízdenek vlaků se díky konkurenčním nízkým cenám autobusů a letadel také snižují, vznikají soukromé vlakové společnosti a internet je plný akčních jízdenek. Pojďme se podívat na to, kdy, jak a kde koupit nejvýhodněji jízdenky na vlak a jak cestovat delší trasy po Evropě.

Kdy nakupovat jízdenky

Pokud máte možnost, nakupte si jízdenky co nejvíce dopředu. Stejně jako u autobusových jízdenek totiž s přibližujícím se datem ceny jízdenek stoupají. Většinou neexistují žádné last minute slevy na jízdenky. Ceny stoupají postupně už i více než měsíc předem, brzký nákup vám tedy rozhodně ušetří. Určitě se pak vyplatí sledovat akce jednotlivých společností.

Jak nakupovat jízdenky

Přeshraniční jízdenky vycházejí většinou dráž, pokud chcete tedy ušetřit, dělte jízdenky po jednotlivých zemích. (Například: Praha – Mnichov, Mnichov – Paříž). Jízdenky si vždy vytiskněte, ne všude akceptují elektronickou podobu. Navíc v některých zemích bude potřeba na nádraží vyměnit elektronicky zakoupenou jízdenku za ověřenou papírovou, například ve Španělsku nebo Maďarsku. 

Kde nakupovat jízdenky

Pokud se rozhodnete nakupovat jízdenky osobně na nádraží, zvolte raději nákup jízdenek až v dané zemi. V případě, že byste si zakoupili jízdenky na českém nádraží, mohlo by se vám to hodně prodražit. Obecně se vyplatí nakupovat jízdenky spíše on-line, kde je to většinou levnější.

Chcete-li cestovat po Evropě, vyhledat spojení a rovnou si i jízdenku koupit bez přidaných poplatků, využijte webové stránky LOCO2, nebo B-europe. Vyhledání všech možných spojení (vlak, bus, letadlo, spolujízda) najdete na Rome2rio a jízdenky z Česka vám vypočítá vlakem.net.

Vyhledávačů je v dnešní době spousta, doporučujeme ovšem si jízdenku zakoupit nakonec přímo na stránkách dané vlakové společnosti a prohlédnout si jejich aktuální akce. Nejzajímavější nabídky naleznete na stránkách rakouských či německých drah. U vzdálenějších destinací se vyplatí většinou použít Interrail jízdenku, o tom už je další odstavec.

Interrail jízdenka

Interrail jízdenka je mezinárodní jízdenka na určitý počet dní, kterou můžete použít pro neomezené cestování po evropských železnicích. Jízdenky můžete zakoupit na pokladnách nádraží. Informace v češtině naleznete přímo na stránkách Českých drah.

Existují varianty pro jednotlivé země a pak neomezená Interrail jízdenka po celé Evropě: Interrail Global Pass, který je možné využít pro jednu cestu z a jednu cestu do ČR. Tyto cesty se vám nepočítají do počtu dnů, na které máte Interrail zakoupen. Interrail ovšem neplatí na některé soukromé nebo speciální tratě, více informací se dozvíte na webu Interrail.

Například ho nemůžete použít v tunelu La Manche mezi Francií a Anglií. Nezapomeňte, že pro mnoho vlaků je povinná rezervace místa, kterou je nutné dokoupit. V určitých obdobích bývá na online nákup jízdenek 15% sleva. 

Jízdenka na léto

Pokud plánujete hodně cestovat vlakem po České republice v průběhu léta, můžete využít jízdenku na léto od Českých drah, kterou lze zakoupit od 15. června, a to pro období od 1. července do 31. srpna. Získáte tak možnost neomezeně cestovat vlaky Českých drah po celé republice. Jízdenka se vztahuje na vlaky 2. třídy a je vázána na osobu, která si ji zřizuje.

K dispozici je sedmidenní nebo čtrnáctidenní varianta. Ještě zajímavější se pak stává pro držitele zákaznické aplikace na In kartě nebo průkazu ITIC, na které lze uplatnit slevu (průkaz je potřeba mít při cestování u sebe, jelikož ho musíte předkládat při každé kontrole jízdenek).

Základní cena za sedmidenní jízdenku je 790 Kč, za čtrnáctidenní zaplatíte 1 190 Kč. Ve zvýhodněné variantě stojí sedmidenní 690 Kč a čtrnáctidenní 990 Kč. Díky státním slevám pro děti, studenty a důchodce se těmto skupinám vyplatí kupovat spíše denní jízdenky.

Autovlaky

Oblíbený spoj Česká republika – Chorvatsko s lůžkovými autovlaky již bohužel nejezdí. Využít však můžete například autovlak z Prahy do Košic, Popradu nebo Humenného na Slovensku. Jedna cesta začíná na 1 714 Kč. Vyhnete se tak kolonám a cesta pro vás bude mnohem pohodlnější. Pak už si můžete užít Tatry po svém a projet si vše vlastním autem.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Vlakem do Chorvatska v roce 2021

V tomto roce je možno cestovat z ČR a SR do Chorvatska vlakem. Celkem je zatím možno využít dva spoje - 1. s odjezdem z Prahy, který provozuje… Zobrazit více
JedemeVlakem
JedemeVlakem

Vlakem do Burgasu

Zdravim, rádi bysme se dostali vlakem do Burgasu. Máte s tím někdo zkušenosti? Jezdí tento vlak stále? Dají se na vlak ještě teď sehnat lístky?
DanaDianaNoymi
DanaDianaNoymi

Jeli jste vlakem z ČR do Milána?

Máte někdo zkušenosti s vlakem do Milána? Lístek stačí koupit na nádraží nebo předem online? Jaké máte zkušenosti s lůžkovými vlaky a servisem ve… Zobrazit více
Dědek
Dědek

Vlakem do Bibione

Ahoj všem, jel jste prosím někdo vlakem do Bibione? Chtěli bysme dojet do Pordenone a odtud autobusem do Bibione.
Elza
Elza

Vlakem do Neapole z Říma

Dobrý den, přiletíme letadlem na letiště Řím Fiumicino, jak se odtud nejlépe dostat vlakem do Neapole? Chtěla bych si třeba koupit lístky i online,… Zobrazit více
Kristýna
Kristýna

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce