Aktuální přehled: Kam a kdy je možné vycestovat?

Aktuální přehled: Kam a kdy je možné vycestovat?

Celý svět se stále potýká s pandemií koronaviru, nicméně s přibývajícím časem se situace v mnoha zemích začíná zlepšovat a život se vrací do normálu. Jestli se vám už stýská po moři a přemýšlíte, kam lze cestovat, máme pro vás podrobný přehled o tom, jaký je aktuální stav v oblíbených lokalitách.

Opatření se rozvolňují, hraniční přechody s Rakouskem a Německem jsou otevřené, na Slovensko již lze také vycestovat a mnohé přímořské země hlásí, že jsou připravené na turistickou sezónu. Ministerstvo zahraničních věcí však stále doporučuje vyjíždět prozatím pouze v nejnutnějších případech a zachovat obezřetnost. Rovněž platí, že při návratu do České republiky je nutné mít negativní test na Covid-19, nebo se nahlásit na hygienické stanici, která rozhodne o karanténě.

Od 15. června vešel v platnost tzv. „semafor“. Jedná se o seznam zemí, do kterých mohou Češi cestovat bez omezení – bez testů a karantény po návratu z daných zemí. Jedná se však o opatření z české strany, jak se k situaci budou stavět jednotlivé státy, záleží zcela na nich. Situaci v jednotlivých státech si proto ověřte níže.

Albánie

Pozemní hranice Albánie jsou od 1. června otevřené. Vstup do země je možný bez nutnosti 14denní karantény a předkládání testů. Komerční a civilní lety zatím nejsou povolené. Po návratu do ČR je nutné mít negativní test nebo podstoupit 14denní karanténu.

Bali

Vstup na Bali je v současné době zakázaný. Podle oficiálních informací indonéské vlády chce Bali přivítat první turisty v říjnu.

Belgie

Vycestování do Belgie je možné bez jakýchkoliv omezení. Totéž platí i po návratu do České republiky.

Bělorusko

Do země je možné přicestovat, jelikož hranice jsou otevřené. Platí ovšem, že každý, kdo přijede ze země zasažené koronavirovou infekcí, musí nastoupit do 14denní karantény. V případě, že budete přes zemi pouze tranzivovat, karanténa pro vás neplatí.

Bosna a Hercegovina

Pro turisty platí i nadále zákaz vstupu. Výjimku mají jen cizinci s přechodným nebo trvalým pobytovým oprávněním v BA, zástupci dipl. misí, cizinci tranzitující přes BA do země místa trvalého pobytu, nebo země jehož je občanem, cizinci cestující za účelem obchodního jednání. Od 1. června je vstup povolen obyvatelům Chorvatska, Srbska a Černé Hory, dá se očekávat, že se postupně seznam povolených zemí rozšíří. Tranzit je možný jen při návratu do země místa trvalého pobytu/občanství, nikoliv směrem na jih.

Bulharsko

Občané EU a schengenského prostoru mají od 1. června povolen vstup do země, bez nutnosti podstoupit povinnou 14denní karanténu, nebo mít negativní test. Návrat do ČR je rovněž možný od 15. června bez testu a karantény.

Černá Hora

Od 1. června Černá Hora otevřela hranice 130 státům, mezi nimiž je i Česká republika. Není nutné mít negativní test na koronavirus ani podstupovat karanténu. Po návratu do ČR je negativní test na Covid stále nutný, případně 14denní karanténa.

Dánsko

Do Dánska je od 27. června možné přicestovat, podmínkou je, že v zemi strávíte minimálně 6 nocí. Po návratu do ČR nebude nutné předkládat negativní test.

Dominikánská republika

Leteckého spojení na ostrov bylo k 1. červenci obnoveno.

Egypt

Od 1. července Egypt znovu povolil mezinárodní lety a zahraničním turistům otevřel přímořské resorty – Šarm aš-ŠajchDahabHurghadMarsa Alam a Marsa Matruh. Od srpna by měl být umožněn vstup i českým turistům.

Estonsko

Estonsko zařadilo od pondělí 6. července Českou republiku do kategorie tzv. žlutých zemí. Po příjezdu tak musí Češi absolvovat 14 denní karanténu. Příjezd zpátky do ČR je bez omezení.

Francie

Francie otevřela své hranice 15. června a je tak možné volně cestovat bez nutnosti mít negativní test či podstupovat karanténu. I přes to, že je Francie z pohledu České republiky označena jako středně riziková země, je návrat do ČR možný také bez jakýchkoliv omezení.

Vyberte si z nabídky zájezdů do Francie.

Vybrat dovolenou

Chorvatsko

Hranice jsou otevřené. Mezi Českou republikou a Chorvatskem lze cestovat bez jakýchkoliv omezení. Oficiálně Chorvatsko otevřelo hranice všem turistům 29. května. Pro to, aby byli vpuštěni do země, je potřeba vyplnit vstupní formulář, již tak není potřeba prokazovat rezervaci ubytování. Povinnost karantény i potvrzení o negativním testu je zrušena. Od 25. května jsou v celé zemi otevřené obchody, restaurace i další veřejná místa. V uzavřených prostorách stále platí, že musíte mít roušku. Na pláži je nutné dodržovat 2 metrové rozestupy a pokud se necítíte dobře a máte teplotu vyšší než 37,2 °C, měli byste kontaktovat místní hygienickou stanici.

Vybírejte z dovolených v Chorvatsku.

Vybrat dovolenou

Island

Všichni, kdo do země přicestují, musí absolvovat 14denní povinnou karanténu. Na hranicích probíhají kontroly. Od 15. června by se Island měl otevřít pro zahraniční turisty, platit ovšem bude, že cestující, kteří po tomto datu přiletí na islandské letiště, se budou muset prokázat negativním testem na Covid-19 ze země původu, absolvovat 14denní karanténu, nebo budou muset podstoupit test na koronavirus přímo na letišti, který však bude zdarma.

Po návratu do ČR není třeba mít negativní test na koronavirus ani podstupovat karanténu.

Itálie

Od 3. června se otevřely hranice všem návštěvníkům ze Schengenu, 14denní karanténa pro ně již není povinná. Cestování mezi Českou republikou a Itálií je tak bez jakýchkoliv omezení v obou směrech.

Při vstupu na Sardinii je potřeba vyplnit online formulář, stejně tak je nutné vyplnit online formulář před vstupem do regionu Apulie.

Japonsko

Hranice Japonska jsou stále uzavřené a není možné do země přicestovat za účelem turistiky. Země připravuje na letní sezónu kampaň pro oživení cestovního ruchu a chystá se turistům proplatit až 50 % cestovních nákladů.

Kypr

Češi, kteří plánují dovolenou na Kypru, musí nejpozději 72 hodin před odletem absolvovat test na koronavirus a negativní výsledek pak předložit na letišti. Všichni cestující musí rovněž před cestou vyplnit online vstupní formulář Cyprus Flight Pass. Po návratu do České republiky není třeba test ani karanténa.

Vybírejte z dovolených na Kypru.

Vybrat dovolenou

Litva

Do země je možné volně cestovat bez udání důvodu, stejně tak i návrat zpět je bez jakýchkoliv omezení v podobě testů či karantény.

Lotyšsko

Lotyšsko zařadilo v pátek 3. července Českou republiku do kategorie tzv. žlutých zemí. Češi tak po příjezdu do Lotyšska musí absolvovat 14denní karanténu. Příjezd zpátky do ČR je bez omezení.

Maďarsko

Od pátku 5. června je možné do Maďarska cestovat zcela bez omezení. To znamená, že lidé nepotřebují negativní test na koronavirus, a to ani při vstupu a ani při návratu do ČR. Průjezd přes Slovensko je rovněž možný bez jakýchkoliv omezení.

Vybírejte ze široké nabídky dovolených v Maďarsku.

Vybrat dovolenou

Malta

Cestující, kteří vstoupí na Maltu, jsou povinni jít do 14denní karantény. Malta představila návrh na vytvoření koridorů mezi Maltou a vybranými zeměmi, včetně České republiky. Díky tomu by mohlo být možné v brzké době na Maltu vycestovat.

Německo

Cestování mezi Německem a Českou republikou je možné bez jakýchkoliv omezení tak, jako tomu bylo před vypuknutí pandemie. Země 15. června oficiálně zrušila veškerá opatření na hranicích.

Vyberte si ze široké nabídky zájezdů do Německa.

Vybrat dovolenou

Nizozemsko

Do země je možné cestovat jen ve striktně vymezených případech. Pro turisty by se mělo Nizozemsko otevřít po 15. červnu. Pro Čechy vracející se zpět do České republiky neplatí povinnost mít negativní test, ani jít do karantény.

Norsko

Hranice jsou prozatím uzavřené. Po návratu z Norska není potřeba mít negativní test, ani jít do karantény.

Omán

Vstup do země je pro turisty zakázán, po příletu platí 14denní karanténa.

Polsko

Od 13. června jsou hranice Polska otevřené a je možné do země vstupovat bez omezení. Při návratu zpět do České republiky jsou také zrušeny všechny podmínky v podobě negativních testů či karantény s výjimkou Slezského vojvodství, které je považováno za rizikovou oblast.

Portugalsko

Turistům není vstup do země oficiálně zakázán, při návratu zpátky do České republiky od 29. 6. nepotřebujete negativní test a ani nemusíte podstupovat 14denní karanténu.

Na Azory i Madeiru mohou turisté zavítat od 1. července. Musí se však prokázat negativním testem na koronavirus. Dobrou zprávou je, že po příletu bude mít každý možnost nechat se zdarma otestovat přímo na letišti. Podrobnosti se dočtete zde. V případě, že budete na Azorech trávit déle než týden, musíte se v průběhu nechat znovu otestovat.

Rakousko

Od pátku 5. června je možné do Rakouska cestovat zcela bez omezení. To znamená, že lidé nepotřebují negativní test na koronavirus, a to ani při vstupu a ani při návratu do ČR. Hranice s Itálií zůstávají i nadále uzavřené.

Vybírejte ze široké nabídky dovolených v Rakousku.

Vybrat dovolenou

Rumunsko

Do Rumunska je možné volně přicestovat. Není nutné se prokazovat negativním testem na Covid-19, ani jít do karantény. To stejné platí i pro návrat z Rumunska do České republiky.

Rusko

Do Ruské federace nemohou vstupovat cizinci od 18. března do odvolání. Od tohoto data bylo rovněž pozastaveno vydávání elektronických víz a do 15. června nebudou cizincům na území Ruska prodlužována víza.

Řecko

Řecko otevřelo své hranice. Cestovat do země lze bez testů i karantény, stejně ta i návrat do České republiky je bez omezení. Turistická sezóna již začala. Od 1. července budou obnoveny mezinárodní lety. Cestovatelé musí vyplnit vstupní formulář nejpozději 48 hodin před cestou.

Vybírejte z dovolených v Řecku.

Vybrat dovolenou

Severní Makedonie

V zemi stále platí nouzový stav. Turistům není vstup povolen. Všichni cestující, kteří vstoupí na území Severní Makedonie, jsou povinni podstoupit 14denní karanténu.

Slovensko

Od 4. června se plně otevřely hranice mezi Slovenskem a Českou republikou. Od tohoto data je tak možné možné znovu cestovat stejně, jako tomu bylo před vypuknutím pandemie – v obou směrech bez testů i povinné karantény a na libovolnou dobu.

Vybírejte ze široké nabídky zájezdů na Slovensko.

Vybrat dovolenou

Slovinsko

Hranice Slovinska již byly otevřeny. Od soboty 4. 7. Slovinsko zařadilo Českou republiku bohužel na seznam žlutých zemí. To znamená, že Češi mohou do země vstoupit pouze se 14denní karanténou. Tranzit do Chorvatska je možný, pokud se v zemi nezdržíte déle než 12 hodin a na hranicích se prokážete rezervovaným ubytováním v Chorvatsku.

Spojené státy

Do USA nemůže cestovat nikdo, kdo se v posledních 14 dnech nacházel na území některé země schengenského prostoru. Přes USA je zakázán i tranzit, a to i v případě, pokud byste neopustili prostory letiště. Vycestování ze Spojených států zakázáno není.

Srbsko

Od 22. května je opět možný vstup na území Srbska pro všechny cizince bez omezení. Není vyžadováno předchozí povolení ani test na Covid-19. Po vstupu již nebude nařizována karanténa, každý cestující dostane na hranicích informační leták s poučením o nemoci Covid-19.

Španělsko

Španělsko se 21. června otevřelo turistům z EU. Před cestou je však nutné vyplnit online vstupní formulář. Nejvíce nadějnými destinacemi pro letní cestování jsou Kanárské ostrovy a Baleárské ostrovy, kde se již život místních vrátil takřka do normálních kolejí. Na Kanárské ostrovy je doporučeno s sebou přivézt negativní test na koronavirus (nesmí být starší více než 72 hodin), nebo budete zdarma otestováni.

Od 15. června již není nutné se po návratu do ČR prokazovat negativním testem na koronavirus ani jít do karantény.

Švédsko

Švédsko neomezuje vstup na své území pro občany EU. Zároveň je možné ze země volně vycestovat. Z ČR je možné tranzitovat přes Německo a Dánsko. Letecké spojení mezi ČR a Švédskem je možné se společností ČSA.

Při návratu do ČR je nutné se prokázat negativním testem na koronavirus, nebo podstoupit 14denní karanténu.

Švýcarsko

Švýcarské hranice jsou otevřené a lze do země přicestovat bez jakýchkoliv omezení. Totéž platí také pro návrat do České republiky.

Vybírejte ze široké nabídky dovolených ve Švýcarsku.

Vybrat dovolenou

Tunisko

Tunisko zůstává i nadále světu uzavřené. Postupně, tak jako v ostatních zemích, probíhá rozvolňování, které by mělo skončit 14. června, poté by se měl život vrátit do normálu.

Turecko

Turecko je stále uzavřeno a nelze do země cestovat. Předpokládá se, že bude znovu povolen vstup od poloviny června. Nejdříve by se Turecko mělo otevřít pro asijské země, od července pak pro Evropu. Hotely v Turecku se však postupně připravují na turisty a zavádějí hygienická opatření, aby byla zajištěna bezpečnost hostů.

Ukrajina

Hranice Ukrajiny jsou od 15. června otevřené. Podmínkou pro vstup je uzavřená pojistka pokrývající případnou léčbu onemocnění Covid-19 u pojišťovny registrované na Ukrajině, případně u zahraniční pojišťovny, která má uzavřeno partnerství s některou ukrajinskou. Po návratu do ČR se i nadále musíte prokázat negativním testem, nebo postoupit 14denní karanténu.

Velká Británie

Země nemá vydaná žádná omezení pro vstup, avšak po příletu do země, se všichni musí řídit vládními nařízeními, která platí pro celou Velkou Británii (povinné odstupy, opouštění domovů jen v nejnutnějších případech, …). Od 8. června 2020 zavedlo království povinnou 14denní karanténu pro všechny cizince, do tohoto data platí obecná pravidla pro vstup – prokázání se OP nebo cestovním pasem.

Při návratu do ČR není nutné se prokázat negativním testem na koronavirus, nebo podstoupit 14denní karanténu.

Zajímají vás i další země? Sledujte kompletní rozcestník všech zemí a jejich opatření na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Komentáře

Buďte první, kdo článek okomentuje.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

Přihlaste se nebo si vytvořte profil ve formuláři níže. Stačí napsat Váš komentář a zadat e-mailovou adresu pod kterou se chcete registrovat. Následně Vám pošleme na e-mail potvrzovací odkaz, kterým registraci dokončíte a vložený komentář se zveřejní.
    Odesláním formuláře jsem srozuměn(a) s informacemi o zpracování osobních údajů