Aktuální přehled: Kam a kdy je možné vycestovat?

Aktuální přehled: Kam a kdy je možné vycestovat?

Celý svět se stále potýká s pandemií koronaviru, nicméně s přibývajícím časem se situace v mnoha zemích začíná zlepšovat a život se vrací do normálu. Jestli se vám už stýská po moři a přemýšlíte, kam lze cestovat, máme pro vás podrobný přehled o tom, jaký je aktuální stav v oblíbených lokalitách.

Opatření se rozvolňují, hraniční přechody s Rakouskem a Německem jsou otevřené, na Slovensko již lze také vycestovat a mnohé přímořské země hlásí, že jsou připravené na turistickou sezónu. Ministerstvo zahraničních věcí však stále doporučuje vyjíždět prozatím pouze v nejnutnějších případech a zachovat obezřetnost. Rovněž platí, že při návratu do České republiky je nutné mít negativní test na covid-19, nebo se nahlásit na hygienické stanici, která rozhodne o karanténě.

Od 15. června vešel v platnost tzv. „semafor“. Jedná se o seznam zemí, do kterých mohou Češi cestovat bez omezení – bez testů a karantény po návratu z daných zemí. Jedná se však o opatření z české strany, jak se k situaci budou stavět jednotlivé státy, záleží zcela na nich. Situaci v jednotlivých státech si proto ověřte níže.

Albánie

Pozemní hranice Albánie jsou od 1. června otevřené. Vstup do země je možný bez nutnosti 14denní karantény a předkládání testů. Po návratu do ČR je nutné mít negativní test nebo podstoupit 14denní karanténu. Průjezd přes Albánii do Řecka zatím není možný.

Bali

Vstup na Bali je v současné době zakázaný. Podle nejnovějších informací chce Bali přivítat první turisty až v roce 2021.

Belgie

Vycestování do Belgie je možné bez jakýchkoliv omezení. Totéž platí i po návratu do České republiky.

Bělorusko

Do země je možné přicestovat, jelikož hranice jsou otevřené. Platí ovšem, že každý, kdo přijede ze země zasažené koronavirovou infekcí, měl by mít u sebe PCR test, který není starší více než 48 hodin. Návrat do České republiky je možný jedině s negativním testem, nebo nutností podstoupit 14denní karanténu.

Bosna a Hercegovina

Do Bosny a Hercegoviny je možné vstoupit pouze s negativním testem na koronavirus, který nesmí být starší více než 48 hodin. Nově není možné cestovat na OP, ale je potřeba pas. Po návratu do České republiky je rovněž nutný test.

Bulharsko

Občané EU a schengenského prostoru mají od 1. června povolen vstup do země, bez nutnosti podstoupit povinnou 14denní karanténu, nebo mít negativní test. Návrat do ČR je rovněž možný od 15. června bez testu a karantény.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Bulharska.

Vybrat dovolenou

Černá Hora

Od 1. června Černá Hora otevřela hranice 130 státům, mezi nimiž je i Česká republika. Při příjezdu není nutné mít negativní test na koronavirus ani podstupovat karanténu. 10. července však došlo k přesunutí Černé Hory na seznam červených (rizikových) zemí. Po návratu do ČR je tak nutné absolvovat test na covid-19, případně podstoupit 14denní karanténu.

Dánsko

Do Dánska je od 27. června možné přicestovat, podmínkou je, že v zemi strávíte minimálně 6 nocí. Po návratu do ČR nebude nutné předkládat negativní test.

Dominikánská republika

Leteckého spojení na ostrov bylo k 1. červenci obnoveno.

Egypt

Od 1. července Egypt znovu povolil mezinárodní lety a zahraničním turistům otevřel přímořské resorty – Šarm aš-ŠajchDahabHurghadaMarsa Alam a Marsa Matruh. Pro Českou republiku je ale Egypt stále na seznamu červených zemí, o možnosti vstupu českých turistů na jeho území se stále jedná. Od 1. 9. 2020 je zavedena povinnost na všech místech vstupu do Egypta předložit negativní výsledek PCR testu, který nebude starší více než 48 hodin. Děti do 6 let tuto povinnost nemají.

Estonsko

24. července byla Česká republika opět vyřazena ze seznamu bezpečných zemí. Z toho důvodu platí pro Čechy při vstupu do Estonska 14denní karanténa. Příjezd zpátky do ČR je bez omezení.

Francie

Francie otevřela své hranice 15. června a je tak možné volně cestovat bez nutnosti mít negativní test či podstupovat karanténu. V zemi platí zákaz shromažďování více než 10 osob. Návrat do ČR je možný také bez jakýchkoliv omezení.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Francie.

Vybrat dovolenou

Chorvatsko

Hranice jsou otevřené. Mezi Českou republikou a Chorvatskem lze cestovat bez jakýchkoliv omezení. Oficiálně Chorvatsko otevřelo hranice všem turistům 29. května. Pro to, aby byli vpuštěni do země, je potřeba vyplnit vstupní formulář, již tak není potřeba prokazovat rezervaci ubytování. Povinnost karantény i potvrzení o negativním testu je zrušena. V Chorvatsku vše funguje normálně, roušky se nosí pouze v obchodech a na čerpacích stanicích.

Od 17. srpna platí při cestě z Chorvatska přes Rakousko povinnost předložit negativní test na koronavirus, nebo jít do karantény. Tranzit je však stále povolen.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Chorvatska.

Vybrat dovolenou

Island

Island otevřel své hranice turistům 15. června, vstup je však možný pouze s negativním testem na covid-19, který bude proveden na letišti v Keflavíku. Ze země odkud přilétáte zatím test nebude akceptován. Cena se pohybuje kolem 2 700 Kč. Návrat do České republiky je od 15. června možný bez omezení.

Itálie

Od 3. června se otevřely hranice všem návštěvníkům ze Schengenu, 14denní karanténa pro ně již není povinná. Cestování mezi Českou republikou a Itálií je tak bez jakýchkoliv omezení v obou směrech. Je však nutné vyplnit čestné prohlášení, a to i v případě tranzitu. V případě, že jste během 14 dní před cestou do Itálie navštívili Rumunsko či Bulharsko, jste po příjezdu do Itálie povinni nastoupit do 14ti denní domácí karantény.

Při vstupu na Sardinii je potřeba vyplnit online formulář, stejně tak je nutné vyplnit online formulář před vstupem do regionu Apulie.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Itálie.

Vybrat dovolenou

Japonsko

Hranice Japonska jsou stále uzavřené a není možné do země přicestovat za účelem turistiky.

Kypr

Češi, kteří plánují dovolenou na Kypru, musí nejpozději 72 hodin před odletem absolvovat test na koronavirus a negativní výsledek pak předložit na letišti. Všichni cestující musí rovněž před cestou vyplnit online vstupní formulář Cyprus Flight Pass. Po návratu do České republiky není třeba test ani karanténa.

Vyberte si z nabídky zájezdů na Kypr.

Vybrat dovolenou

Litva

Do Litvy je možné přijet bez povinnosti absolvovat 14denní karanténu, pokud v zemi, z níž osoba přichází, počet nakažených za posledních 14 dní nepřesáhl 16 případů na 100 000 obyvatel, což aktuálně Česká republika nesplňuje.

Lotyšsko

24. července byla Česká republika opět vyřazena ze seznamu bezpečných zemí. Z toho důvodu platí pro Čechy při vstupu do Lotyšska 14denní karanténa. Příjezd zpátky do ČR je bez omezení.

Maďarsko

Od 1. září se uzavřou hranice Maďarska všem cizincům, aby se zabránilo šíření koronaviru. Cizím občanům kromě odůvodněných výjimek nebude vstup umožněn. O tranzitu a vyjímkách pro turisty s již rezervovaným ubytováním se stále jedná, mělo by být upřesněno v těchto dnech.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Maďarska.

Vybrat dovolenou

Malta

Cestující z České republiky musí mít od 28. 8. negativní PCR test, který nebude starší více než 72 hodin. Všichni cestující musí také vyplnit následující dva formuláře: Public Health Travel Declaration Form a Passenger Locator Form. Cesta zpět do České republiky je bez omezení.

Vyberte si z nabídky zájezdů na Maltu.

Vybrat dovolenou

Německo

Cestování mezi Německem a Českou republikou je možné bez jakýchkoliv omezení tak, jako tomu bylo před vypuknutí pandemie. Země 15. června oficiálně zrušila veškerá opatření na hranicích.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Německa.

Vybrat dovolenou

Nizozemsko

Od 15. června lze z České republiky přicestovat i za účelem turistiky, ale je vyžadována předchozí rezervace ubytování. Komerční ubytovací zařízení (hotely, kempy) si své hosty evidují samostatně a mohou údaje o ubytovaných v případě požadavku místní hygienické správy (GGD) při trasování poskytnout přímo, aniž by se o to cizozemský návštěvník musel sám starat. Test není nutný. Návrat do České republiky je bez omezení.

Norsko

Od 8. srpna zavedlo Norsko znovu povinnou 10denní karanténu pro všechny české občany, kteří do země přicestují. Po návratu z Norska zpět do České republiky není potřeba mít negativní test, ani jít do karantény.

Omán

Vstup do země je pro turisty zakázán, po příletu platí 14denní karanténa.

Polsko

Od 13. června jsou hranice Polska otevřené a je možné do země vstupovat bez omezení. Při návratu zpět do České republiky jsou také zrušeny všechny podmínky v podobě negativních testů či karantény.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Polska.

Vybrat dovolenou

Portugalsko

Vstup je povolen a od 29. 6. nepotřebujete negativní test a ani nemusíte podstupovat 14denní karanténu.

Na Azory i Madeiru mohou turisté zavítat od 1. července. Musí se však prokázat negativním testem na koronavirus. Dobrou zprávou je, že po příletu bude mít každý možnost nechat se zdarma otestovat přímo na letišti. Podrobnosti se dočtete zde. V případě, že budete na Azorech trávit déle než týden, musíte se v průběhu nechat znovu otestovat.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Portugalska.

Vybrat dovolenou

Rakousko

Od pátku 5. června je možné do Rakouska cestovat zcela bez omezení. To znamená, že lidé nepotřebují negativní test na koronavirus, a to ani při vstupu a ani při návratu do ČR.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Rakouska.

Vybrat dovolenou

Rumunsko

Do země je možné od 15. června cestovat. Od 3. srpna je ale nutné po návratu z Rumunska absolvovat test na covid-19 nebo podstoupit karanténu.

Rusko

Do Ruské federace nemohou vstupovat cizinci od 18. března do odvolání. Od tohoto data bylo rovněž pozastaveno vydávání elektronických víz a do 15. června nebudou cizincům na území Ruska prodlužována víza.

Řecko

Negativní testy na koronavirus pro dovolenou v Řecku nebudou pro české občany od pondělí, jak se plánovalo, potřeba (týká se pouze letecké dopravy). Cestovatelé musí ale vyplnit vstupní formulář, a to nejpozději 24 hodin před cestou.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Řecka.

Vybrat dovolenou

Severní Makedonie

26. června vláda Severní Makedonie rozhodla o úplném otevření všech hraničních přechodů do Severní Makedonie, kromě hraničních přechodů do Řecka. Z Řecka je vstup na území Severní Makedonie umožněn. Povinnost předkládat při vstupu do země negativní PCR test byla zrušena, stejně jako 14denní karanténa. Při pobytu v Severní Makedonii je po návratu do České republiky potřeba negativní test.

Slovensko

Od 4. června se plně otevřely hranice mezi Slovenskem a Českou republikou. Od tohoto data je tak možné možné znovu cestovat stejně, jako tomu bylo před vypuknutím pandemie – v obou směrech bez testů i povinné karantény a na libovolnou dobu.

Vyberte si z nabídky zájezdů na Slovensko.

Vybrat dovolenou

Slovinsko

Od 7. srpna platí, že po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná 14denní karanténa. V případě, že jste si zakoupili ubytování před 6. srpnem, můžete do Slovinska bez karantény s předloženým negativním testem. Jestliže budete přes Slovinsko tranzitovat, karanténa se na vás nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin.

Spojené státy

Do USA nemůže cestovat nikdo, kdo se v posledních 14 dnech nacházel na území některé země schengenského prostoru. Přes USA je zakázán i tranzit, a to i v případě, pokud byste neopustili prostory letiště. Vycestování ze Spojených států zakázáno není.

Srbsko

Od 22. května je opět možný vstup na území Srbska pro všechny cizince bez omezení. Není vyžadováno předchozí povolení ani test na covid-19. 10. července však došlo k zařazení Srbska na seznam červených (rizikových zemí). Češi tak musí po příjezdu zpět do ČR absolvovat test na covid-19, nebo podstoupit 14denní karanténu.

Španělsko

Španělsko bylo zařazené mezi rizikové země. Při návratu po 24. srpnu zpět do ČR je nutné nastoupit do 14denní karantény, nebo se prokázat negativním testem na covid-19. Jedinou výjimkou jsou Kanárské ostrovy. Před cestou je rovněž nutné vyplnit online vstupní formulář.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Španělska.

Vybrat dovolenou

Švédsko

Švédsko neomezuje vstup na své území pro občany EU. Návrat zpět do České republiky je již bez omezení.

Švýcarsko

Švýcarské hranice jsou otevřené a lze do země přicestovat bez jakýchkoliv omezení. Totéž platí také pro návrat do České republiky.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Švýcarska.

Vybrat dovolenou

Tunisko

Od pondělí 3. srpna je možné do Tuniska cestovat bez nutnosti předkládat negativní test na covid-19 (platí pouze v případě, že cestujete s cestovní kanceláří). Rovněž při návratu do České republiky není nutné se prokazovat negativním testem ani podstupovat karanténu.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Tuniska.

Vybrat dovolenou

Turecko

Vstup pro cizince je povolen. Turisté se však po příletu musí podrobit lékařské prohlídce. Pokud se u vás objeví symptomy, bude proveden test na covid-19. Ubytování je možné pouze v certifikovaných hotelech. Všichni cestující musí mít kód HES (Hayat Eve Sigar) pro leteckou dopravu, cestování vlakem a trajektem. Při návratu do České republiky je nutné nastoupit do 14denní karantény, nebo se prokázat negativním testem na covid-19.

Ukrajina

Od 26. 8. platí zákaz vstupu cizinců do země, který by měl platit až do 28. 9. Tranzit je povolen. Při návratu do České republiky je nutné se prokázat negativním testem na koronavirus, který nebude starší více než 72 hodin, nebo nastoupit do 14denní karantény.

Velká Británie

Od 29. 8. platí pro turisty z České republiky povinnost podstoupit 14denní karanténu po příjezdu do všech částí Velké Británie (Anglie, Skotsko, Wales i Severní Irsko). Před odletem je nutné vyplnit vstupní formulář.

Při návratu do ČR není nutné se prokázat negativním testem na koronavirus, nebo podstoupit 14denní karanténu.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Velké Británie.

Vybrat dovolenou

Zajímají vás i další země? Sledujte kompletní rozcestník všech zemí a jejich opatření na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů