Svatba v zahraničí: Jaké dokumenty budete potřebovat?

Svatba v zahraničí: Jaké dokumenty budete potřebovat?

Uspořádat si svatbu v zahraničí je sen mnoha párů. Pohádková svatba na pláži je v dnešní době velmi vyhledávaná, ovšem než se do ní pustíte, musíte znát několik důležitých informací. Ne každý sňatek v cizí zemi vám totiž uznají v České republice. Jak na to, aby platil i u nás?

Kde se lze právoplatně oddat v zahraničí? A jak začít s plánováním?

Sňatky v určitých cizích zemích nejsou právně platné v České republice. Všeobecně platí, že je snazší se vzít v Evropské unii než ve vzdálené exotice. Pokud chcete, aby sňatek později platil i v České republice, budete muset splnit určité náležitosti. V ostatních státech si můžete uspořádat jen například symbolickou svatbu.

Svatbu začněte plánovat minimálně pět měsíců dopředu. Musíte totiž dodržet pravidla a termíny dané místní zemí. Bude potřeba si nechat úředně přeložit dokumenty do angličtiny (či jiného jazyka podle země).

Začněte kontaktováním úřadu, před kterým chcete sňatek uzavřít, to znamená úřad v zemi, kde plánujete svatbu. Tam by vás měli informovat, jaké doklady a náležitosti budete k obřadu potřebovat – v souladu s právním řádem daného státu. Před uzavřením manželství doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR ověřit, zda bude sňatek uzavřený v cizině uznán v ČR. 

Jaké dokumenty budete potřebovat?

  • rodné listy
  • potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství, vydané českou matrikou (případně českou ambasádou)
  • kopie strany pasu s fotkou (měl by být platný ještě šest měsíců po návratu z ciziny)
  • potvrzení o rozvodu – v případě, že některý ze snoubenců do manželství vstoupil už dřív
  • u vdovy nebo vdovce také úmrtní list bývalého partnera, případně i dřívější oddací list

Doklady by měly být stvrzeny apostilou: doložkou, která prokazuje ověření podpisu a otisku razítka na dokumentu za účelem jejího použití v zahraničí. Získáte ji na Ministerstvu zahraničí. Na ministerstvo si musíte přinést kolkové známky (na každý dokument stokorunovou), které pořídíte na každé poště. Od 16. února 2019 již není v rámci zemí EU potřeba mít dokumenty stvrzené apostilou. Ne vždy však toto musí platit, proto doporučujeme, abyste se raději informovali na příslušném ministerstvu.

Pozor, apostilu lze uplatnit pouze v zemích, které jsou členy Haagské úmluvy. Tu podepsalo přes devadesát států. Z běžně navštěvovaných zemí na seznamu chybí například Egypt. Když s apostilou nevystačíte, je třeba takzvaná superlegalizace dokumentu – což je v podstatě systém dvojího ověření: na našem Ministerstvu zahraničí a ještě na tuzemském zastupitelském úřadu země, do které se chystáte.

V každé zemi se mohou ale požadavky na dokumenty lišit, je nutné si je zjistit a zajistit dopředu. Pozor si dejte i na zvláštní podmínky některých zemí, například pro svatbu v Turecku je potřeba, aby si snoubenci nechali udělat krevní testy a vyšetření na nakažlivé nemoci. V případě církevní svatby v zahraničí je navíc třeba, aby alespoň jeden ze snoubenců byl pokřtěn, měl první svaté přijímání a aby v případě rozvodu předešlá svatba nebyla církevní.

Po svatbě

Opět potřebujete na oddacím listu mít apostilu, tentokrát ze země, kde proběhne svatba. Samozřejmě je nutné si zajistit svědky, aby byla svatba v České republice uznána. Pokud vám na svatbě svědčil někdo z místních, poznamenejte si před odjezdem také základní údaje o něm – jméno, adresu, datum narození a další náležitosti. Je možné, že je později bude žádat česká matrika.

Po návratu domů si nechte potvrzený oddací list úředně přeložit do češtiny. Na matriku v místě bydliště doneste oddací list se všemi potvrzeními, jeho překlad, rodné listy a občanky. Podklady budou následně odeslány na zvláštní matriku v Brně, která je jako jediná v zemi oprávněná stvrzovat platnost sňatků uzavřených v zahraničí a která vám také vystaví český oddací list.

Svatba v zahraničí s agenturou

Mnohem pohodlnější variantou je zařídit si svatbu v zahraničí přes specializované agentury. Je to vhodné především pro ty, kteří nemají dobré jazykové znalosti a kteří se obávají množství věci, které je potřeba vyřídit. Agentury udělají mnoho věcí za vás, poradí vám, jaké dokumenty si přivézt, a zařídí veškerou organizaci s úřady, oddávajícím a vše na místě sňatku v zahraničí. Další variantou, jak si nechat zorganizovat svatbu v zahraničí bez problémů, je využití služeb Čechů, kteří žijí v zahraničí a živí se turismem a svatbami.

Tip na exotickou svatbu:

Toužíte po originální svatbě v exotice? Tradiční buddhistický obřad v Thajsku je nezapomenutelným zážitkem na celý život. S jeho organizací vám pomohou agentury, které najdete na všech větších ostrovech.

Ceny svateb v zahraničí

Pokud si necháte zajistit svatbu agenturou, ceny jsou ovlivňovány exkluzivitou vybrané destinace, ale i obřadního místa. Cena se také liší podle toho, zda si necháte zorganizovat celý zájezd, nebo jen svatební obřad. Svatební balíčky stojí v Řecku, Chorvatsku a Itálii mezi 25 000 Kč – 50 000 Kč.

Pokud si zájezd a svatbu budete zařizovat sami, určitě vás to vyjde levněji, ale je otázkou, zda se vyplatí stresovat se ohledně všeho zařizování a nesoustředit se spíše na svatbu samotnou.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Svatba na Santorini - tipy

Dobrý den, věděl by někdo kolik stojí svatba na Santorini? S jakým předstihem vše zařizovat? Dá se to ještě stihnout do června? Je lepší si na to… Zobrazit více
PetraPetra
PetraPetra

Svatba v Thajsku

Dobrý den, minulý rok jsme navštívili Thajsko ostrov Koh Samui. A od té doby na tuhle dovolenou nemůžeme zapomenout. Přítel mě minulý týden požádal… Zobrazit více
LenkaGazdova
LenkaGazdova

Svatba v Dominikánské republice

Hezký den, koho čeká svatba v Dominikánské republice nebo ji tam měl? Řekli byste mi své dojmy, zkušenosti, poznatky? Ať už pozitivní či negativní.… Zobrazit více
Janene
Janene

Svatba v Tunisku

Dobrý den,rádi bychom se vzali s přítelem v Tunisu, ale nemůžu najít nikoho kdo by to organizoval. Máte někdo zkušenost se svatbou v zahraničí… Zobrazit více
Arne1
Arne1

Svatba v zahraničí u moře

Ahoj všem, ráda bych se zeptala, zda má někdo zkušenost se svatbou v zahraničí. Co je k tomu potřeba vyřídit, v jakých zemích je to možné, zda jste… Zobrazit více
Roxy
Roxy

Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce