Černá Hora od 1 850 Kč
Zobrazit zájezdy

Letos zapomeňte na Chorvatsko a dejte šanci nejenom plážím v Černé Hoře

Letos zapomeňte na Chorvatsko a dejte šanci nejenom plážím v Černé Hoře

Proč jezdit opakovaně do Chorvatska, když už jste tam několikrát byli, není tam už tak levně jako kdysi a hlavně „za rohem“ se nachází Černá Hora s vyžitím pro celou rodinu? V článku vám prozradíme, proč zamířit na dovolenou do Černé Hory a přidáme i několik tipů, co rozhodně nevynechat a navštívit.

Proč navštívit Černou Horu

Důvodů, proč vyměnit Chorvatsko za Černou Horu, je hned několik. Nabízí skvělé koupání, památky i hory za příznivé ceny a (zatím) bez davů. Když to shrneme v bodech:

  • Na pláži hned tak češtinu neuslyšíte. Ani se tu nebudete mačkat.
  • Budete-li mít čas a chuť, máte to jen na skok do sousední Albánie.
  • Dojedete sem stále vlastním autem, z Prahy i Brna je to okolo 1 400 km.
  • Cenová hladina je tu plus minus jako v ČR. Naopak Chorvatsko značně podražilo (ceny v obchodech i restauracích jsou až 1,5× vyšší jak u nás).
  • Platí se tady eurem.

Co více, ráz Balkánu se s přílivem turistů rychle proměňuje. Už i pobřeží Černé Hory je obsypané letovisky. Tak sem zamiřte raději dřív, než bude pozdě a začne tu být hlava na hlavě.

Na kolik vás přijde doprava do Černé Hory

Předpokládáme, že většina lidí do Černé Hory zamíří autem, než aby podstupovala cestu dlouhou cca 35 hodin vlakem či 25 hodin autobusem. Letecky se dostanete pouze do hlavního města Podgorica, kde byste si pravděpodobně opět museli půjčovat auto.

Z ČR máte dvě možnosti, jak sem dojet:

  • Přes Slovensko a Maďarsko – jste-li z Moravy.
  • Přes Rakousko a Slovinsko – jste-li z Čech.
  • Chorvatsko a malý kousek Bosny budete projíždět v každém případě.

Na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku a ve Slovinsku budete potřebovat dálniční známku. Vyjma Slovinska ji můžete koupit dopředu online. V Bosně a Hercegovině stejně jako v Chorvatsku platíte mýtné. Maximální částka za auto a průjezd Chorvatskem je přibližně 900 Kč. V Bosně to bude jen na jednom úseku dálnice A1. Skvělou zprávou pro vás je, že Černá Hora je celá průjezdná zdarma. Ceny za známky se odvíjí podle toho, na jak dlouho pojedete, tj. zda budete kupovat týdenní/desetidenní či měsíční známky.

5 tipů na místa v Černé Hoře, která stojí za návštěvu

Délka pobřeží Černé Hory činí asi jen 294 km. Kromě vyhledávaných letovisek kolem Budvy nabízí tato země tu pravou romantiku (i sportovní vyžití) na vyhlášené Dlouhé pláži. Tu najdete až u hranic s Albánií. Písečná pláž měří 13 km a nebojte se, ani v hlavní sezoně se tu nebudete mačkat. Kam se dále vydat?

Budva

Právě kolem už zmiňované Budvy se shlukují vyhlášená letoviska a najdete tu typické oblázkové (znáte z Chorvatska), ale i písečné pláže. Nejreprezentativnější pláž s komplexem hotelů a penzionů je Slovanská pláž s jemnými oblázky (dlouhá je okolo 1 600 m). Chcete kvůli dětem písečnou pláž? Pak zamiřte na pláž Mogren (350 m). Vede k ní příjezdová cesta, jež je vytesána do skály. Kombinací oblázků i písku na stavění hradů je pak pláž Jaz (1 200 m).

Bota Kotorská

Anebo také tzv. Kotorský záliv. Ačkoliv ráz zdejší krajiny dává domněnku, že jde o nejjižnější evropský fjord, není tomu tak. Jedná se pouze o zatopené ústí řeky. To ale nemění nic na tom, že jde o nádherný záliv s letovisky (vesničkami) v celkové délce 28 km. Šířka v nejužším místě, zvaném Verige, je 350 m. I když se jedná o nejdeštivější místo Evropy (asi 5 480 mm na jednotku plochy), v létě se tu vykoupete i opálíte.

Sutomore

Na Barské riviéře v Sutomorském zálivu leží další hojně navštěvované letovisko – město Sutomore. Hlavní a taky krásná písečná pláž se jmenuje Sutomorská (1 250 m). U mysu Ratac zájemci najdou nudistickou pláž.

Na severozápadě Sutomore se nacházejí pozůstatky benátské pevnosti z 15. století, na západě zase zříceniny turecké pevnosti, památka na někdejší nadvládu Osmanské říše. Takže i milovníci historie si v Sutomore přijdou na své.

Skadarské jezero

Na hranicích Albánie a ČR se nachází krasové jezero, které je zároveň největším na Balkáně. Na jeho západním okraji stojí za vidění pevnost Grmožur. Pokud míříte do nějakého letoviska na jižním cípu Černé Hory, dopřejte si i výlet ke Skadarskému jezeru. Ale pozor, od Jaderského moře jej odděluje hřbet Rumija.

NP Durmitor

Poslední tip, který Cestolino doporučuje k návštěvě v Černé Hoře, je Národní park Durmitor. Krajina je tady převážně pustá, roste zde převážně tráva, kleč a různé druhy mechů. Za výchozí bod si můžete zvolit například horské městečko Žabljak, v němž a v jeho okolí najdete příjemné ubytování všech kategorií.

Přesvědčili jsme vás? Dáte letos přednost dovolené v Černé Hoře? Anebo vyhraje Chorvatsko?

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů