Alanya od 10 749 Kč
Zobrazit zájezdy

Turecká Alanya, krásné pláže i město, kde poznáte obyčejný život Turků

Turecká Alanya, krásné pláže i město, kde poznáte obyčejný život Turků

Východní část tzv. Turecké riviéry zahrnuje i oblast Alanya. Jde o turisticky velice atraktivní lokalitu, které bývá především v letní sezóně cílem mnoha Čechů. Velkou výhodou je, že zde máte šanci poznat i život v Turecku. Jde o příjemné místo ke strávení odpočinkové dovolené.

Dvě tváře letoviska

Dodnes je Turecko pro Čechy, kteří chtějí strávit dovolenou u vody a zároveň poznávat odlišnou kulturu, velmi žádanou destinací. Alanya je sice turistickým centrem, ale má tu velkou výhodu, že vám představí i obyčejný život zdejších obyvatel.

Když opustíte turistickou oblast těsně kolem přístavu, můžete se vydat do města, které vám nabídne svoji pohostinnou náruč. Spatříte tak dvě tváře Alanye – jednu nablýskanou určenou turistům, kteří během svých pobytů v podstatě ani neopouští hotel, druhou potom obyčejnou, ve které ale nejlépe poznáte místní zvyky a kulturu. Když se vydáte do obyčejných hospůdek a restaurací, pochopíte a uvidíte, jak se tu žije.

Projděte si živoucí tepnu a vylezte na hrad

Alanya samotná leží mezi kopci a mořem, město má zhruba asi 90 tisíc obyvatel. Pozor ale na jednu věc – nepleťte si s Alanyi s jiným podobně se jmenujícím letoviskem, a sice Antalyí. Ta leží také v Turecku, ovšem přibližně 120 km západně od Alanye, samozřejmě také na pobřeží.

Hlavní bulvár vede kolem moře. V místě, kde se tyčí do výše jedna z největší zdejších pamětihodností – hora s hradem, vede do města a tvoří tepnu kypící životem. Narazíte zde na spoustu obchůdků a hospůdek. Na severu hory, na níž se tyčí hrad, najdete také starou čtvrť plnou zahrad a mešit. Krásné parky se nacházejí rovněž vedle přístavu.

Vydejte se do starověkých center

Zřícenina hradu na kopci stojí za to, abyste na ni vyšplhali. Pokud jde o výlety mimo město, za pozornost určitě stojí jeskyně Dim přibližně 12 km od Alanye. Dále asi 15 km na severovýchod je jeskyně Kadiini, kde se nacházejí velké stalaktity. Poblíž je starověké město Perge, dále Aspendos, kde najdete nejzachovalejší amfiteátr s velkým akvaduktem, za pozornost stojí i starověké Side. Vyplatí se prostřídat pobyt na pláži s návštěvou některých starověkých center.

Teplé moře i na podzim

Určitě vás ale zajímá koupání, o tom přece dovolená v Turecku hlavně je. Najdete zde krásné pláže písčitého charakteru. Orientované jsou jižně, rozděluje je již dříve zmiňovaný hrad. Přibližně 3 km dlouhá západní pláž se nazývá také Kleopatřina. Ta východní pláž je mnohem delší, měří snad 15 km a logicky se táhne daleko za město. Milovníci vln budou potěšeni, protože moře je zde otevřené. Vstup do vody je pozvolný, stačíte i ve vzdálenosti cca 30 metrů od břehu. Pak se ale začíná prudčeji svažovat.

Teplota moře je příznivá, ještě v listopadu se pohybuje kolem 22 °C, v prosinci kolem 19 °C. Nejvyšších hodnot dosahuje v srpnu a září, kdy se pohybuje kolem 26-27 °C. Kdo má rád i další vodní radovánky, nejspíš ho potěší aquapark v centru Alanye.

Velmi příznivé ceny jídla

S jakými cenami se tu setkáte? Měnou je zde turecká lira, která má hodnotu asi 6 kč. 1,5 l vody za 1 liru, bochník chleba za 2 liry, 1 l mléka za 3 liry, 1 kg místního sýra za 20 lir, 1 kg rajčat za 2 liry. Pivo je tu dražší, 0,5 l za asi 10 lir. Tvrdý alkohol je také 2x - 3x dražší než v ČR. Ve fastfoodu se najíte za 12 lir, tříchodové menu v restauraci vás vyjde na zhruba dvojnásobek. Ceny jsou zde tedy příznivé.

Zajděte si v Alanyi také na trh. Na tureckých trzích seženete prakticky všechno kořením počínaje, přes šperky a oblečení až po ručně zhotovované koberce konče. Můžete zde nakoupit skutečně originální turecké suvenýry. Nebojte se smlouvat – tady je to naprosto běžné a dokonce se to od vás očekává. Můžete díky tomu ušetřit i dost peněz.

Ubytování není drahé

Jak je to v Alanyi s ubytováním? Najdete zde spoustu hotelů, často i vyšších pater. Některé hotely si platí naháněče klientů. Mimo sezónu se můžete klidně dostat v přepočtu na cenu 250-300 Kč za noc.

Cesta z ČR letadlem sem trvá asi 3 hodiny. Ovšem pozor, přistává se v Antalayi, nikoli přímo v Alanyi, protože v Antalyi se nachází letiště pro celou oblast Turecké riviéry. Přímo do Alanye se pak dostanete asi za 1,5 hodiny autobusem.

Celkově je Alanya velmi žádaná právě proto, že jde o krásnou lokalitu, kde se můžete seznámit i s naprosto obyčejným životem Turků. A to už za to stojí. Člověk by totiž neměl jezdit jenom odpočívat, i když i to je důležité, ale také poznávat odlišné kultury – pokud k tomu má možnost.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů